Soğuk Kahve - Ahmet Batman


     Daha önce Ahmet Batman'ın bana ikimizi anlat kitabını okumuş, beğenmiş ve yorumlamıştım. O kitaba dayanarak iki kitabını daha aldım yazarın. İlki soğuk kahve. Kitap güzel, akıcı. Beğendiğim bazı noktaları alıntıladım sizlerle paylaşmayı uygun gördüm. Böylece kitap hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz diye düşündüm. İlk kitap kadar beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Bu kitapta eleştirecek bir kaç nokta buldum, eleştirilerime de yazımın en sonunda yer vereceğim.

     Benim en çok sevdiğim şu kısımla başlamam istiyorum alıntılarıma ; 'Birini çok sevmek gibi bir şeydir yazı yazmak. Yazdığının türü, konusu önemli değil. Önemli olan içindeki senin özgür bırakılmasıdır.

     Hepimiz biraz eksiğiz. Kimden ne kadar eksiğiz ya da neye ne kadar geç kaldık hayatta belli değil. Belli olan şeyse hepimiz ölmeden önce oyalanıyoruz.

Şarkılar olmasa gercekten yalnız kalırdık.

     Bir kızı çok severek mutlu edemezsiniz. Ona diğerlerinden farklı olduğunu hissettirin.

     Ey sevgili, nerede ne kusurum varsa gördün, kendi kusurlarına kördün.

     İnsan sustuklarının da hesabını vermeli.

     Elmacık kemiklerini öptüğümde tuz tadı gelsin istemiyorum. Bu seni nasıl sevdiğimi anlatan en havalı cümle olsun.

     Her insan bir yurt ve ışığa muhtaç.

     Bazıları verdiğin değeri hak etmez. Kay etmek en çok onların hakkı işte.'

     Yazara katılmadığım ve eleştirdiğim noktalara gelirsek; kitabın ilk başlarında dilencilere para verirken karşılığında bir fayda beklediğimizden bahsediyor. Yaratıcıdan bir fayda bekliyormuşuz ya da o iyiliğin bize dönmesi için hayatta. İnsanlarla ilgili bu genellemeyi doğru bulmadım ben. Sevap olmasa da bana dönmese de ihtiyacı olanı veririm ben. Dönmesi için değil yapmam gerektiği için yaparım, karşıdakinin mutlu olması bana yettiği için yaparım. Bazı insanlar yazar gibi düşünüyor fayda bekliyorlardır belki bilemem, ben bunu tuhaf bulurum.

     İkincidi de bir yerde 'aşka denen şeye inanmam' demesi. Aşka inanmayan biri bu kitapları yazıp nasıl aşk üzerinden para kazanıyor peki? Daha önce aşık olmamış olabilir ama bir şeye sahip olmamış olmak onu yok yapar mı? Yazılanlarla çelişki bu cümle.

     Üçüncüsü de 'sevgiler eskiyor mu' mevzusu. Zamanla sevenlerin birbirlerinden sıkıldıklarını ve ilişkilerin anlamsızlaştığını söylüyor yazar. Sevgi eskimez. Sadece sevmeyi bilmeyen bazı insanlar sırf iliskileri olsun diye iliski yasar buna da aşk derler. Heveslerini alınca da sevgi eskidi tükendi falan derler. Senin maymun istahlılığında sevginin suçu ne diyesim gelir bu tiplere? Sevgi biten değil aksine günbegün katlanarak çoğalan bir sel gibidir. Hayattaki her şeye karşı duyulan sevgi öyledir. İnsan yaşadıkça hayatı, paylaştıkça yakınlarını, nefes aldıkça her yeni güne uyanmayı daha çok sever. Elde etmenin şımarıklığıyla verdiği önemi karşısındakine zaman zaman hissettiremiyor olabilir ama bu sevgisinin azaldığı anlamına gelmez. Sevgi bitiyor işte elde edince tamamdır diyenler var ya işte onlar hem aşkın hem aşka inananların katililer. Bakmayın onlara siz. Hakikati istiyorsanız yıllarca tüketmeden, kıyamadan sevenlere sorun. Aşk sonsuzdur...

     Çeyrek altın aldı başını gidiyor esprisi anlamsız geldi, kalple bardağın sürelli bağdaştırılmasını her mecrada ve kitapta görmekten de sıkıldım.

     'Sevişene kadar aşka inanmıyorum, ordan sonrası hep bir sıradanlık, yavşaklık' diyor yazar. Sadece elde etme amaçlı peşinden gittiğiniz kadınla sevişince tabi biter her şey. Karşılıklı çıkar alış verişidir bu. Hayvanlar da yapıyor onu. Mevsimi gelince buluyor birini sonra herkes yoluna. Sıradanlaşmıyor zaten sıradan bu durum. Sen sıradansın çünkü karşındaki önemsiz sen onu bir hiç olarak görüyorsun o da seni. Ve buna utanmadan aşk diyorlar. Hayır, aşk böyle bir şey değil. Aşık insanların tenlerinin buluşması ruhlarının buluşması gibidir. Eskiler bir yarımın o zaman tam olduğunu söylerler. Her şeyini sevdiğin tanıdığın insanın tenine dokunmak nasıl onu herhangi biri yapar? Aksine sana ait kılmaz mı? Sizin üc günlük ilişkilerinizde aşkın kabahati yok yani, lütfen kusurlarınızı aşka yıkmayın.

     Benim kitap hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Genel olarak güzel ve okumaktan keyif aldım.

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Güzel bir kitap kardeşimle ikimiz okumuştuk kendisi kitap canavarı olduğu için onun sayesinde bende okuyorum:)Bazıları verdiğin değeri hak etmez. Kay etmek en çok onların hakkı işte.'.. Güzel bir anlatım olmuş emeğine sağlık ..

    YanıtlayınSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)