Madagaskar Geleneği : Famadihana


Madagaskar'da yaşayan Merina halkına ait bir gelenek Famadihana. Madagaskarlılar 7 senede bir atalarının kemiklerini toprak altından çıkarıp düzenlenen eğlencenin ardından güneş batarken tekrar tekrar kefenleyip gömüyorlar. Böylece hem tüm akrabalarıyla bir aya gelmiş oluyor hem de ölülerini onurlandırmış oluyorlar. Törende yemekler yenip, içkiler içiliyor, kurbanlar kesiliyor, gelecek davetliler aylar önceden ayarlanıyor, adeta bir kutlama havasında gerçekleşiyor. 


Törenin maddi yönü Anadolu'daki düğün geleneğiyle oldukça benziyor. Düğünde takılan altınların geri beklenmesi gibi Famadihana törenlerinde de törene gelen konuklar organizatör aileye para ödüyor. Ödedikleri bu parayı kendi törenlerinde beklemek şartıyla tabi.


Törenin en ilginç yanı ölülerle dans kısmı. Akrabalar sırayla ölülerle dans ediyor.  11 yorum:

 1. ne eğlenceli hoş bişiymiş ama yaa :)

  YanıtlaSil
 2. Ilginc ve ürkütücü bir adetmis 😄

  YanıtlaSil
 3. Çok farklı bir gelenek, bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 4. Konuyla ilgili değil sadece duyuru yapmak istedim...Değerli Blog arkadaşım, İnsana Davet sitesinin mobil uygulamasını bu hafta çıkarttık. Sizi de uygulamayı kullanmaya davet ediyorum, uygulmanın linkini sitemde bulabilirsiniz. Blogger da paylaşımlarınız daim olur inşaallah... Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim, sağlıcakla kalın...Selam ve Dua ile...

  YanıtlaSil
 5. Geçen televizyonda buna benzer bir şey izledim ama geleneğin nereye ait olduğunu pek anlamamıştım. Garip bir şekilde ölüleri çıkarıp temiz kıyafetler giydiriyorlardı hatta yanlış hatırlamıyorsam aileden birisi olmayan ölüye dokunamıyordu. Tören bittikten sonra ilaçlayıp tekrar mezarlığa götürüyorlardı. Aynı gelenek mi bilmiyorum ama gerçekten tuhaf :)

  YanıtlaSil
 6. İnsanoğlu ve tuhaf gelenekleri hiç bitmeyecek :) değişikmis bu tarz durumlara karşı bir merakim var hangi toplum da nasıl yasam tarzları var ilginç gelir... Teşekkürler paylaşımınız için:)

  YanıtlaSil
 7. Paylaşımlarınızı severek takip etmeye çalışıyorum daha nice paylaşımlarınız olur inşaallah...Sıkılmadan dirayetle :)...Selam ve Dua ile...

  Selam ziyareti :)

  YanıtlaSil
 8. Ne kadar ilginç bir gelenek. Bize ne kadar olağandışı gelse de eminim onlara sıradan geliyordur. :)

  YanıtlaSil
 9. Yalnızlık başa bela dostlar;
  Gidelim, gelelim,
  Hal hatır soralım arkadaşlar;
  Gönlümüzü şad edelim.(İletişim güzeldir)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.