Noel mi Kutluyonuz Siz?


  Bugün bir kaç kişiden aldığım tepkidir. Eminim bu hafta içerisinde bizim gibi pek çoklarının da alacağı tepki. Neye tepki verdiklerinden habersiz olan mükemmel duyarlılığa sahip insanlar için konuyu aydınlatmak isterim. Noel Hristiyanların 24 Aralık'ta Hz. İsa'nın doğumunu kutladıkları bayramlarıyken, yılbaşı senenin son günü eski yılı uğurlamak, daha güzel olması ümidiyle yeni yılı karşılama eylemidir.


     Müslüman Noel mi kutlar şeklindeki tepkileri anlayabiliyorum zira İslamla bağdaştırılmıyor olabilir. Fakat İslam'ın İ'sini yaşamayan insanların bu konuda duyarlılık kasmasını samimi bulmuyorum. Yılın 364 günü İslam'da olmayan her şeyi yapacaksın kimse sana karışmayacak, son günü şahane bir duyarlılıkla herkese sayıp sövecek eleştireceksin. Welcome to cennet. Bu tiplerin böyle bir hayal dünyası varsa üzülürüm. Samimiyetle İslam'ı yaşayıp, karşı duranlara sözüm yok. Onlar doğru bildiklerini ifade ediyorlar. Fakat ben Hz. İsa da bir peygamber kutlamak isteyen doğumunu kutlar, beni bağlamaz görüşündeyim. Noelde de yılbaşı kutlanmasında da kötü bir niyet göremiyorum. İsteyen kutlar istemeyen kutlamaz. 

     Kaldı ki hepimizin kutlamadan anladığı da farklı. Kimi evinde ailesiyle oturarak seneyi bekler, kimi eğlenir, kimi çıkar arkadaşlarının evinde ya da bir mekanda eğlenir. Hiçbiri beni bağlamaz. Kimsenin de bir başkasının kutlama şeklini eleştirmesini anlayamıyorum. Gece bir yerlerde içmek, eğlenmek, tanımadığın insanlarla mekandan çıkıp ona buna gitmek her ne kadar bana çok ters olsa da bunu benimseyen insanların kendi doğrularını yaşadıklarını varsayıyorum. O öyle düşünüyor, şu şöyle yaşıyor diye birine sözlü ya da fiziki müdahale etmem söz konusu olamaz. Siz de yapmayın lütfen, bırakın insanları çam ağacı süslemek isteyen süslesin, çorap asmak isteyen assın, hediye almak isteyen alsın, eğlenen eğensin. (İçip içip sokaktakilere saran tayfadan bahsetmiyorum keşke herkes ağzıyla içse, ya da sokağa hiç çıkmasalar.)


     Her gün ülkede kadınlar katledilir, çocuklar istismar edilirken bu kadar ses çıkmıyor, bir çam ağacına çıktığı kadar. Bu yüzden samimi gelmiyor işte. Benim süslediğim çamın sana zararı yok, arkadaşıma aldığım hediyenin de yok. Kimseninkinin yok. Bağırış çağırışlara gerek yok yani bunun için birbirine küsen biliyorum ya. Ne aptalca. Benim gibi düşünmüyor diyerek birbirine küsüyor insanlar. Bir yılbaşı, noel ya da her neyse sizin akrabalık ilişkilerinizi, dostluklarınızı zedeliyorsa mümkünse hiç görüşmeyin o insanlarla.


     Noel baba figürüne saldıranları anlamakta daha çok zorluk çekiyorum. Çocukları sevindirmek maksatlı evlere hediye dağıtan bir figür nasıl kötü olabilir? Geçen biri 'tamamen gavurlara benzemektir Noel baba' dedi. Sanki hiç kültürel, dilsel, dinsel yozlaşmamışız gibi tek sorun hediye veren bir adam. Keşke tek bu konuda benzeseydik, hazır senin dinin de hediyeleşmenin sünnet olduğunu  bildirirken.

     4 yaşındayken bir sene babannemlerin yanında Almanya'da kaldım. Kaldıkları semtte evde çocuk olan dairelerin kapılarına hediye bırakıyorlarmış. Yılbaşı sabahını hatırlıyorum, kapıyı bir açtım kocaman bir paket. Hayatımda hiç bir paketi o kadar büyük bir heyecan ve merak duygusuyla açmamışımdır. Kocaman bir oyuncak çıkmıştı içinden. Türkiye'de neden hediye veren bir Noel baba yok diye ağlamıştım dönünce. Bir çocuğu mutlu eden gelenek nasıl kötü olabilir ki? Ben ki habire kendisine bir şeyler alınan şımarık bir çocuktum, ihtiyacı olmayan çocukları düşünelim bir de. Onlar her yılbaşı alsaydı bu hediyeleri kimbilir ne kadar mutlu olurlardı. 

     Sözün özü nereden bakarsanız oradan görürsünüz. Tarafsız bakın, korkmayın bir hediye kutusu, parıl parıl parlayan bir Çam ağacıyla kimseye benzemezsiniz. :)

Yorum Gönderme

3 Yorumlar

  1. Çok güzel bir yazı. Onca şeyi görmezden gelirler, yılbaşı üzerinden adam sorgularlar. İsteyen yılbaşını kutlar istemeyen kutlamaz. Kimseyi de ilgilendirmez. Mutlu yıllar.

    YanıtlayınSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)