Sorulara Cevap     Epeydir sorulan bir konuda aydınlatma sağlamayı bir borç biliyorum. Yaklaşık 6-7 aydır kimyasal hiç bir ürünü saçım ve vücudum için kullanmıyorum. Saç bakımı rutinlerimi sıklaştırdım, önceden haftada 1 gün olan rutinim şimdi 3 gün. Üç ayrı bakım uyguluyorum biri zeytinyağı masaj + bekletme, ikincisi papatya yağı + bekletme, üçüncüsü sirkeyle durulama. Hepsini belirttiğim süre boyunca kullandım. Böyle bir amacım olmamasına rağmen -saç rengim zaten açıktır çok açık kahve - saçım 1-2 ton açıldı. Çok emin değilim ama ortaokuldaki haline döndü sanıyorum. İnsanlar söyleyince farkettim ben de. Ama bunun kullandıklarımla değil kullanmadıklarımla alakası olduğunu düşünüyorum. Üstelik kafa derim de yumuşacık oldu aynı çocukkenki gibi.

     4.sınıfta Almanyaya gidip orada 3 ay kalmıştım. Oradaki insanlar hep bitkilerden üretilen köpürmeyen kimyasalı neredeyse sıfır ürünler kullanıyorlardı. Oraya koyu sarı saçla gitmiştim ve dôndüğümde insanların ilk söylediği yüzün ne kadar pembe olmuş ve saçın nasıl açılmış. O senenin fotoğraflarına bakınca farkediyorum bildiğinuz sarı saç platin gibi olmuş yüzümde pessspembe. Tıpkı sabunların cilt rengimizi ve phını bozduğu gibi. Ben bu durumu farkında değildim ama bana süreklı yalan söyleme saçını mı boyadın bilmem şurana şunu mu yaptın diye sorulmasına ve üstelenmesine sinir oluyorum açıkçası. Bir şey yapsam söylerim ben zaten ki her daim doğallıktan yanayımdır inşallah saçım beyazlatana dek saçımı boyatmayı düşünmüyorum. Suratım kırıştığında da botokstu motokstu düşünen biri değilim hiç de olmadım. Çoğunlukla sıfır makyaj dolanan bi tipim kuaförde 4-5 saat bekleyecek bir yerlerimde kusur bulacak ağzımla gözümle uğraşacak vaktim de yok zaten.

     Kaşım çok azdı onunla ilgili bir soru da gelmişti hemen onu da söyleyeyim. Üniversiteden mezun olduğumdan beri badem+hint yağı sürüyorum kaşlarıma sanıyorum bir kaç tane çıktı kaş. Çok gerekli değildi çok belli de olmuyor zaten bir iki tüy. Dikkatli insanlar fark ediyor. Tüy olayına da gelelim madem her şeyden bahsettik. Evet tüyüm yok zaten pek tüylü biri hiç olmadım. Ama nasıl böyle sıfır denilince de söylemem icab ediyor artık daha önce burada da yazmıştım tamamen soğan suyu sayesinde. Tarifi bulabilirsiniz. Yeterli cevap oldu zannediyorum sevgiler.

20 Yorumlar

 1. aa ne güzel faydalı bilgiler bunlar ki yaa:)

  YanıtlayınSil
 2. ay ama ben çok sevdim ki bu yazıyı :)) badem yağını bende kullanıyorum çok işe yarıyor

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Komşum saç mı kaş mı :)

   Sil
  2. çok teşekkürler. Ben cevap vereyim badem ve hint yağını birlikte kullanmak saçı kaşı ve kirpiği uzatıyor hepsine faydalı. Ben eskiden saça da kullanırdım ama temizlemesi zor saçım da epey uzun o yüzden üşeniyorum. Üşenmeyen mutlaka kullansın :)

   Sil
 3. Az kimyasal dendiği anda ben de varım :) Hayatımdan -ve miniğin hayatından- mümkün olduğunca uzak tutuyorum!
  Çok iyi yapmışsınız!
  Hemen fark ediyor işte...
  Bu arada papatya da biraz açar saçı?
  Yalnız Almanya dönüşü pespembe olmak? Bir durup düşünmek lazım neler kullanıyoruz acaba biz!?? Sudan mı üründen mi?
  Değişik bir yazı olmuş.. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. En iyisini yapıyorsunuz. Bizim ülkemizde yetişen kır papatyası değil de tamamen sapsarı olan Alman papatyasının saçı açtığını biliyorum ben. Papatya yağını bilemiyorum olabilir hakkaten :) Yurt dışından dönen tüm akrabalarımda fark ediyorum bunu, cilt ve saç renkleri daha açık ve kusursuz oluyor. Suyun etkisi olduğunu sanmıyorum hava ve ürünlerden kesinlikle.

   Sil
 4. Ya bu arada yorumların ne güzelmiş :) Hem hemen yayımlanıyor hem de numaralandırma var bayıldım ;D

  YanıtlayınSil
 5. 5 oldum benn:)) eğlencelisin vesselam:))

  YanıtlayınSil
 6. Tam sayı olmayı tercih ederdim yaşıtlarım olsaydı, lakin sevgi dolu kızlarımın arasında 5.1 beni bozmadı Ahsen'ciğim.Ece ablan değişik biridir:)Ama o kadar benziyoruz ki birbirimize.Yazı dilini çok seviyorum.Kaçıncı yazın bu okuduğum, iyice anladım.Yalnız, asıl yazıyı hala bulamadım.Senden tüyo isterim sen bir cevabına eklersin canım.Zira birazdan yırtık menisküslerim için yürüyüş saatim geldi.Canım, hayatım boyunca bir iki düğün dernek ve vesikalık foto çektirmek hariç makyaj yapmadım.Koku sevmem, bir tane hoşuma gitti torunumdan, ama sürmem.Amaaa bir konu var ki, buna çok sevindim belki değil mutlaka deneyeceğim.O da kaşlarım.Çok sinir oluyorum.Olsaydı ya çok seyrek :( Ablam rahmetlinin fırça gibiydi ama benim az.Dediğini yapacağım.Teşekkürler kızım.Yorum yapmak istediğim asıl internet sosyal medya ve dejenerasyonla ilgiliydi.Geçen hafta görmüştüm. Uzunca idi.Asıl ona yorum yapacaktım.Tarihini ve başlık adını verirsen okurum tekrar ve yorumumu bırakırım.Hoşcakal yavrum.Sevgilerimle.Ece ablan :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için teşekkür ederim hangi yazıyı dediğini tam bilmiyorum biraz araştırdım ama şunlar olabilir sanırım :)

   http://www.yazimbari.com/2015/09/sevemedik-sevdirmediler.html
   http://www.yazimbari.com/2016/03/anlamsx.html

   Sil
 7. Aaaa 6 imişim...Uğurlu sayım.Çok güzeeel :))

  YanıtlayınSil
 8. Sogan suyu olayını pek anlamasamda yazın çok yararlı olmuş canım 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. bir dk ile kaçırır mı insan :D düşünce sahafı teşekkürler

   Sil
  2. soğan suyu ağda yaptıktan sonra rendelenmiş soğanın ve suyunun sürülmesiyle kılların yok edilmesi işlemidir :))

   Sil
 9. ben de saç için uygulanan doğal kürleri seviyorum.Zeytinyağı ve sirkeyi kullanmaya çalışırım hep.Güzel bilgilermiş sevdim :) bu arada ben de 8 olacağım sanırım. çift sayıları çok severim ne güzel denk geldi

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. umarım bir dahakine çift sayı gelir, yorumun için teşekkürler :))

   Sil
 10. baksanaaaa, ankarada, blogger buluşmaları oluyo kiii, bak bu arkadaşımız var meselaaaa kalabalık buluşmalara katılan, ondan buluşma haberini alabilirsin kiii :) meselaaa, başka arkadaşlarımız da var kiii, feysten de görüyom sölerim sanaa olunca :)

  http://www.pembedunyamm.com/

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski