Kimim?     İnsan bazen ben gerçekte kimim diye düşünüyor. Ailemin yanındaki, en yakın arkadaşımın yanındaki, okuldaki, sokaktaki, konserdeki, akraba yanındaki, komşu yanındaki ben miyim ben? Hepsi ne kadar da farklı bir ben? Tek bir karakter olup da insanlar tarafından farklı farklı tanınan biri nasıl olur ki insan?

     Ailenin yanında en çok kendinmiş gibi hissedersin fakat ailen dahi bir yerden sonra seni tanıyamaz gerçek manasıyla. Aşık olduğunda ne hissettiğini ne düşündüğüni ne zaman ağladığını bilirler mi? Yanlarında sokakta dans eder misin? Onları utandıracak bir hareket yapar mısın? Yapmazsın. Onların yanında dahi yüzde yüz kendin olamazsın yani. 

     Komşular ve akrabalar desen, onların yanında çoğunlukla olman gerektiği gibisindir zaten. Mutlaka içlerinde lafçı ya da kötü niyetliler olur. Pek çoğu seni hanımefendi bilirken bir kısmı da iflah olmaz bir çatlak olduğunu düşünebilir. 

     Arkadaşı çoktur insanın, dostu az. Arkadaşlarının yanında da mümkün olduğu kadar kendin gibi davranmaya çabalasan da bazen kendi çizginden ödün vermen gerekebilir. Her ortamda kalkıp dans edemezsin, avazın çıktığı kadar bağıramazsın, onu bunu eleştiremez her düşündüğünü ulu orta söyleyemezsin. Muhakkak içlerinde çekemeyen ya da yapacaklarını çok da anlamlı bulmayanlar olacaktır. En yakın dost, sırdaş, kardeş dediğin istisna tabi. O senin hislerini süzgeçsiz bilir. Ona anlatmaktan çekindiğin bir şey kolay kolay olmaz. Kafandan geçenleri bilir hatta, aynı yöne bakarken aynı şeyleri düşünür, bakışlarla anlaşır hale gelirsiniz bir müddet sonra. Ama o da bilmez birini sevince nasıl olduğunu. Nasıl baktığını, ne kadar acı duyduğunu, ne derece mutlu olabildiğini. Yüzde doksan diyelim hadi ona da.

      Sevdiğin, sevmeye layık gördüğün-göreceğin adam. İşte seni yüzde yüz tanıyan bir insan. Neye üzülür neye sevinirsin neye kıymet verir neye bozulursun arkadaşlarınla sorunların nelerdir hangi hediyelerden hoşlanırsın kime nasıl davranırsın, bunları sadece diğer yarın bilir. Tabi onu bulabildiysen. Her sevgili, her eş diğer yarısı değildir insanın çünkü..

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. İnsanı kendinden başka kimse bilemez. Sevgiler...

    YanıtlayınSil
  2. Çok güzel bir konu ve yazı olmuş ellerinize sağlık.Bizi biz yapan ne çok yönlerimiz var.Ve de ne çok kendimiz gibi davranamadığımız zamanlar...Sevgi-liliğin ölçüsü belki de yanında kendin gibi davranabilmemiz.O insanını, herkesin bulabilmesini dilerim ;)

    YanıtlayınSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)