Kasiyerler


 

     Aslında bir gruba yönelik eleştiri yapmayı sevmem ama insan bazen kendini zorunda hissediyor. Bu aralar kafayı acayip taktığım bir konu; para bozdurma meselesi. Bankadan aldığın parayı mutlaka bozdurman gereken zamanlar oluyor. Özellikle sınav ya da kredi parası yatırırken epey sorun bu durum. Çünkü bankalar miktar neyse kuruşu kuruşuna o miktarı istiyor.

     Paranızı alıp güzelce çıkıyorsunuz dışarı, bankaya gitmeden bozdurayım diyorsunuz, giriyorsunuz marketin birine. 'Pardon parayı bozar mısınız' diyorsunuz tüm nezaketinizle. Peki cevap ne mi oluyor 'bozamam bozuk yok'. Görüyorsunuz çuvalla bozuk para var orada. Sanki babanın hayrına bağış yap dedik, sanki ben sana on lira vereyim sen bana yüz ver dedik. Giren yine aynı para farz et ki müşteri öyle vermiş de mi? Yook olur mu illa bir kıllık yapmalı. İhtiyacı var ya bir insanın yardım etmemeli aksine işini zorlaştırmalı. Çünkü bencillik ve aptallık bunu gerektirir. Nerede saçma, anlamsız bir hareket var onu yapmalı. 

     Şimdi soruyorum bu tipler kafasını ürün kaydırağına vura vura dağıtmamızı, beyinlerinin pekmezlerini bozuk para kısmına akıtmamızı hak ediyorlar mı hak etmiyorlar mi? Vallahi bence hakediyorlar. Büyük bir şey al hemen bozarlar ama. Sanki kendi ceplerine giriyor danaların, ulan sen çalışansın sana ne hayrı var bu hareketi yapmanın? Benim verdiğim para senin mi cebine girecek, sana dokunan ne? O para gene iş yeri sahibinin. Bu kadar konuyla alakasızken beddua yemeye hakaret işitmeye değer mi? Değiyor demek ki, hoşlanıyorlar. Bu da ayrı bir fantezi demek ki.

11 Yorumlar

 1. Bozuk olsada yok derler nedeni ise kendisi bozuk para aramamak için olabilir :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir gün gerçekten fena dayak yiyecekler ve bozuk ya da tam para arayabilecek halleri kalmayacak :D

   Sil
 2. Bence haklısınız.Benim de zaman zaman karşılaştığım sıkıntılı bir konu.

  YanıtlayınSil
 3. Ciddiyim sırf bu cevabı almayayım diye bir şey alıp parayı öyle bozdurduğum oluyor. Kendilerinin bozuk paraya ihtiyacı olduğu için bozmak istemiyorlar genelde. Ama uygun bir dille anlatıp, ''para yok'' gibisinde zırvalama oldu mu bende sinir oluyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendilerinin ihtiyacı var anlıyorum ama gün boyu zaten yüzlerce bozuk para alıyorlar o yüzden iki ellilik onları etkilemez gibi geliyor bana. Etkilemez ya. Ben her türlü cümleye sinir oluyorum param bozulsun yeter :D

   Sil
 4. Bazıları küçük bir şey alıp öyle bozduruyormuş, iyi taktik. Ben bankadan emekliyim çalıştığım sürece hiç bozuk sorunum olmadı:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öyle denedim ama öyle de demir bozukluklar oluyor onlar zaten bankaya yatırılmıyor ;)

   Sil
 5. tamam anladım siz bu sorunu çok yaşamış ve artık sınırı aşmışsınız :) şaka bir yana bunu yaşamayan yoktur heralde içeri giriyorsunuz marketten ve kibarca
  -Para bozar mısınız ?
  diye soruyorsunuz ve aldığınız cevap olumsuz aslında bu market içinde kötü bana yardımcı olmayan beni sıkıntımı gidermeyen yerden ben niye alış veriş yapayım değil mi?
  Aslında kıllık olsun diye bir gün alacaksınız bir sepet arabası ve markette hıca hınç onu dolduracaksınız tam kasaya gideceksiniz kasiyer tek tek hepsini geçirecek ve siz sonra elinizi canta veya cüzdanınıza uzatacaksınız şu cümleyi kuracaksınız
  -Tühhh sizin hiç bozmadığınız o param vardı ya artık kendi kendine bozulup buralardan çok çok uzağa gitmiş :)
  Ne uzun yorum oldu ya ben yoruldum yazarken :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Çok hin ve zekice bir harekat olur hemen yapılası :)

   Sil
 6. Böyle zamanlarda cinslik olsun diye bir sakız alıp zorunlu olarak parayı bozdurmuşluğum var :D

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski