Garibin Biri


     Bir kaç gün önce Sakarya'dan gelen vahşet haberiyle sarsıldık. Küçük güzel mi güzel bir yavru köpeğin patileri ve kuyruğu kesilmiş, ormanlık bir alana atılmış halde bulundu. Tüm müdahalelere rağmen güzel yavrucak kurtarılamadı. Gözlerine bakmaya kıyamıyor insan, duyduğu acı gözlerine yansımış adeta.

     Olay oldukça çok ses getirdi. İçinde Sinan Akçil, Ozan Çolakoğlu'nun bulunduğu bazı ünlüler de mümkün olduğunca olaya dikkat çekmek adına vaatlerde bulundu. Bu caniliği yapan kişinin kanıtlı şekilde bulunması karşılığında bulana para ödülü vereceklerini beyan ettiler.

     Kimseye zararı olmayan şu küçücük savunmasız canlıya bu nasıl yapılabilir aklım almıyor. Ne istedin şu candan ya insan anlayamıyor. Ne zararı var sana? Kimin yaptığı muallak. Bir video ortaya atıldı, videoda 3 çocuk minik siyah bir köpeğin ayaklarını kesiyorlar. Kimi olabilir çok benziyor dedi, kimi hiç benzemiyorlar dedi.  Benziyorsa da ikiye bölündü insanlar. Bu çocuklarsa yapan çocuk değil bunlar, böyle çocuk olmaz. Çocuklar nasıl yargılayacağız diye kafalarda soru işaretleri oluştu. Yargılamayacağız rehabilite edeceğiz. Bir köpeğin ayaklarını kesen sizce bir bebeğe de yapamaz mı bunu kolaylıkla? Sağlıklı bir insan işi mi? Tehlike arz ediyorlar demektir. Diyelim ki o çocuklar değil bunu yapan yahut yapan caniler aramızda dolaşıyor. Hayvana zarar vermekle insana zarar vermek arasında fark yok inanın.

     Ardından bir açıklama yapıldı kepçe operatörü yapmış. Kepçe operatörü nizami şekilde nasıl hayvanın patilerini ve kuyruğunu kesebilir, nasıl vücuduna denk getirmez? Nasıl böyle bir şey yanlışlıkla olabilir? Çoğunluk buna inanmadığını dile getirdi sosyal medya yoluyla.

     Bu köpeciğin olayını geçtim diğer video nolacak? O çocuklar hakkında da hemen bir şeyler yapılmalı. Acilen hayvan koruma yasası çıkmalı. Hayvanlara verilen kasti zarar cezalandırılmalı.

     PEKİ cezalandırmak çözüm mü? Elbette değil, önce insanlar neden bu kıvama geliyor, hastamılar, sorunları ne, önce onun üzerinde yoğunlaşarak sorunun temeline inmek gerekiyor.

     Komşumuzun hayta bir oğlu vardı, ben çocuktum hatırlıyorum. Farelerin kuyruklarını koparır, onları götürüp kedilere atardı. Kedilerin kuyruklarına teneke bağlar, sürükler koparırdı. Nasıl üzülürdük. Liseye kadar yaptı o bunları, hiçbir şey de yapamıyorduk bizden güçlüydü, kavgacıydı, kötüydü, korkuyorduk. Sonra sonra öğrendik babası her akşam dövermiş, evde şiddet aşırı normalleşmiş. O da uğradığı şiddetle baş edemeyince çevresindekilerden çıkarıyordu demek ki acısını. Şiddet şiddeti doğuruyor işte. Hayatında bir kez bile dayak yemiş çocuk toplum için tehdit unsuru oluşturuyor. Lütfen ama lütfen bırakın şu dayakla eğitmek felsefesini. Dayak neyi çözmüş ki sorunları çözsün. İlle bir şeyleri çözmek istiyorsanız sevgiyle ve tatlı dille deneyin. Hem siz kazanın hem çocuğunuz hem toplum...

7 Yorumlar

 1. Bunu yapanlara insan demek olmaz. Hayvan desen hayvana hakaret. Kaç gündür oğlumla yatıp, kalkıp bu konuyu konuşuyoruz. Kepçe operatörü müdür? kimdir bilemem ama olan zavallı köpeğe oldu. Gözünden akan yaş hala gözümün önünden gitmez.

  YanıtlaSil
 2. Maalesef, her geçen gün insanlık, insanlığını yitiriyor.

  YanıtlaSil
 3. medenileşmek, teknolojiyle, yüksek binalar yapmak ile olmuyor..
  bilinç eksikliği sendromu yaşayan zavallılar var aramızda..
  yazık... Allahtan bulsunlar demekten başka birşey gelmiyor elimizden....

  YanıtlaSil
 4. ne bileyiim, o operator bilmeden yapmış herhaldeeee. herhaldesi hiç kimse bunu bilerek yapamaz yaaa. bi de iyi ki çabuk öldü o köpek. yoksa nasıl nerde yaşardı ki acabaaaa.

  YanıtlaSil
 5. Çok üzüldüm bu köpeğe ben, bakışlarını unutamıyorum😢

  YanıtlaSil
 6. malesef artık insanlar vicdansız insan olmaktan utanıyor insan, bunlar yuzunden..

  YanıtlaSil
 7. İnsan zavallı kendinden güçsüz bir canlıya nasıl zarar verir işte bunu anlamıyorum. Hayvanlara zarar veren yarın insanlara da zarar verebilir diye düşünüyorum. Rehabilite edilmeliler.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski