Hanımefendiler ve Beyefendiler; İnsanın Kendine Yaptığı Kötülükler Diyorum

     1.İnsanlar ne düşünür, elalem ne der diyerek yaşamak
     Yarın 60'lı yaşlara bakıp 'ne boş geçirmişim ömrümü' demek istemiyorsan insanların düşüncelerine bağlı kalmayacaksın. Kimse senin nasıl mutlu olacağınla ilgilenmez çünkü; yalnızca kendi hayatlarındaki eksiklikleri sende tamamlanmış görürlerse rahatsız olurlar. İnsan böyle bir varlık. Öyleyse de bırak rahatsız olsunlar. Bir kez yaşayacaksın başka şansın olmayacak ne yaparak mutlu olacaksan onu yap. Otostopla dünyayı dolaş, uç, gez, eğlen. Hayalin neyse onu yap.

     2.Ertelemek

     Ne zaman toprak olacağın belli değil; seviyorsan söyle, yorulduysan bırak, yolun yanlışsa doğrul, pişmansan ara ne yap et telafi et doğru olana yönel mutlu olacağın yere koş erteleme. Yarın yapmak istediğinde yapabilme yetini kaybedebilirsin, sevmek istediğin insanı başkasıyla görebilirsin, dostunu bıraktığın yerde bulamayabilirsin. O yüzden erteleme hiç bir şeyi.
   
     3.İçine atmak
     İyi ya da kötü hiçbir şeyi içine atma kendine bu eziyeti yapma içinde ne varsa kırmadan dökmeden usulünce söyle son 1 dakikan kalmış gibi konuş insan yaptıklarından değil yapmadıklarından pişman olur unutma.

     4.Korkmak

     Gelecekten korkmak cesaret edememek. Evet ileriyi düşünerek hareket etmek genellikle iyidir ama risk almadan cesaret etmeden asla en yukarıyı göremezsin. 

     5.Kendini sevmemek

     Sen kendini sevmez, kusurlarınla barışmazsan başkaları seni nasıl sevebilir ki? Önce kendine saygı duy, güven, sev. Sürekli kendini suçlarsan , hatalı görürsen ileri adım atamaz daima olduğun yerde çakılı kalır mutsuz olursun.
 


   6.Çok bağlanmak
     İnsana eşyaya yaşama yeteri kadar bağlan. Aşık olma, sevme, değer verme, kalben bağlılık duyma demiyorum. Her şeyin yapma. Bazen sevince hayatın merkezine öyle koyuyoruz ki o her şey oluyor; ailen dostun sevdiğin.. O gidince her şeyini kaybetmiş gibi oluyorsun. O yüzden çok bağlanma işte, bu sayede gidince yıkılmazsın, şartlar kötüleşince hayatla bağını kaybetmezsin. Bağlan ama hiç kaybetmeyecekmiş gibi değil hem hep olacakmış hem de her an sonu gelebilirmiş gibi. Hayal, kur, yapabildiğin ölçüde hayallerini yaşa ama gerçeklik içinde yaşa. Bulutlar üstünde dolaşma, ayakların yere bassın.


Yorum Gönderme

6 Yorumlar

 1. kesinlikle 6. maddeye katılıyorum :)

  YanıtlayınSil
 2. El alem ne der? baskısı daima bizi etkisi altına almıştır. Bundan kurtulmak gerekir. yazınız çok faydalı çok teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 3. İnsanlar ne düşünür, elalem ne der maalesef ki bizim toplumumuzda kalıplaşmış bir düşünce
  Elalem ne der diye yaşamamalı kendimiz için kendi doğrularımız ile yola devam etmeliyiz çünkü
  o elalem her zaman her şeye bir kulp bulur.

  YanıtlayınSil
 4. Ailene daha doğrusu topluma ne kadar erken yaşta karşı çıkarsan o kadar rahat edersin. Delidir, ne yapsa yeridir der geçerler, sen de rahat edersin :))

  YanıtlayınSil
 5. süper yazı çok beğendim, bir ara koyayım bunu blogumaaa :)

  YanıtlayınSil
 6. Ertelemeyi hep yapıyorum ve sonuçları genelde olumlu olmuyor dediğin gibi :((

  YanıtlayınSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)