O çocuk     Biraz önce ruhumun kıvrımlarında dahi hüzün hissettiğim bir video izledim. 23 Nisan dolayısıyla cumhurbaşkanlığına soru sorması için götürülen şehit çocuğunun terör sorusu sorarken ağladığı videoydu bu. O çocuk sorusunu tamamlayamadan hıçkırırken neler geçti aklımdan, nasıl içim ezildi, kendimi o çocuk için hiç bir şey yapmayacak halde aciz hissettim. Ne yapabiliriz ki o çocuk için izlerken üzülmek dışında, onun gibi çocuklar için.

     İzler izlemez kafama ilk takılan şey o çocuğa o soruyu sormasını kimin söylediğiydi? Kendi isteğiyle miydi yoksa o sorular çocuklara dağıtılmış mıydı? Eğer kendi isteğiyle ise pekala ama şehit çocuğu olduğu için hadi sen de bu soruyu sor denildiyse bu çok üzücü. Yarasına tuz basmak olmuş olur bu.

     Dikkatimi çeken başka bir mevzu da; çocuk ağlıyor bir gazeteci ya da bir görevli de yanına gidip sarılmıyor sakinleştirmiyor çocuğu. kendisini biraz olsun iyi hissetmesi için yardımcı olmuyor. O çocuk yaralı, o çocuk yakınını, reisini. rol modelini kaybetmiş O çocuk konuşurken hissediyor acısını, anlatmaya çalışıyor gücü yettiğince. Gözlerinden dökülüyor yaşlar, kendisini, acısını daha nasıl anlatsın?

     Ülkede onun gibi onlarca çocuk olduğunu düşündükçe daha çok yanıyor insanın canı. Dünyanın en masum, en günahsız yavruları çocuklar, hep yetişkinlerin kirlettiği dünyada zarar gören taraf oluyor. Anneler evlatlarından, evlatlar tek dayanaklarından oluyorlar.

     Ülkem için çok daha iyi günler hayal ediyorum. Çocukların üzülmediği, kimsenin canının yanmadığı bir dünya. Sadece gülümsedikleri, oyun oynadıkları ve aileleriyle mutlu ve güzel günler gördükleri bir gelecek hayal ediyorum.

Yorum Gönderme

4 Yorumlar

  1. Az önce izledim video yu o çocuğun daha soruyu sorarken titriyordu sesi birde boncuk gözlerin den yaşlar akınca Rabbım Güzel yürekli Necip Cana Ve tüm şehit çocuklarına Sabırlar versin Dilerim o güzel yüreklerin de hep mutluluk olur ..Artık bitsin bu acılarr ....

    YanıtlayınSil
  2. Gerçekten insan üzülüyor vicdanında yüreğinde derin bir acı hissediyor ve tespitleriniz çok yerinde acaba o çucuk o soruyu kendi isteğiyle mi sordu?
    Veya çocuk artık ağlıyor acısını hissetmiş yüreği burkulmuş neden kimse teselli etmeye gitmiyor bütün bunların sebebi nedir amacı nedir? Allah bizlere yardımcı olsun çok zor zamanlardan geçiyoruz...

    YanıtlayınSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)