Sizi Küçük Önyargıcı Zavallılar

 
     Geçen yıl bir üniversiteye yüksek lisans yapmak amaçlı gitmiştim. Daha doğrusu önden bir konuşma amaçlı Yds'yi veremezsem özel öğrenci kategorisinde ders alırım bu üniversitede alır yürürüm diye düşünmüştüm.

     Aslında ben bu üniversiteyi düşünmemiştim hiç. İstemedim de. Ailem istedi işte. Türkiye'de iyiliğini ispatlamış sayılı üniversitelerden biri ya hesapta. Neyse işte çıktım yola ama ayaklarım geri geri gidiyor neden bilmem. Fakülteye girdim zaten o kadar saat yol yaptım cılkım çıktı. Bölüm başkanının öğrencileri seçtiğini söylediler. Girdim içeri. Gayet naziğim hatta naziğin naziği. Derdimi anlattım. Daha doğrusu adımı ve niyetimi söyledim. Konuşma şöyle devam etti. (h.m : hoca müsvettesi, b : ben)
H.m. : Nerelisin sen?
B : ...
H.m. : Karadenizlileri hiç sevmem çok bağnaz olurlar üstelik aşırı milliyetçi.
B : (sessiz kaldım geleceğim için)
H.m. : Zaten şive konuşuyorsun belli
B : Şive mi? Farkında değilim yanlış bir şey mi söyledim hocam?
H.m. : Evet 'ya' dedin ya şive işte
B : (ya demedim hiç üstelik şive de konuşmam çünkü hiç Karadenizde yaşamadım. Sakinliğimi korumaya çalışıyorum her engelde çemkiremem) Pardon hocam farkında değilim normalde şive konuşmam.
H.m. : Şimdi sen bizim üniversitede y.lisans ve kariyer planlıyorsun öyle mi? Ben bizim okul mezunu olmayan kimseyi almıyorum bölüme genelde. Şimdi bir öğrencim var y.lisans onun bile kabul etmiyorum tezini, 4 senedir sürünüyor alsam onu alırım. Neyse bir şartım var kabul edersen olabilir.
B : Şart?
H.m. : Birinci sınıflarla birlikte 4. Sınıfa kadar olan tüm derslere yeniden gireceksin bu üniversitenin eğitimini alacaksın sonra başlayacağız.
B. : Ben 4 sene zaten eğitim gördüm kendi üniversitemde alanımda iyi olduğuma inanıyorum. Her alanda sınav yapabilir soru sorabilirsiniz böylece yeterli olup olmadığımı görürsünüz.
H.m : (bir müddet sessizlik o kadar mantıklı ki söylediğim, kabul etmemek için direniyor) Kabul etmiyorum burası ... üniversitesi ne bileyim ben taşrada mı eğitim aldın ne öğrendin nasıl güvenirim üniversitemizin bir imajı var dersime girmeyeni alamam.
B : (Psikologların dediği 10'dan geri sayma ritüellerini yapmaya çalışıyorum ama yapamıyorum zekama bakması gerekirken nedir bu hareketler padişah gibi kendimden korkuyorum evet şimdi ağzımdan çıkacakları tutamayabilirim sabahtan beri mimikler aşağılamalar karşımdaki insan üslupta ve görgü kurallarında ilkokul çocukları kadar bile değil ama ego uzay) Peki bu nerede yazıyor yani bir prosedür mü başvurduğumda sanırım jüriler karar verecek bu madde üniversitenin prosedüründe yoksa ben başvurayım kabul edilirsem dediğiniz gibi dersleri alırım. ( bu kadar ılımlı olmam konusunda şaşkın karşımdaki ben de şaşkınım)
H.m. : Buranın prosedürü benim ben ne istersem o olur istediğim alınır istediğim alınmaz, buraya girdin tüm hocalardan geçtin diyelim benden nasıl geçeceksin uğraşırsın 7 senelik doktora öğrencim var benim yeterli olana kadar da geçirmiyorum.
B. : (Adam üniversitede at koşturuyor kafasına göre üsluba bak bu nasıl akademisyen? Kendimi daha fazla tutamayacağım geç kalınmış cevabı vereceğim ayağa kalktım yaklaştım ve yüksek tonla konuştum) Siz kendinizi be sanıyorsunuz? Buraya insanlar eğitim almaya ya da eğitimci olmaya geliyorlar insanlara yararlı olmaya siz oturmuş şu şöyle başarısız diye mutluluğunuzu anlatıyorsunuz öğrencilerin başarısızlığı eğitimcinin başarısızlığıdır eminim tüm öğrencileriniz sizden nefret ediyor emekli olacağınız günü iple çekiyordur. Burası sizin köşkünüz değil kafanıza göre insanların kaderine yön veremezsiniz daha bir bayanla nasıl konuşacağınızı bilmiyorsunuz ve şu koltukta oturuyor insanları aşağılıyorsunuz siz nereden geldiniz ki taşra diye illeri aşağılayacaksınız. Karadenizlilerin tırnağı olamazsınız kurban olun her birine ben bu memlekete ait olmaktan gurur duyuyorum. Bu mesleğin en temel kaidesi insanlara, ırklara, dinlere, dillere eşit mesafede olmakken siz daha öğrenciyken öğrenmeniz gereken bu ilkeyi şu mertebede öğrenememişsiniz o koltuğa oturduğunuz yıllara yazık. Ben dilediğim üniversitede devam ederim ama siz bir kaç seneye emekli olacaksınız ve herkes rahat edecek arkanızdan şükür diyecekler insanların nefret ettiği faşist biri olarak umarım yalnızlığa mahkum olur Karadenizlilere muhtaç olursunuz. (Kapıyı çarpıp çıktığımdan arkamdan söylenenleri duymadım umrumda da değil)
     Çıktığımda dik durduğum için mutluydum ama kalbim kırılmıştı. Daha kötüsü babam çok istiyordu burayı ondan. Arayınca ne diyeceğimi bilemedim üzülmesinler diye anlatamadım da işte. Ne bileyim. Benim kendimi ispata ihtiyacım yoktu ama ispatlardım da her derse çalışıyordum zaten bilgilerimi unutmamak için en ıvır zıvır olana bile. Keşke iki anatomi sorusu sorsaydım da bilemeseydi dedim kendi kendime kazık sorsam belki bilemezdi neyse öyle bir fırsatım olmadı. Zaten bölümüm pek bir üniversitede yok, burayı da tamamen kapatmış oldum. Soranlara da bir şey diyemedim çok acayip bir his ya anlatamam. Yersiz ön yargılar gerçekten tuhaf. Beni benimle yargılasana. Bir de herkes sever Karadenizlileri vatanlarını seviyor olmaları nasıl kötü bir özellik olabilir ya. İnanamıyorum. Neyse oraya girmemen hayırlı olmuştu aslında o zaman kırıldığımdan bunu göremedim. Girip o hocanın ömrümü tüketmesini de çekebilirdim. Onun yerine kendi istediğim üniversiteden aldım yüksek lisans derslerini. Üstelik çok da iyi oldu. Ama ne biliyim bunu hiç unutmadım umarım kendisiyle karşılaşırız ve halimi görürüm bir gün.
     Ön yargıyla ilgili benim yazabileceğim yüzlerce olay var aslında. Ama buraya yazsam hiç biri sığmayacağı için beni en çok kızdıranı yazdım. Allah bu satırları okuyan herkesi uzak tutsun bu tiplerden. Irkımız, dilimiz, dilimiz, rengimiz, yaşadığımız topraklar farklı olsa da ağladığımızda hepimiz aynı acıyı güldüğümüzde aynı sevinci hissediyor aynı toprağa bir bez parçasıyla gömülüyorsak hepimiz biriz aynıyız aslında boşa taraf seçme gayemiz olmasın.

Yorum Gönderme

6 Yorumlar

 1. Okumuş ama adam olamamış maalesef ki bu burnu büyüklük insanları aşağıdan bakmak kendilerini bulunmaz bursa kumaşı sanan insanlardan gerçekten nefret ediyorum çok güzel bir cevap vermişsin iyi dayanmışsın gene her şey dilerim gönlünce olur :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de nefret ediyorum ve kendim dahil kimsenin böyle tiplerle karşılaşmamasını diliyorum, teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Bu artık önyargı ötesi bir olay. Egosunu oturduğu koltukla şişirmiş bir insanın acınası halidir

  YanıtlayınSil
 3. Yaşadığın şey tam bir saçmalık. Ben o sayfanın tamamen kapandığını sanmıyorum, adamın beynine çakmışsın herşeyi. Dik duruşun için tebrik ederim. İki yönlü düşünmek lazım. Birincisi orası olmayacak çünkü senin istediğin yolda ilerlemen içn olmaması gerekiyor bu da senin için bir hediye, ikincisi orası olacak ve sen orada bir değişimi başlatmış olacaksın belki de bilmeden. Hayırlısı olsun.

  YanıtlayınSil
 4. Güzel yorumun için teşekkür ederim :)

  YanıtlayınSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)