Kaç?

     Kaç matem geçirir insan ömründe, kaç kış kaç bahar? Kaç baharın şükrünü yaşar ki kışların matemini tutsun? Kaç zehirli söz çıkar ki dilinden ulaşır ulaşmaz karşıdakini vuracak? Kaç suskunluk barındırır içinde kendinden yana? Hangi kadın hak eder ki kötü tecrübeleri, kaç kadın kendine merhamet etmek zorunda bırakılır ki? Kaç zincire mahkum eder kendini? Kaç adam gerçekten kötüdür bu hayatta? Kaç kadere ortak olur ki bu kötü adamlar? Neden damgalanmaz o sözde adamlar? 

     Kaç kadın kendine acımakla, kendinden nefret etmekle sınanır ki hayatında? Kac yol daha girmeden tüketilir? Kaç korku taşımak zorunda kalır ki zihninde? En çok kadınlar üzülür de en çabuk onlar mı toparlanmakla yükümlü kılınır? Kaç kadın yalnızca 23 yaşındayken kendini 73 hisseder? Hangi kadın dünyanın en cesuruyken en ödlek, en güçsüzüne bir anda dönüşür? Hangi kadının umursamadığı birinin geleceğindeki her adımında payı olmasına müsade edebilir? Kaç kadın içinde dünyanın en büyük nefretini taşırken gülerek yaşayabilir? En fazla kaç adam en kötü, en merhametsiz, en ahlâksızlardan olabilir? Bu adamlar hepi topu kaç kadının karşısına çıkabilir ki? 

     Hangi kadın tanıdığı herkese kendisi kadar güvenirken en yakınlarına dahi güvenemeyecek hale gelebilir? Yeterince kötüyü gördüyse... Kaç kadın tecrübe işte deyip gülüp geçebilir, hiç bir şey olmamış gibi doğrulup yürüyebilir ki? Kaçı sabahlara dek şükür içinde secdeden kafasını kaldırmaması gerektiğini artık anlar ki? Kaç kadın kurtulduğunun sadece bir insan değil, kendi hayatı olduğunu anlayabilir? Hangi adam bu vicdanın sadakasını ödeyebilir? En güleç kadın bile kan kokusu duyar adı her geçtiğinde...

     Kaç kadın her haksızlıkta 'lâ havle' deyip sabırla susabilir? Susmak zorunda bırakılıverir. Kaç vicdan buna sessizce tanıklık edebilir? Kaç kadın mutlu hayat düzenine aşkı adapte edememesinin sorumlusunu suçlu görmez ki? Basit, tırnağı kırılınca ağlayan kadınlardan olmam yerine o vâkur dimdik kadın olmayı kendine atfeder. Kaç inanç kaç hayal öldürür de sessizce gömer tek tek mezarlara. 

     Hayat boyu hep sevilen, övülen kadın nasıl yenilmeyi bir anda hazmeder? Kaç kadın siyahın içindeki minicik beyazı dahi görüp ona şükretmek zorunda bırakılır? Çok sevilen hangi kadın kendini kıymetsiz, yorgun ve inancını kaybetmiş hisseder? Kendinden nefret etmeye ölene dek pişmanlık içinde yaşamaya mahkum bırakılır. Hangi Hak kitapta mübah sayılır bu? Hangi erkeğe adam diyecektir kadın şimdi? Hangi kadının çabaladığı ve mutlu olduğu hikayesi kötü bitmez ki zaten? Benimki de bitti ya, benimki de..Bitti. Hem bitti, hem kötü bitti. Öyle işte...

Dipnot : Bu yazıyı 27 eylül 2013'te yazmışım. Şimdi görünce paylaşmak istedim.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar