8 Mart Dünya Kadınlar Günü

     
     Kadınların sosyal, ekonomik ve toplumsal başarılarının kutlandığı, hayattaki rolleri, hakları ve bağımsızlıklarına dikkat çekilen 8 Mart Kadınlar günü ilk olarak 1908 yılında Amerika Sosyalist Partisi'nin bir giyim fabrikasındaki işçilerin grevine destek vermesiyle ortaya çıkmıştır. Grev yapan kadınların tek talebi eşit işe eşit ücret almaktı. Çünkü pek çok sektörde aynı çalışma koşullarına sahip olan erkekler kadınlardan daha fazla maaş alıyordu. Adalet ve onuru belirten mor renk o günden sonra 8 Mart'ın sembolü haline gelmiştir.

     Aslı bir hak arayışı olan kadınlar günü bugün kadınlara çiçek böcek alındığı, kadınlar çiçektir edebiyatının yapıldığı gün haline gelindi. Kadınların bir gün de olsa böyle ayrıcalıklara sahip olması kötü bir şey mi elbette değil. Kadınları rahatsız eden 365 gün olması gereken şeylerin bir lütuf gibi sunulması ve samimi olunmaması. Yani yılın her günü şiddet taciz baskı korkusu ile karşı karşıya olan kadın bir gün ne kadar güzelsin, iyi ki varsınız cümleleri ile kendisini kıymetli göremiyor, toplumdaki yerinin erkekle eşit olduğuna inanamıyor, yarın yine sıradanlaşacak değersizleşeceğiz diye düşünüyor. İyi yanı artık gençler toplumsal cinsiyet eşitsizliği, çalışma koşuları, kadının ve en önemlisi anne sembolünün toplumdaki yerinin önemi konusunda daha bilinçli. 8 martta seminerler ve konferanslarda yapılan konuşmaların düzenlenen yemeklerin, sanat gösterilerinin, toplantıların da buna katkısı yadsınamaz tabi.

     Benim bu 8 marttan ve sonrakilerden dileğim kadın bedeninin metalaştırıldığı ve aşağılandığı cinsiyetçi küfürlerin artık duyulmadığı, kadın cinayetleri ve tacizlerinin son bulduğu, kadının yıpranmadığı tüm yükü omuzlamadığı, sevgiyle sarıldığı huzurlu bir coğrafyamız olması. Dilerim git gide bu konuda aşama kaydeder ve bir gün dünyada parmakla gösterilen bir ülke oluruz.      Kadınların tek isteği şiddetten uzak, huzurlu ve erkeklerle eşit şartlarda çalışmak, toplumun kanayan yarası değil bir parçası olmak. 

2 Yorumlar

  1. Katılamak elde değil yazınızın anafikrine.

    Hem günün anlamı, anlam kaymasına uğradı alışveriş gününe dönerek hem de kadının şimdilerdeki hali....

    YanıtlaSil
  2. eveet dediğin gibi olsuuun :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski