Kanka Amca

     

     Eve erken döndüğüm her akşam mutlaka uğradığım bir park vardır. İş çıkışı vızır vızır olur genelde. Orda havayı içime çekme fırsatım olur, kafa dinlerim. Daha mühimi tek yıldızda tutulan dileğe inanırım ben. Ne zaman otursam çift yıldız görürüm. Olsun derim, içten dilersem olur belki. Gökyüzünü izlerim orada. Kendimi bulurum, kendimi dinlerim. Söyleyemediklerimi söyler iç sesim.

     Eve yakın bir yer olduğundan üşüyene dek dönmüyorum. Tabi bir de köpekler sarana dek. Köpeklerden aşırı korkuyorum da söylemesi ayıp :) Bugün de oturuyordum her zamanki gibi. Bir amca geldi bayağı yaşlı biri, geldi yanıma oturdu. Önce duymadım müzik sesinden, sonra tek kulaklığı çıkarıp dinledim dediklerini. Aramızda o enteresan konuşma yaşandı.

  Amca : Birini mi bekliyorsun kızım?
  Ben : Hayır :-) (bu gülümseme efekti)
  Amca : Neden devamlı yola bakıyorsun?
  Ben : Yola mı bakıyorum ? Pardon farkında değilim genelde göğe bakarım ben. ( Burada ne saçmalıyorum dedim kendi kendime ama napiyim durum böyle halimi izah edecek başka cümle yok)
   Amca : Sevdalı mısın? ( Sevdali mi bu da nerden cikti simdi. Bizim orda devamli derler sevdaluk misun diye bu amca bizim ordan mi aceba)
   Ben : Ha ha ha yok değilim
   Amca : Dertli misin ?
   Ben : Yok degilim amca sağol
   Amca : Mutlu musun?
   Ben : (Mutlu muyum aceba? Hep gülümserim kötü bir şey de yok hayatımda sanırım mutluyum. Mutsuz değilsem mutluyumdur de mi? Ulan bu ne zor soru be amca) Mutluyum. Yani. Mutlu sayılırım bir derdim yok çok şükür.
    Amca : Kaç yaşındasın sen?
    Ben : 24?
    Amca : Bak güzel kızım ben 78 yaşındayım. Emekli öğretmenim. Babam çiftçiydi. Seydiler köyündenim ben. 5 kardeştik biz. Babam bizi doyuracağım okutacağım diye çok çalıştı. Büyük abim okumadı çalışıp bize ekmek getirmek istedi. Kendi hayatından fedakârlık etti. Sonra ben geliyordum. Te pantolum kısa gelirken kafama koydum öğretmen olmayı. Babamı kurtaracak kardeşlerimi okutacaktım. Bir kız sevdim tıpkı senin gibi ela gözlü ufak tefek beyaz yüzlü çilli. Bizim evin oradan geçer de hayvan otlatmaya giderdi anasıyla. Benim kalbim çıkar gibi atardı. Çok laf söz var idi o zamanlar şimdiki gençler gibi görüşme yok idi. Görmesem de sevdim ben onu, çocukluğumda sevdim. İstedik kızı anası yanaşmadı. Parası var diye yaşlı birine verdiler. Kaçalım dedim gelmedi benle. Yüreğim dağlandı. Düğününde gördüm onu. Gelinlik ne arar köy yerinde anasının beyaz eski fistanını giymiş. O koca evine gidene dek ağladım. Gitti, yıllarca ağladım. Yengem bizim hanımla tanıştırdı beni. Unuturum sandılar unutmadım ben hiç sevdiğimi. 55 sene geçti hala gözlerini hatırlarım ciğerim dağlanır. Mutlu muydu bilmiyorum. Hanımım çok iyiydi Allah ondan razı olsun bir gün huzursuzluk etmedi benle. Bir tas çorbam hiç eksik olmadı. Zamanla sevdim onu da. Ama yarim gibi değil. Hanım hasta şimdi birkaç senedir. İlaçlarla ayakta duruyor. O giderse naparım diyorum. Yarimi uğurladım hanımı da uğurlarım diyorum. Kaçsaydık başka olur muydu bilmiyorum. Ama benden önce ölmesin bundan gayri bir şey istemiyorum.
   Ben : (Gözlerim doldu yutkundum. 55 sene sevmiş bir adam. İlk günki gibi sevmiş. Şimdikiler çorap değiştirir gibi sevgili değiştirirken o zamankiler hayalini saklamış zihninde. Hanımına da haksızlık olmuş tamam kabul. Ama ne denir ki. Benden önce ölmesin derken nasıl gözleri doldu sesi titredi anlatamam. Dumur oldum ne diyeceğimi bilemedim. Peki amca bekliyor musun kavuşmayı dedim sadece.)
   Amca : Beklemiyorum dedi. Beklemiyormuş. Bir ömür geçmiş gitmiş artık hayat böyleymiş. Ondan sormuş bana sen de bekleme. Kimseyi bekleme dedi. Ben kimseyi beklemiyordum ki. Beklemek insanı öldürür bilirim. Bir de yari için ölürsem gelmesin cenazeme diyor üzülmesin diye. Ben de benim sevmediklerim de benimkine gelmesin dedim. Ölüm insana bu kadar yakınken varlığımızda kıymetimizi bilmeyen niye gelsin ki gelmesinler işte. 4 kişi olsun taşıyacak bir de ailem, yeter. Ben ölürsem buraya da yazıyorum elbet öleceğim kimse ağlamasın ardımdan. Ya şimdi sarılsın sevenlerim ya da hiç yokmuşum gibi devam etsinler. Öldü de denmesin benim için Rabb'ine kavuştu densin. Bugün olabilir yarın 10 dakika sonra belki 50 yıl sonra. Kaybetmeden sevin beni kaybettikten sonra gözlerimle size bakamam, sarılamam.

     Ben de beklemiyorum dedim. Bugüne dek bu parkta her oturduğumda bir şeyler bekliyordum aslında ben. O yıldızlara bakarken dilek dileyişlerim falan. Birini değil bir şeyleri bekliyordum. Hafızamın silinmesini belkim belki birinin çıkıp şkaa demesini. Birine güvenebilmeyi. Biri çıkarıp sihirli bir değnek versin ya da hayatımı yorumlasın geleceğimi söylesin diye bekliyordum.

     Üzülme kızım dedi bana. Sevdiklerin yanındayken hiç bir şeye üzülme. Ne kadar haklı ya. Aslında benim üzüldüğüm hiçbir şey de yok ama niye bana böyle diyor bu amca anlayamadım. Sanırım hayat mücadelemi yılların tecrübesiyle gözümden okudu. E öğretmen nihayetinde emekli de olsa insan sarrafı. Dua et her şeyin en iyisi olur dedi. Ben de hep öyle derim. Sonra kulaklığını kimseyle paylaşmayan ben onla paylaştım. Yalın dinledik birlikte. Hüzünlendi müziğimi de sevmedi kalktı gitti. Üşümüş öyle dedi ama ben anladım müziğimi sevmemiş. Hızlı bir şey dinleseydim kesin otururdu. Ah amca ah :) İyi ki geldin iyi ki saçımı okşadın be amca. Şimdi tüm sevenlerime diyeceğim ya beni şimdi sevin ya da hiç. Cansız bedenime sarılabileceğinizi hayal edin, hayat acımasız, hiç bir şeye geç kalmayın işte.

     Duygu karmaşası yaşadığım şu olayı size anlatmak istedim. Belki anlatabildim belki anlatamadım bilmiyorum. Dilim döndüğünce anlattığım şu yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim. Bu arada amca şive konuşuyordu biraz ama ben ara ara düzeltip birebir yazmaya çalıştım. Sevgi ve mutluluk sizle olsun :)

Yorum Gönderme

3 Yorumlar

 1. kendi atamın hikayesi ilişti zihnime: sevmek, severken başkasına eş olmak.. ömür boyu sevmeye devam etmek: büyük bi gönle layık bu hâl.. biz kargalarda ömür var sadece, kalp denilen organı bi hayli küçük yaratmış yaradan: muhakkaktır ki gönül bi ömür kadar geniştir yine bizlerde ve sanırsam insanlardan iyi olanlarıyla en büyük ortak özelliğimiz budur..
  o, bu, şu değil de: beyamcam adına sevinmeden edemedim: sevebilmek gerçekten; ne kadar da güzel bi duygudur biz durakta bekleyenler için..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle. İçten yorumunuz için teşekkür ederim

   Sil
 2. bende o amcadan istiyorum benimlede dertleşsin :D Maşallah ama sevgisine hayran kaldım keske herkes öyle sevse :)

  YanıtlayınSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)