Aman Dikkat Edelim


     Kendimizi korumak isterken bazen çok tehlikeli yollara girişebiliyoruz. Bu yollardan biri cevşen takmak. Evet doğru duydunuz. Bizi korusun diye taktığımız cevşenlerin yüzde kaçı masum ve içerisinde gerçek dualar var biliyor muzunuz? Çocuklarımıza takıyoruz üstelik, peki ya onlara yararın aksine zarar verecek bir şey yapıyorsanız?

     Piyasadaki cevşenlerin yüzde sekseninin gerçek olmadığını farklı şeylerle dolu olduğunu alimlerden duymuşsunuzdur. Malum kötü niyetli insan çok. Cevşen şeklinde kendi uydurdukları yazıları da dolduruyorlar kağıtlara, güzelce sarıp açılmayacak hale de getiriyorlar ki insanlar sorgulamasın ve boynunda taşısın. Eğer şu anda boynunuzda marketten, pazardan, kitapçıdan alınmış ya da birinin verdiği cevşen varsa hemen çıkarıp içine bakın. Gördüğünüz yazıları internette taratın bilgiye ulaşmak şu çağda çok kolay. Genellikle cevşenlerde Ayetel Kürsi, Nazar duası, Fatiha, Nas ve Felak sureleri olur. Eğer bunlardan biri değilse yazan mutlaka ne yazıldığını araştırın. İnternette taradığınızda yazan duaya erişemiyorsanız bir daha asla onu takmayın. Bilen birilerine sorun soruşturun. Uyduruk ya da yanlış yazılmış bir şeyi takıyor olabilirsiniz. Ya da size kötü niyetle verilmiş bir yazıyı. 

     Anneniz teyzeniz halanız kuzeniniz kim vermiş olursa olsun sorgulayın çünkü onlar da bilmeden insanlara kolayca güvenerek alıyorlar. Aslını araştırmaları gerektiğinin bilincinde değiller. En önemlisi şu şekilde kendinizi sınayın. Boynunuzdayken mutlu değil de mutsuzsanız, çıkardığınız zaman daha huzurlu oluyorsanız doğru duanın üzerinizde taşıdığınız olmadığına emin olursunuz. Bu yazıyı neden yazıyorum peki? Son zamanlarda anlatılanlar bu konuda bilinçlenmemiz gerektiğini düşündürdü bana. O yüzden sizlere anlatıyorum belki siz de taşıyorsunuzdur ve tedbir almak istersiniz. Ve tabi kafamı kurcalayan bir olay. Çok kısa bir süre önce nazarcı bir adamın verdiği hasardan artık o adamdan korkar hale geldiğimizde bir akrabamın aklına adamın yanına gidince herkesin cevşen takması çözümü gelmiş. Komşularından biri oğullarının sünnetinde mevlüt okuturken kırtasiyenin birinden toptan aldığı cevşenlerden dağıtıyormuş. Akrabam da almış tabi. Kızlar siz takın nazardan korusun diye. Neyse aldık ben taktım ama ne takma. Hayatımda böyle bir huzursuzluk yaşamadım akşam uyuyamadım içimde devamlı bir korku hani olur ya arkanda biri varmış gibi. Çıkarıp uyudum. Belki psikolojiktir diyerek yeniden taktım ama yine aynı his. Yanılıyor olamazdım rahatsız olmama ve devamlı korku duymama sebep olan bir rahatsızlık hissi oluyordu. Çıkardım rahatladım. İçini açtım bildiğiniz bir avuç dua ama aklıma gelmedi taratayım neymiş bunlar diye attım gitti. O günden sonra dua kitaplarında tespihlerde cevşenlerde hangi din temelli ürün olursa olsun araştırmadan içini açtırmadan almıyorum. Sizlere de tavsiyem lütfen dikkat edin bakın, inceleyin, araştırın. Belki de kötü giden hayatınızın sebebi çok uzakta değildir...

17 Yorumlar

 1. Evet çok doğru bir noktaya değinmişsiniz. Gerçekten de öyle . Sonuçta ille de üzerinde bir şey taşımamalı insanlar. Ve özellikle de bilmedikleri şeyleri . Kesinlikle birkaç kişi tarafından onaylanmalı yazılanlar. Umarım bilinçlenir insanlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Teşekkür ederim yorumunuz izin

   Sil
 2. Hiç duymamıştım daha önce... Neler neler yapabiliyorlar.... Çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. Kime ne konuda güveneceğimizi şaşırdık vallahi. Doğru bir konuya değinmişsin. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle kimseye güvenemeyeceğiz en sonunda.

   Sil
 4. Para hırsı insanlara neler yaptırıyor. Zaten böyle değerli ve ulvi şeylerin parayla ticarete dökülmesine her zaman karşıyım. Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de öyle keşke İslami hiç bir şeyde para mevzu bahis olmasa

   Sil
 5. bunun çok önemli konu olduğunu düşünüyorum. malum inançlarına bağlı bir toplumuz ancak kimi zaman kandırılmaya da çok müsayitiz. bahsettiğiniz gibi çocuklarımıza bebeklerime evlerimize taktığımız cevşenleri güvendiğimiz birileri yapmıyorsa içinde ne yazdığını nereden bileceğiz. benim teyzemin başına gelen bir durumdur bu, kapının girişine nazar duası satın almış, bir gün bohça eskiyip dağılınca içinden saç telleri, tırnak kesikleri ve acayiparapça yazılar çıkmış. arapça bilen bir tanıdığına okuttupunda yazanların Kuranla alakası olmadığını, hatta çok pis kötü bir büyü yazdığını söylemiş. tüylerim diken diken olmuştu duyduğumda bunu... tövbe yani...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teyzenizin başına gelen için çok üzgünüm neyseki durumu fark etmiş. Bu şekilde çok olay duyuyoruz umarım bilinçleniriz toplum olarak da bir daha kimsenin başına bu tarz olaylar gelmez.

   Sil
 6. İnsanoğlu acayip. Para kazanayım da ne şekilde olursa olsun mantığıyla her şeyi ama her şeyi satılabilir görebiliyor. Din, imanda buna dahil olabiliyor kimi zaman. Dediğinde çok haklısın, yapılmasa ve insanlar bilinçlense elbette çok iyi olur. Ama diyelim ki bilmeden tamamen iyi niyetle dua diye başka bir şey verildi bize. Bu durumda bunun bize zararı dokunmayacağını düşünüyorum. Neticede herşeyden büyük bir de Allah var. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle insanların en hassas noktaları neyse ondan yararlanıyorlar toplumumuzda da din dedi mi akan sular duruyor. Araştırma ve okuma yok yalnızca kulaktan dolma bir din bilgisi var. Bu yüzden oluyor aslında. Zararı dokunup dokunmayacağını bir tek Allah bilir. Ben de öyle umut ediyorum. :)

   Sil
 7. Ne kullandım ne de yakınımda kullanan var. Çok doğru bir konuya değinmişsiniz. Ayrıca şöyle bir düşüncem var; muskayı takan, muska tarafından korunduğunu düşünüyor. Ama bilmiyor ki asıl koruyucunun Allah olduğunu...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir de öyle bir durum var Allah'ın kelimelerine sığınıyorum beni yalnız O korur, demiyor da beni bu koruyor diyor. Bu da şirk gibi.

   Sil
 8. Cevşen muska nazar boncuğu adına ne derseniz deyin direkt şirktir. Çünkü bizi Ancak ve ancak Allah korur. Bunun için de sureleri anlamlarını bilerek okumalıyız ve yalnız O'na sığınmalıyız

  YanıtlaSil
 9. Bilinçsizlik her zaman insana zarar verir. Böyle bir konuyu bir yayına ayırdığınız için mutlu oldum. Umarım birileri faydalanmıştır :)
  http://www.samettutal.com

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski