Korkunç bir Terör Saldırısı : Yeni Zellanda

     Yeni Zellanda Güney Yarımküre'de bir kaç adadan oluşan üzerinde 4.5 milyonu aşkın insanı barındıran bir ada ülkesi. Müslüman ve Budistlerin azınlıkta olduğu daha çok Hristiyanlığın yaygın olduğu resmi dili İngilizce olan genç nüfuslu bir ülke. İnsanların birbirine karşı saygılı olduğu ve olumsuz olaylar ile pek gündeme gelmeyen bir ülke. Pek çok inancı bir arada barındırması da bunun kanıtı niteliğinde.     Güne Christchurch kentindeki iki camiye cuma namazı esnasında silahlı saldırı yapıldığı haberleriyle uyandık. Pek çok insan ölmüş ve yaralanmış. Saldırıyı yapan Brenton Tarrant adında 28 yaşında bir Avustralyalı. Üstelik saldırgan saldırı anını canlı yayınla herkesin izlemesine sunmuş. Videoyu izlerken bir savaş oyunu izliyormuşum gibi hissettim. Belli ki sağlıklı psikolojiyle yapılmış bir olay değil. 

     Müslümanların o ülkede ne işi varmış diyenlerden tutun bu olayın bile mizahını yapanlar oldu. İnsanlar ölmüş, insanlar yaralanmış, birilerinin yakınlarının evlerine ve içlerine ateş düşmüş. İslamofobinin son yıllarda bu derece artmış olması korkutucu. Ama bu sırf Hristiyan diye bir gruba da yapılabilirdi Yahudilere, Budistlere ya da Hindulara da yapılmış olabilirdi. Bu yüzden terörün dini,dili ve ırkı olmadığını öğrenmek zorundayız. Dini, dili, ırkı sorgulayacağımıza olaydaki insaniyeti, dünyanın geldiği halin vehametini sorgulamamız gerek. 

     Saldırganın silahının üzerinde Müslümanlara yapılan saldırıların baş isimlerinin yer alması dikkat çekici. Türklere de şöyle bir şey yazmış : "topraklarınızda huzur içerisinde yaşayabilirsiniz boğazın doğu yakasında size zarar gelmeyecek ama boğazın batı yakasında bir yerde yaşamayı düşünürseniz Avrupa'ya gelirseniz sizi öldürürüz. Konstantinopolis'e gelir tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol hak edildiği gibi tekrar Hristiyan şehri olacak." Bu yazıdan da anlaşıldığı gibi bu saldırı yalnızca Müslümanları hedef almakla kalmamış hatta aslen Türkleri hedef almış. 

     Şöyle üzücü bir durum var diğer ülkelere Müslüman kimliğinde kişiler tarafından saldırı yapıldığında günlerce konuşulurken Müslümanlara yapılan saldırılarda pek çok ülke sessiz kalıyor. Oysa ki insan aynı insan her insanın hayatı aynı derecede kıymetli görülmeli. Dünya toprakları üzerinde tüm insanlar yaşam hakkına sahip.

     Dikkat ettiniz mi koca evrene bir tek insan sığmıyor. Bunca canlı arasında bir tek insan kendinden başkasını yok ederek zevk alıyor. Çok üzücü çoook. Ölenlere Allah'tan rahmet diliyor bir daha hiç bir yerde böyle bir olayın yaşanmamasını temenni ediyorum. 

6 Yorumlar

 1. koca evrene bir tek insanı ve hayvanları sığdıramadılar..

  YanıtlaSil
 2. Amin Ahsen. Çok üzücü ve düşündürücü bir olay. Allah tekrarlarından korusun. Seni tekrar görmek güzeldi kızım.

  YanıtlaSil
 3. Benim de aklım almıyor neyi paylaşamıyoruz ki

  YanıtlaSil
 4. Çifte standar çok acı bir gerçek.
  Ve bizim payımıza fazlasıyla düşüyor.

  Çok üzücü bu olay.
  Allah yenilerinden esirgesin.
  Dünya nerelere gidiyor :(

  YanıtlaSil
 5. Allah c.c. imansızlara da hidayet versin, müslümanlığın ne olduğunu hakkıyla anlamayı nasib etsin.

  YanıtlaSil
 6. Şehitlerimize Allah Rahmet Eylesin. :(

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski