İsraf ve Abartıcı İnstamomlar

     

     İnstagramın iyice popülerleşmesinin ardından hamile olduğunu öğrenir öğrenmez çocuğu ve kendisiyle ilgili gerekli gereksiz tüm detayları göze sokan enteresan bir kitle türedi : instamomlar. Ortak özellikleri doğurganlığın bir tek kendilerine bahşedildiği ve çocuklarını başarı olarak görmeleri.

   * İlk olarak hamile olduklarını çift çizgi bir hamile testiyle story atarak duyuruyorlar. Daha anne babalarına demeden instagramda paylaşıyorlar neden çünkü bu önemli bir detay hepimiz anında öğrenmeliyiz bu uluslararası alanda büyük önem teşkil eden olayı.

   * Ardından an be an haftalık tüm gelişmeleri okuyoruz. Kaçıncı haftada ablamız nereye kusmuş, ne alışverişler yapmış, nerde doğuracakmış, ne kadar para verecekmiş bu detayların hepsiyle aydınlanıyoruz.

   * Cinsiyeti öğrenen kitle ultrason fotoğraflarıyla kolajlar yapıyor ordan öğreniyoruz. Öğrenmeyen kitle daha fena cinsiyet öğrenme partisi yapıp balonlara pembe mavi kağıtlar koyup patlatarak çocuklarının cinsiyetlerini öğrenmeyi kendilerine aksiyon haline getirip bununla ilgili 983876 fotoğraf ve 73645 story atarak günümüzü şenlendiriyorlar. O gün yapılan onlarca hazırlık, çöpe giden tonlarca yiyecek ve tüm gününü orda geçirmek zorunda kalan davetsiz misafirlerden bahsetmiyorum.

   * Hamile çekimleri ; en fenası bu galiba. Ağaçtan ağaca gerilmiş ip ve ona asılı doğmamış çocuğun 3 yaş kıyafetleri, ablamız karnını tutarak oturuyor. Yüzünde 10 kilo makyaj ve abiyeyle yeşilliğin bol olduğu bir parkta. Ne demek bilmiyorum bakın süslendik püslendik burda evladımızı bekliyoruz mu ne. Ya da çocuk doğduktan sonra bak bunlar seninle ilk çekimlerimiz mi diyecekler asdfghjkl umarım demezler. Annem babam olsa yürümeye başlarken evi terki diyar ederdim. Neyse efendim konuyu dağıtmayalım.

   * Babyshower var bir de aynı şekilde israfın dolu dolu yapıldığı ve vatana millete hayrının ne olduğunu daha kimsenin kestiremediği aktivite. Yabancı ünlülerden gören Türk ünlülerimiz yapınca benim o ünlüden neyim eksik ben de doğuruyorum diyen halka yayılan virüs.

     * Çocuğun doğum anına geliyoruz. Doğuma saatler kala hastahaneye giden annenin tüm sancılarını video video izliyoruz, karnını ovanlar ayaklarını ovanlar sancı verilirken story atanlar var. Hah şimdi çıktı çıkacak çocuk bakın izleyin diyorlar herhalde. Yani ne kadar acı çekiyorum bakın, içimden yapma kardeşim zorla mı yaptırdılar diyorum hep. Sanki silah dayadılar kafanıza ey hak. Neyse daha kötüsü doğum fotoğraflarının çekilmemesi gereken şekilde çekilmiş olan halleri. Tamam doğum büyük bir mucize evet sizin çocuğunuz size mükemmel de geliyor ama plesentalı kanlı göbekli çocuğu görmek acaba hepimizin hoşuna gidiyor mu? Yıkanmadıklarını biliyorum ama cidden çok kötü fotoğraflar gördüm yani çocuk silindikten sonraki hali koyulsa olabilir diyorum. Doğum anını ölümsüzleştirmek tamam ama her detayı sizde kalsın güzel olanları paylaşın, daha güzel olmaz mı? Çocuğun kafası çıkarken çekilen fotoğraflar var ya. Ondan sonra gel de doğur.

     * Çocuğumuz doğdu artık her ay yanına çarsaflarla ve kıyafetlerle ayını yazdığımız fotoğraflar atılmaya geldi. Her storyde çocuk konuşturuluyor mesela 'meyaba ablalar abiley bugün 2. ayıma giydim'. Allah'ııııım bu nedir neden yapıyorsunuz bunu neden? Sevgi mutluluk bunları anlıyorum ama insan bunu neden yapar bu normal bir hareket mi? Whatsapp'ta çocuklarının dilinden bize de msj atıyor bu güruh. Aşırı gereksiz mesajlar alıyorum 'meyaba abla bak mavi çoyaplarımı giydim' falan. Banane ne zaman ilk kakasını yaptı ilk yürüdü konuştu ben sizi takip ediyorum kirli bez görmek istesem kendim çocuk yapıp altını açıp açıp bakarım de mi?

   * Çocuk okula gidiyor instamomluk bitmedi daha yeni başlıyor. Çocuğun dışarda içerde okulda odasında her yerde boy boy fotoğrafları var. Çocuklar için bu kadar tehlike varken anne babalar kendi elleriyle yabancılara çocuklarının okulları evleri ve arkadaşlarının kimler olduklarını ve yerlerini sunuyor. Bu güvenlik zafiyeti onları neden anlamıyorum hiç ama hiç korkutmuyor.

⇒ Çocuklarımızı paylaşamayacak mıyız? Elbette paylaşacaksınız ama böyle değil. Ondan prim yapar gibi değil. Onu bir başarı olarak görerek değil. Kendi başarılarınızla öne çıkın çocuk herkes doğurabiliyor inanın bana meziyet değil. Bu bize doğanın bir armağanı zaten. Onun güvenliğini düşünecek hesap herkese açık olmadan paylaşın, herkese açıksa konum belirtmeyin, çıplak resmini koymayın, çocuğunuza kelimeler ezberletip videosunu çekerek reklam geliri beklemeyin, oyuncu olması için özünü kaybetmesine doğallığını yitirip çocukluğunu kaybetmesine izin vermeyin. Kendi özelinize ve onun özeline saygı duyarak adım atın. Lütfen, bunlar onların geleceği için çok önemli.

Yorum Gönderme

6 Yorumlar

 1. Yazdığınız bu güruhla hiç karşılaşmamış olsam da (blog dışında sosyal medya ile ilgilenmiyorum) okurken bile fenalık geldi. Çok güzel yazı olmuş, çok haklısınız, elinize sağlık.

  YanıtlayınSil
 2. Biz de arkadaşlarla bu gruba çok gülüyoruz açıyoruz daha doğrusu

  YanıtlayınSil
 3. Çok çok haklısınız, ben de aynı şekilde düşünüyorum.

  YanıtlayınSil
 4. Her şey ortada artık. Utanma duygusu da kalmadı.

  YanıtlayınSil
 5. Hayata bakış açıları çok değişti. Eskiden böyle şeyler konuşulmaya bile utanılırdı.

  YanıtlayınSil
 6. Malesef ki dejenere bir toplum olduk,özenti hayatlar yaşıyoruz😔

  YanıtlayınSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)