Bir Tutam Sağlık Özlemi

   

     Son 1 aydır kaç ağrı kesici içtiğimi hatırlamıyorum. Kaç kez 'anne yardım et bu ağrıya dayanamıyorum' dedigimi de. Her şey gayet iyi giderken tel tedavisinden sknra 20 lik dişlerimi çektirmek için tanınmış bir çene cerrahına gittim. Adam dişimi çekerken önündeki sapasağlam dişi kırdı. Ondan sonra başladı her şey.


     Ne kadar ağrı çektiğimi anlatmam mümkün değil. Sonra sözde kanal tedavisi dişi kurtarma cart curt için bir hekime gidildi. Geçici dolgu yaptı güyya kanala randevü verdi. Her sey gayet normal işliyor bana göre. Ama normal değil. Kapatamamış üstelik zaten kırık olan dişi fazla fazla oymuş. Gece gündüz kendimi nerden nere vurayım, çenemi söküp atayım diye randevü günümü bekliyorum ben. Olayı anlayınca tabi hekim değiştirdim.


     Bu defa gittiğim hekim de gayet tanınmış biri. Güyya kanala başlandı ama ben hayatımda böyle bir şey görmedim. O sinirlerin canlı koparılması falan bir şey değil aslında. Ama nasılsa ters giden bir şeyler vardı işte. Hayat boyu her yıl dişciye gitmiş ve tek muayenede bile anestezi yememiş, o korkunç regl ve migren ağrılarıyla bile mücadele eden ben bununla mücadele edemedigimi hissettim. Neyse diş kapatıldı kurtuldum derken ben bir kaç defa sol tarafımın komple uyuştuğunu hatırlıyorum kalbimin sürekli sıkıştığını hatta krizden şüphelenip solugu hastahanede aldığımı. Dişteki ağrı ve kullandığım çuvalla ağrı kesiciden bahsetmiyorum.


     Diş kalbe vurmaya başlayınca olmadı açalım bunu oldu tabi. Yeniden aynı süreç mi? Korkunç. İki seçenek sunuldu bana ya bu adam olmayıp beni süründüren diş yeniden şansını deneyecekti ya da çekilecekti. Röntgen çekildi ve tamam denildi diş çekildi. Ama çekildikten sonra farkettim ki kökte kocaman apse varmış ve o diş çekilmiş. Şaka gibi. Antibiyotik kullan ya da kurutalım iltihabı falan yok. Kaç insan gitti bunun yüzünden umurlarında mı? Söylediğimde bisey olmaz cevabı aldım. Apseli diş çekiminin ne kadar tehlikeli oldugunu bilirsiniz. 3 gün koca 72 saat ben hic uyumadım diken üstünde o iltihap kana karışıp yayılacak mı diye bekledik. O bekleyişi anlatmam mümkün değil. Baktım bi geriye yapmak istediğim o kadar çok şey varmış ki hiç birini yapamamışım daha ben. 25 yaşıma yeni girdim ne sığar ki o kadarcık yıla? Bana bir şey olsa dedim benim hayallerimi kim devam ettirir? O çocuklara kim sahip çıkar? Kimse.


     Çok şükür öyle bir şey olmadı ama alveolit olmuşum. Cene kemigine yayılmış yani iltihap. Normalde vakalarda 1 hafta maksimum 10 gün süren bu durumdayım. Ve 16. günüm bugün. Zerre düzeldiğimi hissetmiyorum. Sürekli tedavi bitirelim denip yeniden başlanmasından çok yoruldum. Ben hala deli gibi ağrılae çekiyorum. Osteomyelite dönüşmüş mü diye bakılacak bir de. Zaten ben de kötüye gittiğimi hissediyorum. Belki psikolojiktir bilmiyorum. Ağız içindeki iyileşmeyen yaraların kötü sonlarını bilirsiniz işte. İnsan mutsuz oluyor. Hala gülüyorum insanları güldürüyorum ama bi de bana sorsanız yani. Elimden geleni yaptığım ve sonu olumlanamayan bir olay örgüsü içinde yüzüp duruyorum. Fanustaki balık gibi.

  
     2015 sıkıcıydı 2016 çok güzel olacak dedigim zamanları hatırlıyorum. Keşke sıkıcı olsaydı da sağlık dolu olsaydı. Ağrılar hala kalbime vuruyor ben baska şeylerle ilgilenip unutmaya calışıyorum. İlk defa kendimi eğlenmeye bile üşenirken buluyorum. Sanırım dişçi koltuğuna salondaki koltuktan bile çok oturdum. İsyan etmiyorum kul kulluğu kadar sınanırmış, buna da şükür. Henüz sağlığıma kavuşamadığım için yazmak gelmiyor içimden. Daha kôtü olmaması ve şufa bulmam için bana dua eder misiniz? Çünkü bu bana yapabileceğiniz en şahane, en kıymetli şey. Bugünlerde yanımda olan insanlar o kadar kıymetli ki benim için anlatamam. Umarım hep de yanımda olurlar. Hayat boyu sağlıklı ve mutlu olun. Sevgiler

8 Yorumlar

 1. Çok üzüldüm, tez zamanda iyileşin inşallah.

  YanıtlayınSil
 2. canım benim inşallah en kısa zamanda kurtulursun bu ağrıdan Sağlığına inşallah kavusursun

  YanıtlayınSil
 3. Çok geçmiş olsun. Sağlık olmayınca hiçbir şeyin tadı tuzu yok.

  YanıtlayınSil
 4. Çok geçmiş olsun Rabbım beterin den saklasın inşallah ..

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski