Yahu Siz Nabıyonuz?

     Şu hayatta en sevmediğim şeylerden biri mağaza çalışanlarının kene gibi yapışması ve papağan gibi aynı şeyleri tekrar edip insanın sabrını zorlaması. Mesela giriyorsun mağazaya 'yardımcı olabilir miyim?' diyorlar. Tamam hoş. Hayır diyorsun bakıyorum diyorsun tepende zebellah gibi dolanıp duruyor. Sağa gidiyorsun sağa gidiyor, sola gidiyorsun sola gidiyor. İnsanın açıp yapıştırası geliyor cidden öyle bir sinir harbi geçiriyorsunuz. Nasıl yardımcı olacaksın acaba beynime girip benim yerime beğenip satın mı alacaksın. Öyleyse buyur yap al çık ben de senin olmadığın mağazada rahat rahat alışverişimi yapayım.
Böyle müşteri falan mı çektiklerini sanıyorlar bilmiyorum ama aksine kaybediyorlar. Benim sırf çalışanları böyle diye sevdiği mağazalara gitmeyen onlarca arkadaşım var. Dehşet sinir bozucu bir şey ya, saygısızca. Yardıma ihtiyacı olduğunda herkes çağırıyor zaten. Bırak insan rahatça baksın seni çağırır. Yok ama ille sinir harbi geçir, şaka gibi.
     Çok sevdiğim bir kaç mağazada da aynı şekilde elemanlar çalışmakta. Özellikle müşteriyi bıktırın çekip gitsin eğitimi almış gibiler. Bu yüzden hiç gitmiyorum artık oralara. Ama birinde internet sitelerinde bir elbise beğenmiştim ve bedeni kalmamıştı mecbur kaldım gitmeye. Gittim, daha adımımı atar atmaz 2 kez yardımcı olabilir miyim sorusuyla muhatap oldum tabi ki. Hayır bakıyorum dedim elbiseyi arıyorum bu da peşimde. Ya gökten bi kürek inse süpürse götürse şu elemanları dünyanın en bilinmeyen ücra köşelerine diye geçirdim içimden. Bir kadın daha geldi mağazaya öteki eleman da ona yapıştı kadın bir sinir harbiyle terk etti. Döndüm dedim ki gerçekten yardımcı olmak istiyor musun? O zaman huzur ver. Keşke daha önce söyleseydim bu cümleye kinimi içime atmasaydım. Kız mosmor oldu ama sanmıyorum ki vazgeçsin şu saçma alışkanlığından kasaya da dedim herkesi kaçırdıklarını, insan bu kadar saçma bir satamayış politikası neden belirler insan anlamıyor. 
     Bir de insanları tipiyle ve giyimiyle yargılayan bir kesim var ki Allah onları bana denk getirmesin bir kez daha. Burnu havadalık konusunda özel eğitimli gibiler, ya da o kızlara haset havası mı enjekte ediliyor bilmiyorum, kendilerini bir kast sistemi içinde sanıyorlar sanıyorum. Bir arkadaşım vardı maddi durumu pek iyi değil normal spor giyinir genelde babasından harçlık alabilmiş avmye gidelim dedi o kadar mutlu ki kıyafet alacağız ya. Kalktık gittik avmye 'Co....' mağazasına girdik. Olacak iş ya girerken öttü cihaz. Karşı mağazadan çıktık çıkarken ötmedi de bunların mağazaya girince öttü işte. Hemen çalışan çocuk geldi arkadaşımdan çantasını boşaltmasını istedi. Kabul etmedik tabi ki ben bir daha geçmesini istedim geçti arkadaş öttü ben geçtim iki kez bana da öttü. Cihazda bir manyaklık var diye geldi direk aklıma. Benim aklıma geldi de o üstüm zekalı çalışanın aklına gelmedi. İyi giyimli değil ya üstüne gidecek fakirler hırsız diye kim demiş bunlara bilmiyorum zaten belli boşalt çantanı polis çağıracağım dedi. Bekledim çağırın dedim çağırın ki ettiğiniz hakaretlerden ötürü sizi şikayet edebilelim. Kızı ağlata ağlata boşalttırdılar çantasını. Tiksiniyorum ordan bir daha da girmedim o günden beni bir daha da girmem asla. Arkadaşlarım da girmez. 
     Benim mağaza çalışanlarıyla ilgili kötü anılarım çok. Bana hiç yapılmadı ama bir hareket vardır ağır terbiyesizce bulurum. Hani müşteri kıyafeti alır kabine girer hemen gelir mağaza çalışanı giydiniz mi der açmaya çalışır o perdeyi. Bu hareketin hiç bir makul açıklaması yok ben diyim size. Bu tacizden başka bir şey değil. Bazı kadınlar da yapar bunu ne olacak canım kadınız ikimiz de derler bir de pişkin pişkin. Kabul etmeyin karşınızdakinin kadın olması sizi görme ya da size dokunma hakkını vermez ona. Niyetini asla bilemezsiniz karşınızdakinin ve kadınların çoğu iyi niyetli değil hasetle bakar bedeninize bu da bir gerçek. 
     Elbise ya da abiye mağazalarında da ısrarla kabine sizle girmek için direten çalışanlar olur. Lütfen bunlara müsaade etmeyin. Koca kadınsınız dikkatlice giyinirsiniz niyetini bilmediğiniz birine ihtiyacınız yok. Kimse koparmaz elbise giyerken. Eğer çalışanların öyle bir istekleri varsa girin deneyim çıkın çıktığınızda baksınlar elbisede hasar var mı, madem dertleri oysa. Bu teklifinize rağmen ısrar ediyorlarsa artık art niyet arayabilirsiniz. Siz rahatsız olmuyorsanız bir şey diyemem ama ben çok fazla kötü niyetli insan duyduğum için uyarayım.
     Çok iyi mağaza çalışanları var, yüzlerce. Siz sakın beni yanlış anlamayın. Ben sadece kötü tecrübelerimi tavsiyelerimle belirtmek istedim. Sinirlerinizi hoplatmayan, güler yüzlü çalışanlarla karşılaşmanız dileğiyle :)

Yorum Gönderme

4 Yorumlar

 1. Yazilariniz cok iyi ya samimisiniz :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Böyle düşünmeniz beni çok mutlu etti çok teşekkür ederim :-)

   Sil
 2. Ben de bir mağazaya girer girmez peşimde dolaşmaya başlayan tezgahtarlardan ya da yeni isimleriyle satış danışmanlarından hiç hoşlanmıyorum. Bir şey soracak olursam ben zaten gelip bulurum seni öyle değil mi, sorumu da sorarım. Bir de şu versiyon var, elinize bir tane tişört alıyorsunuz mesela, daha karar vermemişsiniz deneyip denememeye, hemen gelip, kabine götüreyim verin bana siz rahat rahat bakın diyenler. Onlar daha da fena bence. İki dakikada bir gelip rahatsız ediyorlar, elinizdeki her şeyi zorla kabine götürmeye çalışıyorlar. Elimizdekileri çantamıza tıkıştırıp mağazadan mı kaçacağız anlamıyorum ki?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ay evet bir de o var, o harekete de aşırı sinir oluyorum hemen uyarma gereksinimi hissediyorum. Mümkünse tamamen uzak duruyorum hatta.

   Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)