Çillerden Kurtulma     İnsanların cilt renklerinin birbirinden farklı olmalarının temel nedeni vücutlarındaki melanin miktarının farklı olmasıdır. Melanin insanları hem güneşin zararlı etkilerinden korur hem de cilt rengini belirler.

     Melanin üreten hücrelere de melanosit denir. Çil de melanositlerin gruplaşmasıdır. Sarı, turuncu ve kahverengi renklerinde olabilir. Doğuştan olabildiği gibi yalnızca güneşin etkisiyle sonradan da olabilir. Beyaz tenlilerde çil oluşma riski esmerlere göre daha yüksektir. Korunmak için en doğru yöntem yaz-kış güneş kremi kullanmaktır.

     Çoğunlukla denize girdikten sonra çıkan yoğun çiller geçicidir. Birkaç haftaya geçerler. Fakat yüzde çıkanlar genelde kalıcı olur. Müdahale edilmezee renkleri koyu kahveye dönebilir.

     Peki nasıl kurtulacağız çillerden? Yüzde yüz kurtulmayı vadetmese de toplumda yavaş yavaş kullanılmaya başlanan bir yöntem mevcut ; çiğ patates. Evet. Patatesin içeriği cilt kusurlarının giderilmesine yardımcı oluyor. Sivilce izleri ve çillerin renklerinin açılmasını sağlıyor. Böylece yüzde yüz yok olmuyor olsalar da renkleri cildinize yakın hale geldiğinden fark edilmiyorlar. Düzenli olarak bir kaç hafta çiğ patates rendesi ve suyunu cildinize uygulayın. Memnun kalacaksınız.

6 Yorumlar

 1. faydalı bir yazı olmuş. hem bilgilendirici hemde organik çözüm:)
  Sevgiler..
  http://meleksalman.blogspot.com.tr

  YanıtlayınSil
 2. galıba buna sebep olan nişasta.çünkü aynı etkiyi pirinçi ıslattığımız suyunda verdiğini duymuştum daha önce.çok güzel bir yazı elınıze sağlık:)

  YanıtlayınSil
 3. Ya bu yazının bana çok faydası olacak emeğinize sağlık.

  YanıtlayınSil
 4. Böyle bir yazıya ihtiyacım vardı güzel bir yazı olmuş teşekkürler

  Bu arada blog keşif etkinliğinden buldum sizi takibe aldım geri takip yaparsanız sevinirim :)
  http://yesmyldrm.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski