Haftalık Saç Bakım Rutinim

     Dipleri yağlı uçları da aşırı kuru bir saç yapısına sahibim. Şimdiye dek pek çok bakım ürünü kullandım en iyi yöntemin yağlarla yapılan bakım olduğuna karar verdim. Öncelikle bir kaç yıl önce kullandığım dermokilin saç maskesinden bahsetmek istiyorum. En memnun kaldığım saç bakım ürünlerinden biriydi. Fakat önce yıka ardından maske yap ardından tekrar yıka epey yoruyordu ben de bu yüzden daha kolay bakım yolları keşfetme yoluna girdim. 
Bitkisel şampuanlar kullanıyordum
alerjik olmam nedeniyle, en son Moos papatyalı şampuandan ve Hobby bal özlü şampuandan epey iyi sonuç aldım. Bir dönem stres kaynaklı olan dökülmelerim bakımla mı azaldı yoksa stres bitti o da mı bitti bilmiyorum ama ben genel olarak yaptıklarımdan bahsetmek istedim.
     Öncelikle kan testi yaptırdım b vitamini eksikliğine sahip olduğumu öğrendim. Malum b vitamin türevleri saçın hızlı uzamasını ve canlı durmasını engeller. Ardından papatya yağı edindim. Haftada bir gün papatya yağıyla saç diplerime ve uçlarına masaj yaparak yediriyor, 2 saat saçımda bekletip yıkıyorum. Bazen papatya yağını zeytin yağıyla da karıştırıyorum o zaman daha parlak bir sonuç alıyorum. Her gün saçımı yıkadığım için saç uçlarımın kırılıp çatallaşmaması için sadece uçlara her yıkama sonrası 1-2 damla bebe yağı sürüyorum. Kokusu çok güzel ve gerçekten kırılmayı önlediği için saçı uzatıyor. Ayda bir saç uçlarımdan yarım cm civarında kesiyorum. Kendi saçımı hep kendim kestiğim için fazla kesildi stresim de pişmanlığım da olmuyor :-) 
      Ayda bir 1 kaşık sirkeyi kattığım yarım kova suyla saçımı duruluyorum bir de yumurta + bal + zeytinyağı karışımını saçıma sürüp streçle sarıp 2-3 saat bekletip yıkıyorum. Dikkat edilmesi gereken tüm maskelerden sonra saçın sıcak değil ılık suyla yıkanması gerektiği. Özellikle yumurtalı maskeler soğuğa yakın ılık suyla yıkanmalı. Yoksa yumurta saçınızda pişer ve çıkması saatler alabilir. Benim haftalık ve aylık saç bakım rutinim böyle. Bakımlı günler :-)


      
   

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Saç ve kadınlar!.Merhaba yavrum.Kozmetik ürünleriyle pek aram yok oldum olası,vaktim de olmadı kullanmak için,merakım da.Ama saç deyince,en nazik noktamdır.Depresyon ilaçlarının döktüğünü sandığım saçlarımla o kadar ilgilendim ki sonucunu alıyorum gibi.Ev bir ara çeşitli bitki yağları ile dolmuştu.Yazdığın tavsiyelerini de deniyeceğim.İnşallah saçların istediğin gibi olur yavrum.Sağlıcakla kal.Paylaşım için teşekkürler.Ece ablanız.

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Samimi yorum için ben çook teşekkür ederim umarım capcanlı yumuşacık parlak ve baktıkça içimizin açıldığı saçlara hepimiz hep sahip oluruz . Saygılar, sevgiler :-)

      Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)