Doğru Bakım Ürünü Kullanmak

            
     Bakımlı olayım ama ucuz yolla olsun düşüncesiyle edindiğiniz ürünleri kullanmak kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülük. Kadınları görüyorum bazen marketten pazardan üç beş liralık rujları alıp alıp kullanıyorlar hayret ediyorum. Ya sağlığınız o kadar ucuz mu?
     Tamam yüksek meblağ gerektiren ürünleri alın demiyorum ama onları alacağınıza hiç almayın daha iyi. Kurşun içeren rujların kullanımının kanser yaptığı malum, üstüne bir de çoğu rujda var olan karmen (böcekten elde edilen renklendirici) eklenince sağlığın ne derece tehdit altında olduğunu az çok anlayabilirsiniz.
     Alerjik bünyem olması nedeniyle hangi ürünlerin kimyasalının çok hangilerinin doğala yakın olduğunu anlayabiliyorum. Özellikle de karmen içeren ürünlere alerjim sağ olsun ay ay at bir ruju böcekli deyip atmamı sağlıyor :D Arkadaşlarım arasında da deneme tahtasına döndüm bu yüzden. Sen al bak kimyasal mı bize dersin diyorlar, alınıyor yorumlanıyor öyle kullanıyorlar.
     Tabi her zaman düşük fiyatlı ürünler kötü niteliklere sahip diye bir olay yok. Mesela Lancome gayet iyi bir marka ürünleri de çok güzel görünüşte. Fakat rujları yüksek oranda kurşun içeriyor. Bir rujum kurşun içerip içermediğini anlamak istiyorsanız elinize bir miktar sürün. Üzerine altın sürtün, eğer ruj kararıyorsa kurşun içeriyor demektir. Bunu aldığınız her rujda denemenizi tavsiye ederim.
     Gelelim benim üstünü çizdiğim korkunç şekilde alerji olduğum ürünlere. Ruj bazlı bir değerlendirme yapmak istiyorum. Flormar, Maybelline, Avon, Oriflame, Rapsodi, Pastel, Gabrini marka rujlara alerjim var. Kendim gibi hassas yapılı kişilerle de paylaştığımda onların da bu ürünlere alerjileri olduğunu öğrendim. Sorun bende değil ürünlerde kanısına gönül rahatlığıyla vardım. Bu markalar uygun fiyatlı olmaları ve yaygın olmaları nedeniyle insanlar tarafından çok tercih ediliyor maalesef. Ben aydınlatmak amaçlı yazmak istedim kullanmanızı tavsiye etmem. Şimdiye dek alerji yapmayan tek Nars oldu sanıyorum. Mac rujlarını da denemek istiyorum ama hayvanlar üzerinde test yaptıklarını okumuştum. Doğru mu bilmiyorum ama içime şüphe düştüğünden almaya elim gitmiyor açıkçası.
     Sırada tamamen bitkisel olduklarını iddia eden Amway ve Farmasi markaları var. Onların da rujlarını denediğimde yazıma ekleyeceğim. Sizin de doğal olduğunu düşündüğünüz ya da memnun kaldığınız ürünler varsa yorum kısmına eklerseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler, sağlıklı bakımlı günler :)

Post a Comment

Daha yeni Daha eski