İlişki Ne Katar İnsana?     Birini sevmek, biriyle olmak, bir ilişki ne katar ki insana diyorlar. İnsan sevmese de olmaz mı?

     Olmaz. İnsan işte illa ki bir çukura basacak, merak duygusunu giderecek. Odun da değil, elbet deneyecek. Peki karı ve zararı ne olacak?

     İlişkinin kattığı onlarca şey var insana. İlk ve en temel faydası 'büyümek'. Kimisi 1 kimisi onlarca yaş büyür ilişkisinde. Bitince daha da büyürsün hele. İstemsizce, o çocuk masumiyetini, toz pembe hayallerini kaybediverirsin.

     Çocukken insanların ayrılmasını anlamazdım. İki insan birbirini seviyorsa ayrılmaları çok saçma gelirdi. Seven insanlar zaten birlikte mutlu değiller miydi? Ne diye mutsuz olmayı seçerlerdi? Zamanla gördü bu gözler; öyle değildi. Bazen mutlu olmana engel bizzat karşındaki insanın kendisiydi. 3 Kez mutlu olayım diye on kez mutsuz olmayı seçerdi insan. Zayıflayan her ipe düğüm ata ata sersefil hale getirirdi de gün gelir en sağlam sandığı yerden kopardı. Sonra buna kader derdi insanoğlu, nasip..

     Farkına varırsın ki insanlar hiç bir zaman aynı kalmıyor, hayat gibi onlar da devamlı bir değişim içindeler. Herkes değişsin bunu bir müddet sonra kabulleniverirsin de neden herkes olumsuz yönde değişir onu anlayamazsın,birileri de olumlu değişsin de mi? Yok. Her var olana değişecek mi korkusuyla yaklaşmaya başlarsın.

     İsteklerin seni nasıl tükettiğini anlamaya başlarsın. Karşında sana uygun biri yoksa sürekli onu doğru kalıba sokmak yorar seni. Zamanla her şeyi gözüne batmaya başlar. Çünkü o senin istediğin insan değildir, hayal ettiğin insan kadar mükemmel değildir. Sen onu o seni yormaya ve yoğurmaya başlarsınız. Bir bakmışsın yüzlerce kilonun altında kalmış bir zavallı gibi yorgun argın savaştan çıkmışsın. O kadar mücadelenin üzerine kaybetmişsin bir de. 

     Saygının hayattaki en önemli şey olduğunu fark edersin. İnsanlar bir arada huzur içinde yaşayabilmek için yalnızca saygıya ihtiyaç duyarlar, sevgi çok sonraki iştir. Ve sevgi olmadan var olunur fakat saygı olmadan asla. Her lafının ardına saygı'yı getirmeye başlarsın. 40 yıllık evlilerin dediği gibi 'önce saygı' cümlesi hayat motton olur. 

     Kültür çatışmasının ne kadar büyük bir sorum olduğunu görürsün. Karşındaki insan bir önemliyse ailesi ve çevresi on kat önemlidir aslında. Sen karşındakiyle evlenirken bir ömür çevresindekilere de katlanacağına yemin edersin. Yetiştirilişiniz, manevi değerlere yaklaşımınız, gelenekleriniz uymuyorsa başta aşk sarhoşluğundan umrunuzda olmasa da ileride acısını çok fena çıkarır. Hele ki siz çok gelenekçi  ve sıkı bir toplumdan çıkıp ailenin neredeyse hiç bir şey öğretmediği biriyle ya da kendisini geliştirmemiş bir aileyle karşı karşıya kaldıysanız. Oradan ilerisi yoktur aslında, devam edeceğini inanıyorsanız yalnızca kendinizi kandırırsınız.

     Dua etmeyi öğrenirsiniz. İnsana kattığı en şahane özellik de bu. Dışarıdan insanları çok masum sanırız, yeterince kötü insan tanımadığımızdan. Eskiden iyi biri olsun beni sevsin yeter diye dua ederken ilişkiden sonra Allah'ım şuyu olsun buyu olmasın diye saatler süren özellik temelli dualar etmeye başlarız. Çünkü yara almışızdır ve bir daha yara almamak ve yanlış biriyle vakit kaybetmemek için bizi en iyi bilenden doğru kriterlerde birini isteriz. Artık ne zaman kaybına ne de istemediğimiz sonuçların doğmasına takatimiz yoktur.

     Sabrı öğrenirsin, hem de ne öğrenme. İstediği her şey yapılmış biriysen hele karşındaki sürekli senin sabrını zorlamaya başladıysa yavaş yavaş sessiz kalmaya ve boş vermeye başlarsın. Adı sabır güyya ama ben soğumak diyorum. Sabretmeye başladıysan ve sabrettiğin her şeyi ardına atıyorsan bitmek üzere olan bir şeyin içindesin demekti. Elbet patlarsın hiç kimse o kadar güçlü değildir.

     Ailenin kıymetini daha iyi anlarsın. Bir saniye bile mutsuz olma diye elinden geleni yapmaya çabalayan ailene bakarsın bir de ileride ailem diyeceğin adama. Kendi ailen daima baskın gelir. Onlar seni hiç üzmez, kırmaz, kasıtlı zarar vermezler sana, ağlarken uyumaz eğlenmez aksine sen ağlarken yanında olurlar, omuz olurlar sana. Anlarsın ki ne söylerse söylesin hiç kimse ailen kadar sevmez seni.

8 Yorumlar

  1. Çok başarılı bir yazı olmuş. Elinize sağlık. http://turgayaksoy.blogspot.com.tr/

    YanıtlaSil
  2. Ne kadar da güzel açıklamışsın birçok şeyi! Sadece bunları düşünüp kaleme alabilmek bile cesaret gerektirir, tebrik ederim. Ben de sana katılıyorum, özellikle de saygı konusunda... Ayrıca son dediğin de çok doğru, kimse ailen kadar olamıyor malesef. Çok güzel bir yazı olmuş, ellerine sağlık :)

    YanıtlaSil
  3. Bir çok soruma cevap niteliği taşıyan bir yazı :) Teşekkürler

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski