Dizini Kırıp Oturmayanlar

Onlar dizini kırıp oturmak yerine harekete geçip tarihin seyrini değiştiren, ilham kaynağı kadınlar 


     Tomris Hatun

İlk Türk devleti olan Sakalar'ın başı, dünyanın ilk kadın hükümdarı. Cesur, zeki, kararlı ve intikam duygusuyla yanıp tutuşan bir kadın Tomris. İntikam duygusuyla öyle bürünmüştür ki bedeni ve aklı oğlunun ölümünden sorumlu Kirus'a şöyle seslenir "Ey kana susamış Kirus! Sen oğlumu mertlikle değil o içtikçe zıvanadan çıktığın şarapla öldürdün. Ama güneşe yemin ederim ki seni kanla doyuracağım"

     At bindi, kılıç kuşandı. Ordusunu hem kadınlardan hem de erkeklerden oluşturdu. Adını altın harflerle tarihe yazdırdı.   Hürrem Sultan

Galiçya'dan esir alınan bir cariye. Kanuni'nin nikahlı eşi. Onu özel kılan yüzlerce cariye içinden çıkıp Kanuni'nin nikahlı eşi olabilmesi. Osmanlı'da ilk kez bir kadın padişahın resmi nikahlı eşi olmuştur. Zekası sayesinde devlet işlerine dahi müdahale etti. Mahidevran'ın oğlu Mustafa'nın tahta çıkacağı neredeyse kesinken pek çok entrikayla onu saf dışı bırakarak, kendi oğullarından birinin çıkmasını sağladı. 


  Kleopatra

Mısır'ın güzelliğiyle ünlü son kraliçesi. Tarihe yazılmasının tek nedeni elbette yalnızca güzelliği değil. 9 dil bilen ve her sorunu kolayca çözüme kavuşturan fazlasıyla zeki bir kadın. Tek başına iktidar olmak için kardeşini öldürdüğü söylenir. Sezar'ı kendisine aşık etmesi ona yetmedi, tek amacı dünyaya hakim olmaktı fakat 39 yaşında vefat etti.


   Hatşepsut 

     Mısır tarihinin ilk kadın firavunu. Mısır'ı 30 yıl tek başına yönetti.

  
Rahibe Teresa 


 Binlerce yardıma muhtaç insana yardım eli uzatarak hayatlarını değiştirdi. Kurduğu hayırsever misyonerler cemiyeti sayesinde binlerce rahibenin görev aldığı bilinçli bir topluluk oluşturdu. "Eğer ayda bir fakirlik varsa oraya gideceğiz" en harika cümlesi sanırım. 


   

 Nene Hatun 

93 Harbi esnasında köyü Rus askerler tarafından işgal edilince bebeğini ardında bırakarak savaşa katılan ilham kaynağı olmuş kadın kahraman. 


Marie Curie

Radyoaktivite alanında yaptığı çalışmalarla Nobel ödülü alan üstelik bu ödülü iki kez ard arda alan tek kadın bilim insanı. Kimyager ve fizikçi.


İrena Sendler 

I.Dünya Savaşı esnasında binlerce yahudi çocuğu tabutta taşıyarak Nazi zulmünden kaçırdı.


11 Yorumlar

 1. Bunların içine bir de Rachel Corrie olmalıydı bence...

  YanıtlaSil
 2. Hepsi de çok önemli isimler,güzel bir liste olmuş:)Daha bilinmeyen ne çok kadın kahramanlar vardır kimbilir..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok var temel olanları yazdım aslında fırsat olunca güncelleyeceğim :)

   Sil
 3. Ne kadar güzel bir yazı ya okuyunca mutlu oldum

  YanıtlaSil
 4. süper bir yazı olmuş elinize sağlık, tüm kadınlar okumalı ve ilham almalı..:)

  YanıtlaSil
 5. 'Dünyayı kadınlar kurtaracak' demek geldi içimden :) Okurken gurur duydum kadınlarla.

  YanıtlaSil
 6. çok güzel ve anlamlı bir yazı olmuş, sevgiler =)

  YanıtlaSil
 7. Kleopatra tek başına hayrab olduğum kadın. Umarım onun da tek yazısını yazarsınız.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski