Sigarayı Neden Bırakayım?

- Çünkü seni seven, sana doyasıya sarılmak isteyen, seninle daha çok zaman geçirmek isteyen insanlar var. Ve senin yüzünden senden uzak kalıyorlar. Kokunu yüzüne vurarak seni kırmıyorlar ama sana daha yalın olabilme umuduyla yanına yaklaşmaya da yanaşamıyorlar, yüzünü ekşitiyor çoğu görmüyorsun.

- Hayatında hiç kanserli hasta gördün mü bilmiyorum. Nasıl bir hastalık olduğu konusunda ufak da olsa bir fikrin var mı? Yok. Ne fena olduğunu öğrenmek istersen sigara yüzünden bu hastalığı çekenlere bir sor. Eminim yaşamak istemezsin.
- Bronşit ve solunum yetmezliği gelip bulur seni bir anda. Çocuğunun peşinden koşamaz tıkanırsın, senle oynamaktan zevk almaz, eşin sana emanet edemez çocuğu güvenemez atiklik bekler senden tabi göremez. Hayat kaliten 10 kat düşer de bana bir şey olmuyor dersin, geç farkedersin yazık olur.
- Sigaradaki karbonmonoksit kısa zamanda kanındaki oksijeni yok eder. Damarlarında kolestrol birikir ve kalp krizi riskin 20 kat artar. Sevdiklerine hiç beklemediğin bir anda erkenden veda etmeye hazır mısın peki?
- Peki sahip olduğun koku? Diş ve diş eti hastalıkların? Bembeyaz inci gibi dişlerin insanları nasıl pozitif etkilediğini hatırla. Ama hayır sen sapsarı dişlerinle mutlu musun? Peki sen bilirsin. Yanındakilere sor onlar mutlu mu görünüşünden?
- Her geçen gün beyin hücrelerin öldüğünden Alzheimer olma riskin kat kat fazla. Düşünsene her canın acıdığında kendi canı yanan anneni, senin için didinip duran babanı, çocukken top oynadığın arkadaşlarını, en çok eğlendiğin zamanları, ilk aşkını, ilk öpüşünü, ilk gözyaşını, gözyaşını silenleri, büyüdüğün evi.. hiçbirini hatırlamayacaksın. Güzel anıların daha sen hayattayken yok olacak, hiç olacak. Bomboş bir tabela gibi hiç yaşamamışsın gibi boşa kürek çekmişsin gibi. İster misin?
- Kadınsan kısırlık ve rahim kanseri riskiyle karşı karşıyasın. Hiç bir zaman senden bir parça, sevdiğin adamla aranda ortak bir bağ olmayacak. Üstelik senin bir hareketin yüzünden. Zararını bile bile yaptığın bir hareketin. Dizi kanadığında söyleyebileceği bir 'anne' kelimesi hiç olmayacak onun, o hiç olmayacak çünkü.
- Erkeksin ve cinsel gücün azala azala 5'te 1'e düşmüş durumda. Çoğunlukla kabul etmezsin bunu ama eşine sorup gerçeklerle yüzleşebilirsin. Umarım sana dürüst olur. Sigara senden çocukluğundan beri her şeyi kenara atıp önemsediğin maharet bildiğin tek şeyi alıyor; erkekliğini.
- Şeker hastalığına da adım adım yaklaşıyorsun. Şeker yemem iki ilaç içerim tamam diye düşünüyorsan at onu kafandan. Kolun ya da bacağını kaybedebilirsin, gözlerin de işlevini yitirebilir bir anda.
- Erken yaşlanırsın. Seneler sonra rastladığın insanlar 'ne kadar yaşlanmışsın' derler. Yüzüne demeseler arkandan derler. Kırışırsın, yaşıtlarından çook çook önce hem de. Yanındakiler 'yıllandıkça gençleşiyorsun' iltifatlarını kaparlar hemen. Bir eşine bakarlar bir sana, derler işte, neleeer neleeer derler. Umursamam insanların dediğini dersin de umursarsın efendim aynaya bakarsın bir de yanındakilere, ister istemez önemser üzülürsün işte.
- Kronik baş ağrıları çekersin bir müddet sonra. Yoruluyorum da ondan stresliyim de ondan falan dersin. Katiyyen sigaradan demezsin ama. Ne zaman dayanılmayacak şiddete ve sıklığa gelir ağrıların o zaman çare aramaya başlar, pişmanlıklar deryasında yüzersin.
     Sigara sizin büyüdüğünüzü göstermez, sizi arkadaşlarınız arasında havalı ya da iyi yapmaz, serseri yapmaz, dertlerinizi çözmez, maddiyat sağlamaz. Alışkanlığınız hakkında 'bırakamıyor napsın' demez insanlar ' Allah irade vermiş kullanıp bıraksın' derler. Birine gidersin 'geçen gün geldi perdeler bile koktu bir daha çağırmayalım' derler. Sınıfta ders anlatırsın öğrencilerin 'keşke dolaşarak anlatmasa hoca oturduğu yerden uzaktan anlatsa' derler. Arabanıza girer yüzlerini ekşitirler. Evinize girseler yine mutsuz kanepenizde izmarit izleri, sararmış perdeleriniz, sararmış tırnaklarınıza bakarlar siz çaylarını ikram ederken. Kısacası kimse sizi onaylamaz, takdir etmez. Daha çok ve kaliteli yaşamak, çevremizdekileri mutlu etmek, sağlıklı yaşamak adına gelin bırakalım şu mantığı ve yararı olmayan illeti. 32 dişimizi göstere göstere gülebilme özgürlüğümüz olsun bizim de. İhtiyaç olmadığını, yerini daha güzel alışkanlıklarla doldurmamızın bizi daha mutlu edeceğini görelim. Hem kendimiz için hem de yeni nesle örnek olmak için güzel yaşayalım, çok yaşayalım doya doya, dilediğimizce, yaşamın her anının tadını ala ala :)

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. ahh ahhh o sigara ve eşittir annem yanii kadın günde 2 paket içiyor valla ben zaten nefret ediyorum sigaradan ne kadar bırak diye diren sekte boş bırakamıyor maalesef ki annem yanii :) dumansız bir yaşam diliyorum :)

    YanıtlayınSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)