Aşık Kadın Gider Mi?

     Kadınlar erkeklere oranla daha güçlü, daha olgun ve daha mantık odaklıdırlar. Duygusal gözükmelerine rağmen oldukça kalp-beyin ikilisini dengede tutmaya çalışırlar. Erkeklerin çoğunun şikayet ettiği şeydir kadınların bırakıp gitmesi. Oysa hiç bir kadın durduk yere bırakıp gitmez, genelde bırakılmış ilişkinin iplerini bırakır artık yorulduğunda ve çabasının sonuç vermediğini anladığında. Kadın ne kadar aşık olursa olsun neden gider bir bakalım;

1) Karşısındaki yalan söylüyorsa; kadınlar için aşktan ve hatta hayattaki her şeyden daha önemli olan tek şey güvendir. Bir kadın önce sırtını dayayabileceği bir adam ister karşısında. Sonsuz güvenebileceği, tek bir an bile kendisine yalan söylendiğinden şüphe duymayacağı bir adam. Her kadın hayatındaki adamı gelecekteki eşi statüsüne koyar çünkü. İyi bir eş, iyi bir baba görmek ister karşısında. Yalan söylemek bir alışkanlık olduğu için bunun tekrarlanacağını bilir. Karşısında kendisine yalan söylerken vicdanı rahatsız olmayan bir adam gördüğünde bırakır ipleri, umudunu yitirir, verdiği değerin kıymet görmediğini karşısındakinin kendisi gibi olmadığını görür, boşa kürek çekmek aptal yerine konmak istemez ve yapması gerekeni yapar, gider. Onu kaybetme korkusu olmayan bir erkeğin kendisine daha fazla zarar verememesi için gider. Yalan söylemedim ama doğru da söylemedim efsanesini bırakın. Saklamak da yalandır sakladığınız şeyleri yüzde doksan kadınlar bilip itiraf etmenizi beklerler. Gelmeyen o itiraf ardına bakmayan bir kadın yaratır işte.

2) Erkek sürekli çalışıyorsa ; evet çalışan ve sorumluluk sahibi olan bir erkek her daim kadınlarda olumlu etkiler oluşturur. Ama çalışmakta bir yere kadar. Kadınlar için en önemli şey ilgi. Onunla ne kadar kaliteli zaman geçirdiğiniz, işiniz yerine onu tercih ettiğinizi görmek onun için çok mühim. İlgisiz ve sevgisiz kaldığında belki özler umuduyla gider, giderken soğur çünkü o kadar alışmıştır ki sevgilinin varken yok olmasına yokluğunu hissetmekte zorlanır.

3) Erkek dinlemeyi bilmiyorsa ; Kadınlar için iletişim ilişkinin en temel olgusu, olmazsa olmazı. Sizi sevgiyle dinleyen bir adam her daim anlamaya çalışan bir adamın yerini kimse tutamaz. Aksine her daim susturan saçmalama diyen fikirlerine önem vermeyen erkek de daima kaybeder. Dinlemek karşındakine kıymet vermektir. Kıymet ver ki kıymet göresin. Çoğunlukla kadınlar 'konuşmalıyız' der bir sorun olduğunda. Bu cümle kadının çözmek istedikleri olduğunun habercisidir. Ama erkekler korkar bu cümleden. Konuşmayı erteler, devamlı kadını suçlar falan falan. Böyle olunca konuşulamayan sorunlar çığ gibi büyür. Zamanı gelince de en sağlam yerinden kopar.

3) Erkek çifte standartçıysa ; Türk toplumunda çok görülür bu. Erkeğe verilen aşırı haklar ve kadının kısıtlayıcı yaşamı çifte standardın yaşam biçimine dönmesine neden olur. Erkek gezer kıskanır gece takılır içmeye gider tatillere gider ama kadın evde oturmalıdır. Aynısını yapsa kıyamet kopar ama erkek erkektir işte o haklar ona kromozomlarıyla verilmiş gibi davranır. Şunu giyme şunla konuşma şunla görüşme erkek arkadaşlarını sil. Ya sen? Ben erkek işte öhöm. Kadın kafasına dank eder etmez olanca hızıyla kaçar.

4) Kadın erkeğin ailesini sevmiyor ya da sorun yaşıyorsa ; kadınlar gençken oldukça mırmırcıdırlar. Yani hesaplı kitaplı konuşmaktan çok öfkeyle konuşurlar. O yüzden kendilerine yapılan şeyi yanlış anlama ya da anlatma olayları yoktur. Erkek ailesi yalan söyler kadın bunu dile getirince sen yanlış anlamışsın olur. Yahu kocaman kadın neyi nasıl anlayacağını bilmez mi? Bazı çok art niyetli korkunç aileler vardır oraya hiç girmeyeceğim. Ailenin yaşantısına bakar kadın ailemle yaşayış ve kültür olarak uyuyor mu ailesi diye bakar. Çünkü bilir kadın, biriyle evlenmek ailesiyle evlenmektir. Bir ömür kendisinde tahammül edecek gücü görmediyse, erkeğin de kadını desteklemeyip ailesine karşı ezebileceğini gördüyse gider, hem de koşa koşa gider.

5) Saygısız erkek ; hani büyüklerimiz hep der. Aşk bir yere kadar. Cicim ayları geçip geçim ayları başlayınca sana adamın karakteri ve saygısı kalacak. Bir erkeği adam yapan büyüklerine ve kendinden zayıfa duyduğu saygıdır. Ailem de hep bana karşımdaki insanı tanımak istiyorsam onu kızdırmamı öğütler. Hep de işe yaramıştır bu yöntem. Kavga anında bile sabır gösteriyorsa ne konuştuğunu biliyorsa kişiliklidir o, adamdır. Zaten çok az var böylesi. Kadınına saygı duyamayan kendisine de duymaz, kadının ailesine de duymaz, yarın çocuklarına da duymaz. Bunu bilen kadın da ben kıymetliyim, ailemin biriciğiyim, dünyada saygılı efendi bir sürü insan var kadere teslim oldum der ve gider.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski