Sevemedik, Sevdirmediler..


     Sevelim dedik. Koskoca ömrümüzde birini sevelim de ezelimiz de ebedimiz de bir olsun dedik. Dedik de noldu?
     Önce telefonu çıkardınız başımız tuttu bedava smsler yaptınız sonra internet. İnternete de her türlü pisliği yüklediniz. Müslüman olduğumuzu unuttuk. Komşu kızı geçerken başımızı eğmeyi bırakıp onun orasını burası arkadaş ortamlarında konuşan tipler oluverdi gençler bir anda. Tek kadın, tek erkek, aşk, sadakat, haram, helal, din.. hepsi formunu kaybetti.

     ’Ama herkes şöyle böyle’ cümleleri dolanmaya başladı dillerde. Oysa ne insanlıkta ne İslamda var olmayan bu hal ve hareketlerin bizlere bu kadar empoze edilmesine müsaade edilmemeliydi. Hepimiz ne kadar da çabuk ‘yanlışçı herkes’ler oluverdik bir anda. O da yetmedi msn, facebook, twitter çıkardılar başımıza. ‘Kız düşürmek’ gibi çirkin bir cümle çıktı ortaya. Atalarının hatunum, sevdiğim, bacım dediği kadınları ‘düşürme’ derdine düştü geçmişi destanla dolu sözde Türk evlatları.
    

     Whatsapp çıkardılar bi hele, kiminle konuşuyor diye düşünmekten uyuyamaz olduk geceleri. Kimselere güvenemez olduk, psikopat olduk. Doğru rehberimiz kabardı çevremiz genişledi ama yüreğimiz insanlığımız ahlakımız dünyaya bakış açımız küçüldü. Ne için yaşadığımızı unuttuk, kendimize ailemize çevremizdeki ihtiyaç sahiplerinin sesini duymayı unuttuk. Kimse aşktan bahsetmez oldu. ‘Aşk’ yalan dediler utanmadan, hiç suçu olmayan aşkı kendi kabahatlerini örtmek için karaladılar. Herkes herkesin helali oldu birden bire. Bugün yanınızdakinin dün kimle hayaller kurduğunu, kimlerin bedenine misafir olduğunu kestiremez olduk.


     40 yıldır dost, ahbap, bacı olan kadın-erkek bir anda dost/ahbap olamamaya başladı. Her kadın cinsel meta olarak algılandı, beyniyle düşünmeyi bıraktı insanlık.
Bizim akşam ezanıyla eve girdiğimiz üstümüz toz pas içinde diye annemizin kızdığı yaşlardaki çocuklar yollarda dudak dudağa dolaşmaya başladı. Kimse sek sek oynamamaya lavabolarda ağlaşmamaya kaçamak bakışlarla montunu montunun yanına asmamaya başladı.


     Kadın da erkek de yolda yürüyen nefis köpekleri haline geldi. Düşünmeyen sorgulamayan yaşam amacını bilmeyen umursamayan yiyip içip yatan ve sadece cinsellik yaşayan ve yaşamayı amaçlayan hayvandan farksız. Allah’ın da sevmediği etik de olmayan onlarca alışkanlık benimsedi. Bunlardan vazgeçmek bile istemedi yeni insanoğlu. Çünkü normaldi, yaşam tarzıydı artık, herkesti o da diğerleri gibi..
     

     Ağladı kadın, yaşadığı devre ağladı, karşılaştıklarına ağladı, görmeyen insanların haline ağladı, kendi kirlenmişliğine ağladı. Hiç tanımadığı insanlara ve zamanlara özlem duydu. Hiç elde edemeyeceğini bildiği onlarca şeyi istedi, olmayacağını bile bile hayaller kurdu. İnatla umudunu kaybetmemeye çalıştı.
    

     Biz de adam bulmaya çalıştık durduk işte. Filmlerde görüp iç geçirdik çoğu eski adam gibi adam mert delikanlılara. O pamuk yürekli tertemiz adamlar hayal oldu bizlere. Biz sadece yaşadığımız süre boyunca sevmek istemiştik oysa. Dürüst olduğumuz kadar dürüst olunsun istedik. ‘Herkes yalan söyler’ uydurma cümlesindense ‘Yalan söyleyen müşriktir Müslüman yalan söylemez’ diyen Peygamberin cümlesini kendine rehber bilen insanlar istedik. Adam bulamadık yüreğimizi emanet edecek onun için canımızı dahi vermemize değecek adam bulamadık. Hakkıyla şöyle doya doya kokusunu içimize çekerek sevemedik işte…

Yorum Gönderme

7 Yorumlar

 1. ''Bugün yanınızdakinin dün kimle hayaller kurduğunu, kimlerin bedenine misafir olduğunu kestiremez olduk.''Ah akıllı kızım, yazın o kadar hoşuma gitti ki sana bir şiirimle yorum yapmayı uygun gördüm.Paylaşmakta tereddüt ediyordum ki yazını okudum.İlgi alanımda olan her yazıyı okumak benim için zevk.Hele yorum yapmak en sevdiğim,karşımdakini de mutlu edecek bir iletişim.Şiiri geçmeden önce,zaten yarın bloğuma gireceğim,sana ,aynı senin gibi düşündüğüm için yolluyorum.Ama sen gençsin farkındasın ve gayet yürekli bir yazı yazmışsın.Seni kutluyorum Ahsen.Sevgiler yavrum.

  Erkekler,
  bazı erkekler güruhu,sizler!
  Suçlusunuz hepiniz..
  İğne oyası yapar gibi itinayla,
  benliklerinizi,
  kalleşliklerinizi,
  olmayan terbiyenizi,
  zorla aşıladınız kadınlara.
  Kullandınız,mendil gibi attınız izbelere..
  Küfrettiniz,yetmedi dövdünüz.
  Kerelerce iğfal edip öldürdünüz.
  Daha da doymadınız bazılarını sağ bırakıp hepten bozdunuz..
  Geyşa ruhlular da bulamadılar umduklarını,
  mal damgasını onlara zaten vurmuştunuz.
  Düşürdüm,yazdım,kekledim ..
  Yeni iğrenç kelimeler türettiniz..
  Evde köpek,dışarıda nefsi peşinde erkekler:
  En sinsileri de sizdiniz..
  Bir dakikalar için binlerce çocuklar doğurttunuz.
  Zavallıları,gün geldi çöpe attırdınız.
  Bozulan vücutlarını aşağıladınız kadınların
  Gözleriniz zina peşindeydi ,erkekliğiniz tükendiğinde.
  Ne baba olabildiniz,ne koca,ne de üstelik ne yazık ki kardeş.
  En çok da kalleşlik yakıştı üstünüze.
  Şimdi kadınlar isyanda.
  Tatlı söz söyleyecek can bırakmadınız onlarda,
  Aldatmayı sizden öğrendiler.
  Ama hırslarından kendilerinden geçecek kadar..
  Kimliklerini de öldürdünüz.
  Zeynalar ordusu,
  Mata Hari’ler,
  Amazonlar doldu her yer.
  Sağa sola çarpan bir şaşkın arabaya çevirdiniz.
  Hepsinin tek ihtiyacı saf sevgilerden,
  Sadakatten nasiplendirmeden onları,
  sizden çabuk yıkılan,ama daha pis bir güçle fışkıran,
  kadınlar ordusu yarattınız.
  Şeytanı sardırdınız onlara.
  Şimdi rahatmısınız?
  Erkeklik yaptıklarınız mıdır?
  Eminmisiniz?.
  Ece Evren 20.08.2015.


  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Samimiyetinizden o kadar mutlu oldum ki sakıncası yoksa size Ece abla demek isterim. Benim gibi düşünen birilerinin olması nasıl mutlu etti beni hele şiiriniz ne kadar doğru ve yürekten. Bugün suçlanan kadınların her suçu onlardan öğrendiği gerçeği hele, keşke farkına varsalar defalarca okudum şiiri paylaşım için çook teşekkür ederim :)

   Sil
  2. Rica ederim yavrum.Ben sizleri çok seviyorum ve gençlerin sıkıntılarını anlayıp,ona göre uyandırıcı yazılar yazma hazırlığındayım.Sevgimle canım.Güzel bir gelecek,mutluluk ve blogger olarak başarılarının devamın dilerim:)

   Sil
  3. Ben tabii ki Ece abla demenden çok mutlu olurum canım.Yazmayı unutmuşum bunu:))

   Sil
  4. Gelecek yazıları sabırsızlıkla bekliyorum o zaman teşekkür ederim sevgi ve saygıyla :)

   Sil
 2. Selam. yeni yazı karakteri iyi olmuş. böylelikle güzel yazılarınızı baştan sona okumak daha kolay.
  yazı dedikte bu pek güzel yazıdaki gözden kaçan bir iki dizgi ve deyim yanlışı var; gücenmezseniz, izninizle düzelteyim: "orasını burası" diyor, "orasını burasını" olsa gerek. "eve girdiğimiz üstümüz toz pas içinde" diyor; şöyle olsa daha iyi olmaz mı: "eve girdiğimizde üstümüz başımız toz toprak (ya da kir pas) içinde... sevgiyle olun. eyvallah.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazen hızlı yazınca olabiliyor öyle hatalar teşekkürler uyardığınız için

   Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)