Sen Seçtin

   
     Hayata karşı çoğu zaman isyan etmemize rağmen olacakların kendimiz seçiyoruz aslında. Büyük çaplı olayları kastetmiyorum; kaza, hastalık gibi. Afet gibi şeyleri de demiyorum. Her girdiğimiz yolda kader işte, bahtsızım zaten diyip durmamızı kastediyorum. Oysa kimsenin bahtsız olduğu falan yok.
     Mesela bile bile bize uygun olmayan kötü insanları seçiyoruz değişir düzelir zamanla olgunlaşır falan diye kendimizi kandırıyoruz. Gerçi böyle dememize de pek gerek yok. Karşı cinste yoğun bir kandırma potansiyeli mevcut Allah uzak etsin hepimizden. Kafalarına koydukları kadının önce nasıl bir erkek istediğini çözüyor ardından da o erkekmiş gibi davranmaya başlıyorlar. Kadınların da gözleri boyanıyor doğal olarak. Aradan biraz zaman geçince herkes kendisi oluveriyor. Kaç ay olmadığınız biriymiş gibi oynayabilirsiniz ki zaten? Türk kadını aşırı sabırlı olduğundan çoğunlukla son ana dek sabrediyor ama karşıdaki iyice kendini ortaya koymaya başlayınca tahammül edemeyip bırakıyor. Bırakırken de 'değişti' diyor. Karşı taraf da inatla değişmediğini iddia ediyor. E haklı, değişmedi. Sadece sana olmadığı biriymiş gibi davrandığından sen gerçeği göremedin. Evlenince erkekler değişiyor lafı mesela. Kadınlar arasında en yaygın şikayet. Bu da aynı olay. Değişmiyor aslında sen gün boyu gözünün içine bakıp aşkım canım diyen adamın pijamayla orasını burasını kaşırken, burnunu karıştırıp gaz çıkarırkenki halini görüyor soğuyorsun. Aşk meşk kalmıyor tabi. Bir de erkekler yüzsüz yüzsüz kadınlar evlenince bakımsızlaşıyor demiyorlar mı insan hayret ediyor. En önde de göbekleri görünmez geliyor onlara sanırım.
     Sadece ikili ilişkilerde böyle değil ki durum. Öğrencilik hayatı boyunca doğru dürüst çalışmıyor armut piş ağzıma düşü bekliyor üç kuruş maaşa tamah ederken milletin maaşını gezdiği yerleri üst kademedeki hayatını konuşup duruyoruz. Zaten bu benim kaderimler başlıyor gene. Böyle diyenlerin ağzına bir tane patlatmak istiyorum en okkalısından. Sen kötü kader görmemişsin diyesim geliyor. 
     Ben insanlar yaşadıkları tüm negatif durumları hak ediyorlar demiyorum şimdi yanlış anlaşılmasın. Aksine hastalık ya da kötü insanlar, kazalarla, fena olaylarla sınanıyoruz hayat boyu. Bu farklı bir yanı hayatın. Benim anlatmak istediğim irademizi kullanabildiğimiz seçimlerimizde hayatımızın temel yapı taşlarını bizim oluşturduğumuz. Birine tokat atıyorsunuz mesela ya da hakaret ediyor haksız beddua ediyorsunuz. Sanıyorsunuz ki hayatınız aynen devam edecek. Etmez o tokat size bir gün misliyle inecek. İndikten sonra da vah kaderim vah kem talihim demenin anlamı yok. Anne babanıza nasıl davranıyor, nasıl bir evlat oluyorsanız öyle bir evladınız olacak. Vay hayat milletin evlatları Oxfordlarda hem tahsilli hem edepli bana niye vermedin hain diye çıkışma lüksüne sahip değiliz. Bunların kaçışı yok işte ne ekersen onu biçiyorsun düzen böyle. 
      Kaderimizde ne kadar kendi parmağımız olduğunu farkına varabilseydik ona göre bir hayat yaşar cennet gibi bir gelecek inşa ederdik kendimize eminim. Kimsenin ağzına gökten zembille nimet düşmüyor. Otobüsü kaçırsa ay şanssızlığım diye mırın kırın eden insanlar var ya. Az daha erken çıksaydım diyen yok ama. Kendinde gören yok. Her olumsuzluğu hayatın sırtına yük diye bindirmeye öylesine alışmış ki insanlar ak süt bir tek kendileriymiş gibi dolanıyorlar etrafta. Bak arkadaşım şuan bulunduğun mesleği sen seçtin kimse senin adına karar vermedi, o zaman gelen rızka şükredip daha iyisine sahip olmak için çabalamaktan başka yapabileceğin bir şey yok. Sürekli şikayet ederek insanlara dert yanarak onların huzuru üzerine de gölge gibi düşmenin anlamı yok. Bu şekilde daima kaybedersin. Allah 'biz insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık' diyor. Çabala vereyim güzel bir hayatın olsun demek yani. Bundan daha büyük daha güzel bir cümle var mı? Ben çabalıyorsam, Ahmet Mehmet çabalıyorsa sen de çabala. Ümit et, azmet, şükret, kendini çokça sorgula, özeleşiriyle daima kendini geliştir, kaderinin ve hayatındaki her şeyin ne kadar güzelleştiğini işte o zaman göreceksin.

Yorum Gönderme

3 Yorumlar

Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)