Nasıl Zengin Olunur?

    
     Öncelikle bu devirde sıfırdan zengin olmanın çok zor olduğunu belirterek yazıma başlamak isterim. İmkansız değil ama oldukça zor. Çalmadan, çırpmadan, kimsenin hakkını yemeden bolluk bereket içinde yaşamak, kabarık bir cüzdana sahip olmak için yapmanız gerekenler:

1. Gelir : En önemli ve ilk madde gelir tabi ki. Sermayesiz zengin olmanız mümkün değil. Sabit bir geliriniz olmalı öncelikle en azından sabit olmasa bile hatrı sayılır bir miktar sermayeniz olmalı.
2. Tasarruf : Eğer tasarruf etmeyi bilmiyorsanız bırakın zengin olmayı ay sonunu bile getiremezsiniz. Herkes bir eli uağda bir eli balda yaşamak ister, har vurup harman savurarak böyle bir yaşam elde etmeniz mümkün değil. Hesabınızı bilmeli, her ay az da olsa bir miktar kenara atmaya çalışmalısınız. Size zor geliyorsa bozuk para biriktirerek başlayabilirsiniz. Başta zor gelecektir ama zamanla bunu alışkanlıl haline getireceğinize eminim.
3. Ek iş : Genelde insanların şu devirde kazandıkları para kira, elektrik, doğalgaz ve ev ihtiyacı gibi giderlere gitmekte. Çoğu insan asgari ücretle çalıştığından ay sonunu getirmeye çalışmakta. Bu durumda imdadımıza ek işler yetisiyor. Ev hanımları evde pasta, börek, el işi, kına paketleme, nikâh şekeri hazırlama gibi işler yaparak el gelir elde edebilirler. Beyler de internet üzerinden makale yazarak, çeviri yaparak el gelir elde edebilirler. 
4. Yarışmalar : Her yıl bir sürü ödüllü yarışma düzenleniyor. Biraz kaleminize güveniyorsanız hikaye ya da şiir yarışmalarına katılabilirsiniz. Resim yapıyorsanız ya da fotoğrafçılıkta iyiyseniz de katılabileceğiniz pek çok ödüllü yarışma mevcut. 
5. Youtube (Adsense) : Youtube şu dönem popülarite ve kazanç sağlamak için oldukça uygun bir platform. Oyun yorumculuğu, makyaj uzmanlığı, kamera şakaları binlerce izlenme ve milyonlar sağlayacak alternatiflerden sadece birkaçı.
6. Twitter : Twitter doğru kullandığınızda sizin şah damarınız olabilecek bir uygulama adeta. Eğer hatrı sayılır bir takipçi sayınız varsa tweetleriniz beğeniliyor yüzlerce insan tarafından retweetleniyorsa para kazanmanız için aradığınız ortam mevcut demektir. Tek yapmanız gereken bionuza iletişim için bir mail adresi ekleyip beklemek. Reklam şirketleri zaten mailinizden size ulaşacak twitter adresinizdr yayınlamanız için reklam vereceklerdir.
7. Dua : Vakia suresi zenginlik suresidir. Onu okuyan maddi sıkıntı çekmez. Evi bolluk, bereket ve rızıkla dolar. 
8. Yatırım : Hatrı sayılır bir sermayeye sahip olduğunuza göre artık yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Gönlünüze göre ya yastık altında altın biriktirmeye başlarsınız ya işlek bir caddede mekân açarsınız ya da ev/dükkan satın alır kiralar, aldığınız kiralarla gün be gün büyür, paraya para demezsiniz. Ticaret risklidir ama kazandırdımı tam kazandırır. Sadece ihtiyacınız olan sermaye, sabır, cesaret ve ticari zekâ. Kolay gelsin :-)

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.