Karadeniz İnsanı

   

     Karadeniz insanının içi dışı birdir. Hoşgörülü ve misafirperverdirler. Müteahhit olanların kafaları biraz kurnazlığa çalışır. Genelde tüm pastahanelerde doyurucu büyük ekmeklerinden bulunur. Çoğunlukla geçim derdi nedeniyle şehirlerinden göç eder, yaşadıkları yerde de asimile olmamaya gayret ederler. Neşeli, zeki, gelenekçi, deli dolu ve fıkra hazineleri oldukça yüksek olan insanlardır. 

     Doğusundaki insanlar ve batısındakiler arasında mizaç olarak büyük farklar vardır. Fıkralardaki olaylar ciddi ciddi yaşanır çoğu zaman bu topraklarda. Tez canlı ve damarlarına basıldığında asibiyetin doruklarına çıkabilen insanlardır. Sinirleri de saman alevi gibidir, bağırır çağırır 5 dakika sonra tartıştıkları konuyu hatta kişiyi bile unuturlar. Kemençe sesi duydu mu tanıdık tanımadık kim varsa yanlarında o an onlarla tek vücut olurlar. Laf sokma yetenekleri doğuştan sanırım. Bu yüzden pek laf dalaşına girmemekte fayda var. Olaylara diğer yöre insanlarından biraz daha farklı bakış açılarıyla baktıkları doğrudur. Özgüven dedi mi akla gelirler. 

     Vatan, millet, bayrak dedi mi akan kanları durur. Köylerde ve gelişmemiş ilçelerde yaşayanları delik çatısına kırık kapısına sebep 'devlet bize bakmiyi' diye bağırmazlar. Donunu doğurduğu çocuğun parasını bile devletten bekleyenlere inat Karadeniz insanı sırtında taşır yaşlısını, fakirini. Satmaz birbirini. Aç kalır, gece yarısına dek yaylada çalışır üç kuruş fazla kazanır da çocuğunu kimseye minnet ettirmez. Devletten bir şey beklemez. Ben devlet için napabilirim der. Çocuklarını okutur bunun için ömrünü harcar, 50 odun taşır kadınlar sırtlarında daha 20'lerinde eğilirler de bir kere ah etmezler. Nasip derler, hayırlısı derler, vatan sağ olsun yeter ki devletimiz başımızda olsun derler. Birileri kaçak çay içerken bu insanlar elleri şişene dek çay diker çay toplar ihraç edilmesini sağlarlar, ülke ekonomisine birazcık faydası olabilsin diye. 

     Doğa da hayvanlar da nimettir onlara. Mallarını evlatları gibi bilirler. Öyle başka yerlerde gördüğünüz onlarca kiloyu hayvana yükleyip kırbaçlamayı göremezsiniz bu topraklarda. Merhamet ederler, korkarlar Allah'tan. Yarın Yüce Divan'da savunmasız hayvanın bir gün dilinin aleyhine konuşup zulümlerine şahitlik edebileceklerini bilirler. 

     Çok renkli insanlardır biraz bağırarak konuşurlar genelde. Otobüste uçakta falan görünce kesin tanırsınız. Ne yazık ki günümüzde kendini muhafaza ettikleri ve sırf geleneklerine bağlı yaşadıklarım için bir grup 'ilerici' tarafından yobazlıkla itham edilirler. Ama bu durumu umursamazlar çünkü insanların sahip olmadıkları meziyetlere sahip olanlara çamur attıklarını bilirler. 

     Hala Karadenizli bir tanıdığınız, yakınınız, komşunuz, sevdiğiniz olmadıysa şiddetle tavsiye ederim. Hayatınız renklenir, neşelenir. 

     Sevgiyle kalın.

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Karadeniz insanı yıpranmıştır, kırgındır ama hiç bir zaman tembel değildir, biraz tersliği var ama dostluğu insanlığı çok farklıdır. :)

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Bence de öyle, teşekkür ederim güzel yorumunuz için :-)

      Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)