Yapmayın

 
   Bir insandan ışık hızıyla soğumanızı sağlayan yegane özellik: ısrarcılık. Karşınızdaki insanın düşüncelerini ve isteklerini önemsememek aslında bu. Sizi bilmem ama benim en nefret ettiğim özellik bu. Genelde insanlarla tartışma sebebim de kendisi. Herkesin aklı, zevkleri var kimsenin sizin aklınıza ihtiyacı yok sevgili ısrarcı değişik tipler. Ben ışık hızıyla soğuyorum cidden.

     En canlı örnekleri misafirlikte yaşanır bu özelliğin. Evin hanımı yemeği koyar senin sevmediğin bir yemektir sen zorla yersin emek etmiş ayıp olmasın diye. Öğüresin gelir saklarsın ya hani. Tabak boşalınca elinize sağlık dersin boş tabağı gören ev sahibesi tabağı alır ve yeniden dolduracağını söyler. Sen istemediğini doyduğunu söylersin ama yine o ısrarla yemek koymakta diretir. Defalarca reddedersin ama o tabak dolar. Bakın bunu yapmayın. Size gelen insan zaten sizle belli bir samimiyete sahiptir, yemek isterse söyler çekinmez. Bu sebeple fenalaşmışlığım bile var benim. Ve sonuç: e o evler mimlenir, tarafımca yemeğe bir daha o evlere gidilmez.

     Hatırlamak istemediğim pek çok tartışmam da olmuştur bu konuda. Eski sevgilim korkunç derecede ısrarcı biriydi. Ne yiyeceğim konusunda özellikle. Bir yere gidersek ne yiyeceğimi söylerdim ya şunu mu yesen derdi. Buraya kadar her şey normal. Çünkü insan tavsiye verebilir karşısındakinin iyiliğini düşünebilir. Ama kendi istediğinde diretmemeli. Bırak karşındaki istediğini yesin bebek mi yani akıl edemiyor mu değil mi? Neyse efenim bir de garsona döner şunu getir sen bize derdi ya ben delirirdim. Defalarca susmuşluğum ve istemediğim şeyleri yemişliğim vardır. Hiç de öyle bir insan değilimdir ha, sırf tartışmamak için. Yiyecek satın alırken de yaptığı bir şeydi. Yani var böyle insanlar. Senin kararın isteğin önemli değil yeterki kendi istediği olsun. Bir beyaz peynir davası var hele minicik bir mevzu istediğim olmamasına rağmen kabağın başıma patladığı hala hatırlamamaya çalışırım. Hatırladığıma kendime sinir olurum. Sonuç: sevdiğin bile olsa kararlarına saygı duymayan her adamdan gün be gün soğursun.

     Arkadaşlar arasında kim daha ısrarcıysa o daha çok düşünüyormuş gibi bir yanılgı var galiba. Bence şunu sürseydin. Ama şunu sürsen daha iyiydi, boş ver ya onu sür. Dediğimi sürmedin mi? Seni dünyanın öbür ucuna süreceğim ama nezaketimden susuyorum diyesi geliyor insanın. Sen tavsiyeni yaptın ille dediğim olsun diye niye diretiyorsun. Sen istiyorsan sen sür ne demeye her yapılanın takibindesin? Sonuç: ne kadar çırpınsa da asla en iyi arkadaş olamayacak bu insan.

     Dedem. Evet benim hayatımda tanıdığım en ama en ısrarcı insan dedem. Çocukken bize her gün 1 saat Kuran okutmak isterdi. Dedemle Kuran okumayı severdim ben ama doğru zamanda. Sabah 9-11 arası izlediğim bir çocuk programı vardı ve aşırı severdim ve dedem hep o saatte gelir okutmak isterdi. O kadar direnirdim ki ne izlediğimden bir şey anlardım ne okuduğumdan. 1 saat sonra okusak nolur ki? Olmaz çünkü o tam o saatte istiyor. Dedem bayılsın bugün uyuyakalsın grip olsun falan diye dua ederdim. Ne kötü hareket ama napiyim çocukluk işte :) Bu arada hala aşırı ısrarcı. Meyve dil mesela gelir o bıçakla değil başka bıçakla yap der. Aslında manası yok, bıçakların birbirinden farkı da yok ama o öyle istiyor ve sen dediği bıçağı kullanana dek başında durup söylenir. Ve sen sırf nefes almak için kullanırsın. Sonuç: sonuç monuç yok dede o işte, dedeye hürmet edilir saygıdan bir şey denmez, yanında iş yapılmaz daha az görüşülür ama sevilmeye devam edilir :)

Yorum Gönderme

0 Yorumlar