Özgüvenli Misin Ukala Mı?

    
 Nedense özgüvenle ukalalığı karıştırıyoruz hep biz. Özgüven kendine olan inançtır. Başkalarının hayatlarına ve özgürlüklerine müdahale etmeden, zarar vermeden toplumda saygınlık kazanabilmektir. Özgüvenli insan kararlarında kimsenin aklını kendisine rehber seçmez, derdi gösteriş ya da kendinj ispat değildir.


Ukalalık ise hayatını ve kişisel özelliklerini Kaf dağında görme eylemidir. Ukala insanlar yaşamları boyunca çok şey ortaya koyamamış insanlar olurlar genelde. Fikirleri ve yaşamları başkalarının yazıp yönettiği tiyatro oyunu gibidir. Bu yüzden ufacık bir şey başardı mı, gerine gerine dünya aleme ilan etme ihtiyacı hissederler.


     Özgüvenli ve ukala insanları nasıl ayırt edeceğiz peki biz? Hemen ikisini ayıran özellikleri sıralayalım. Özgüvenli insanlar;

- Başarısızlıklarında bahane üretmek yerine sorunun kaynağına inmeyi tercih ederler.
- Toplumdaki mükemmel insan profiline uymaya çalışmaz, iyi ve kötü özellikleriyle kendilerini topluma oldukları gibi kabul ettirirler.

- Karşılarına çıkan engelleri, kamçılanmak için birer fırsat olarak görürler.
- En iyi olduklarını asla düşünmezler. Hayat prensipleri en iyi olmaya çabalamak ve daima eksikleri olduğunu, öğrenmenin ölene dek var olan bir süreç olduğunu bilmek, ona göre yaşamaktır.

- İnsanları yargılamaktansa kusurlarını örtmeyi tercih ederler.
- Tek bir görüşe ya da kişiye yanlışları da olsa körü körüne inanmayı tercih etmezler.
- Rakipleriyle yarışlarında karşı tarafı hakir görmek değil, her konuda ondan daha iyi olmak için disiplinle çabalamak gerekliliği esastır.

3 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski