Yeni Çağın Hastalığı : Stalk Uzmanlığı

     Kelime anlamı 'sinsice izlemek, sessizce yaklaşmak olan Stalk, günümüzde bir kişiyi, kurumu ya da mekanı detaylı şekilde sosyal medya hesapları aracılığıyla araştırmak anlamına geliyor. Aktif şekilde sosyal medya kullanımı yaygınlaştığından beri dilimize giriş yaptı. Bunu adeta bir meslek haline getiren kişilere de stalker deniyor.

     Peki nasıl yapılır stalk ?


     Öncelikli olarak araştıracağınız kişiyi tanıyor olmanız gerekiyor. En azından ismi soy ismiyle birlikte bir kaç ufak bilgiye ihtiyaç duyacaksınız; mail adresi, telefon numarası, memleketi ya da en az tek bir sosyal medya hesabı gibi. 


     Kişi Arama Motorları


     Pipl

     Benim ilk başvurduğum sitedir pipl. Kişiyi isminden, telefon numarasından ve mail adresinden taratabileceğiniz bir platform. Ücretsiz olarak kişinin üye olduğu temel sosyal medya sitelerini bulurken detaylı aramalar için aylık ücret ödemeniz gerekiyor. Yalnız verilen ücreti sonuna kadar hak ediyor çünkü 2009'da mail adresiyle üye olduğu saçma sapan oyun siteleri ya da forumlara kadar bulabiliyorsunuz. 
     Ben temsili bir isim yazdım siz de sol üst köşeye adını soyadını yazarak taratabilirsiniz. Eğer arattığınız kişinin ismi yaygın kullanılan isimlerden biriyse (Örneğin; Ahmet Yılmaz gibi) yüzlerce sonuç bulursunuz ve tek tek taramak oldukça güçleşir. Location kısmı bu nedenle önemli eğer kişinin yaşadığı yeri ya da memleketi biliyorsanız lokasyonunu mutlaka yazın. Lokasyona rağmen hala çok fazla aynı adda hesap listeleniyorsa mail ve telefon numarası yazmanız daha sağlıklı olur. Mailini bilmiyorsanız da sana bir dosya göndereceğim mailini alabilir miyim diyerek mailini öğrenebilirsini, kimse bir başkasından mail adresini sakınmaz. Ya da facebook hesabından şifremi unuttum yaparak mailini tbulabilirsiniz. Facebook'ta anlatacağım onu. 


     Pipl çoğunlukla facebook, twitter, linkedin ve blogger hesaplarını gösteriyor. 3'ten fazla üst üste kişi ararsanız ondan sonra aradığınız her kişide 'ben robot değilim'uyarısını işaretleyip beklemeniz gerek. Güzel olan sınırın olmaması, isterseniz bu şekilde sonsuz isim aratabilirsiniz. 


     Google Görseller Yardımıyla Kişi Bulma

     Eğer elinizde aradığınız kişiye ait isim ya da soy isim gibi bilgiler yok ama bir ya da birden fazla fotoğrafı varsa (whatsapp profilinden ya da bir arkadaşından alabilirsiniz) foroğrafı google görsellerde taratarak sosyal medya hesabını bulabilirsiniz. Bazen insanlar tam isimleriyle değil de mahlaslarını kullanırlar. Özellikle bu durumda işe yarıyor. 

     E-posta adresini bulma

     Aslında bunun pek çok yolu var ama pek ihtiyacınız olacağını düşünmüyorum bu kadar çok sosyal medya aracı varken ve size yüzlerce bilgi sağlayabilecekken emailini öğrenmek kendinizi yormak olur. Ama ille öğreneyim diyorsanız facebook'a giriş yapıp mail yerine şahsın isim soyismini yazarak şifremi unuttum deyin. Ardından facebook size o isme ait hesapları gösterecektir. Doğru hesabı seçip şifreyi unutmuş gibi devam edin. Hesabın altında yıldızlı şekilde mail adresi görünecektir. yani mesela asaf@gmail.com ama şöyle gözükür as**@gmail.com siz de yıldız sayısından ismini ve soyismini biliyorsanız mailin tamamını tahmin edersiniz. Çoğunlukla mail adreslerinin son iki rakamı doğum tarihinin son iki rakamı ya da memleketin plaka kodu olur. Bunu dikkate alarak farklı kombinasyonlarda mailler elde edip pipl.com'da arayabilisiniz.

     Linkedin hesabı
     
     Linkedin sayesinde daha önce çalıştığı iş yerlerini ve şu anki konumunu bulabilirsiniz ama daha önemlisi iş yerindeki insanların isimlerine ulaşabiliyor olmanız. Eğer fake hesap açacaksanız arkadaşlarından birinin adına açarsanız karda yürüyüp izinizi belli etmemiş olursunuz. Ben başkalarının fotoğraflarının alınarak hesap oluşturulmasını etik bulmuyorum ama sizin tercihiniz. Bunun yerine mekan, meslek, ilgi alanı şeklinde fake hesap açarsanız daha doğru olur. Yakalanma ihtimaliniz de olmaz kimseyle de davalık olmazsınız. 

     Facebook 

     Hala aktif şekilde facebook kullanan insanlar var mı bilmiyorum ama eğer varsa her şey çok daha kolay. Her şeyi kapalı da olsa kapak fotoğrafı herkese açık olduğundan onun aldığı beğenilerden arkadaşlarına ulaşabilirsiniz. 

     Twitter

    Twitter hesabı varsa zaten stalka çok da gerek kalmayacaktır. Twitter insanın kendisini değil fikirlerini ve zihniyetini ortaya koyduğu bir platform olduğundan bir insanı en iyi tanıyabileceğiniz sosyal medya aracı. Twitter hesabı kapalı ise napalım diyeceksiniz; STALKU BIRAKIN. Evet o an bırakın. Düşüncelerini saklayan insandan hayır gelmez atom mu parçalıyorsun içerde napıyorsun gizli saklı iş çevireceksen facee git dayıları ekle ağaç kuş çiçek beğen de mi? Yükseldim çünkü ayar oluyorum bu tiplere. Öhöm neyse konudan dağılamayalım.

    İnstagram 

   Anlık paylaşıldıkları ve çoğunlukla konum etiketlendiği için instagram fotoğraflarından ziyade storyleri daha önemli. Nerelerde kimlerle takılıyor mis gibi belirteç. Hesabı açıksa www.storiesig.com 'a giriyor kullanıcı adını yazıyorsunuz. Önce kullanıcının öne çıkan hikayeleri sıralanıyor. Profile tıkladığınızda kişinin o günki storyleri sıralanıyor. İyi yanı storyi izlediğiniz asla belli olmuyor hayalet izleyici oluyorsunuz üstelik istediğiniz storylerini de indirebiliyorsunuz.      Eğer instagram hesabı kapalıysa bir arkadaşınıza ekletecek ya da fake hesap açacaksınız mecbur. Fake hesap açarken de yukarıda bahsettiğim gibi şahıstan ziyade mekan isimleri yazın. Eğer mekan adına açacaksanız mekanın adresini veya telefon numarasını biyografiye yazın ki dikkat çekmesin. Eğer bir şahıs adına açacaksanız da biyografiye okul, meslek yazın, araştırdığınız insanla ortak takipleştikleriniz olmalı ve en az 30 fotoğrafınız olmalı ve tabi hesabınız gizli olmalı. Öyle foto indirip kasıcam diye uğraşmayın bir fotoğraf bulup 30 kez yükleyin hesabınıza, ne de olsa gizli. Önce kabul etsin siz stalkayın sonra isterseniz düzenlersiniz hesabınızı, orası size kalmış. Butik hesapları genellikle daha kolay kabul edilir. Kadınlara zaafı olan çabuk düşen bir adamsa kadın hesabıyla, değilse mekan, okul, meslek ya da iş yeri hesabıyla ekleyin. Kabul etmiyorsa yapacak bir şey yok. Var da komplike. Uzak bir arkadaşınızla tanıştırmayla uğraşırsanız o da ekleyebilir. Böylece arkadaşınızdan stalklayabilirsiniz. 

     Beğenileri nasıl biri olduğunu direk ortaya koyar. Tanımadıklarıyla takipleşiyor mu, kimleri neleri beğeniyor direk fikir sahibi olabilirsiniz.

Dipnot : İnstagram önemli bir belirleyici. Bu nedenle sık sık birlikte takıldığı arkadaşlarını da mutlaka ekleyin. 

     Foursquare 

     İlk çıktığında yer bildirimi yaparak birbirinden haberdar olma ya da işletmelere yorum yaparak insanları yönlendiren bir uygulama olan foursquare zamanla abaza kadın ve erkeklerin günlük kadın/erkek düşürme uygulaması hale geldi. Nasıl bu hale getirildi şaşkınlıkla izledim ben de uzun zaman kullandım ve bu hala gelince bıraktım. Tanımadığı insanları ekleyip gününü geçirmeye çalışan her kimi stalkarsanız kadın ya da erkek ondan uzak durun. Stalku burda bırakın. Bedenini tanımadığı insanlarla çatır çatır paylaşan insanların duygu yoğunluğuna sahip olacaklarını ya da sadakat duyguları olduğuna inanamıyorum ben. Eğer aşk ya da ilişki arıyorsanız tabi. Takılırım diyorsanız o başka ben aşk temelli yaşayanlar için yazmış olayım burayı.

     Foursquare hala yer bildirimi için kullanan bir azınlık da var haklarını yemeyelim. Hoşlandığınız kişinin takıldığı mekanları ezberleyip oralara takılmak için daha iyi bir platform henüz yok sanırım. 

     Youtube

     Youtube beğenileri ve listeleri de karakteri hakkında az çok bilgi verir. 

    ➤ Ip numarası detayına girmeyeceğim sosyal medyayı aktif kullanan biriyse ona gerek kalmaz yüksek ihtimalle. 

   ➤ Adres ve telefon numarası bilgilerine ulaşmak da güvenlik zaafiyetine sebep olacağından bahsetmeyelim diye düşündüm. Numarasını kendisinden öğrenmelisiniz.

   ➤ Yanlışlıkla beğenmekten korkuyorsanız masaüstü kullanın. 

   ➤ Her yazılanı, paylaşılanı üzerinize almayın ya da kime yazıldı diye kafa yormayın. Mantıklı yaklaşın parçaları bir araya getirmek için elinizdekileri not edin, o an öyle düşündüğünüz bir şeyin sebebi bambaşka bir şey olabilir çünkü. 

     Nacizane bir kaç tavsiyem olacak. 

1. Görmezden gelmeyin. Stalkla görmezden geldiğiniz pek çok şey ileride daha çok üzülmenize sebep olur. 

2. Mutlaka stalkladığınız insana konuşma, kendini anlatma fırsatı verin. %90 doğru düşünüyor olsanız da %10 yanılma payınızı dikkate alın.

3. Eski sevgililerine de bir bakın. Bir kadının ya da erkeğin eski sevgilisi onun seçimlerini en iyi ortaya koyan etmendir. Eski sevgilisinin nasıl biri olduğunu da sosyal medya hesaplarına bakarak anlayabilirsiniz. Neden bittiğini mutlaka öğrenin. Bunu söylemek üzücü ama bir insanı en iyi eski sevgilisi tanır. Hepimizin defolarını bizimle bir şeyler paylaşan insanlar biliyor. Eski sevgilileriyle konuşmayı kastetmiyorum ya da direk sormayı. Asla böyle bir şey yapmayın. Araştırın ama mutlaka öğrenirsiniz. Çok kötü şeyler çıkabilir, iyi şeyler de çıkabilir, kalbiniz incinmesin, bile bile ateşe çıplak ayakla yürümeyin.

4. Stalk zamanla alışkanlık yapar. Zaman en kıymetli aracınız, onu tanımadığınız insanların hayatlarını didiklemek için harcamayın. Sadece gerekli olduğunda yapın ki huzurunuz da kaçmasın.

5. Biri hakında edindiğiniz bilgileri kimseyle paylaşmayın, ona da çaktırmayın. Bırakın kendisi anlatsın, tanışma süreci heyecanını kaçırmayın. 

     Sevgiyle, huzurla kalın...
     

8 Yorumlar

 1. Stalk hiç duymadığım bir şeydi. Demek ki hiçbir şeyimiz güvende değil. Çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. stalk evet terim olarak da bildiğim ve kardeşimi sevgilisi zanneden bir kızcağırın ona ulaşmak adına bana ulaştığı yolu görünce ağzımın açık kalarak acı bir tecrübeyle öğrendiğim bir olay ben şundan yanayım ki eğer birşeyleri dolaylı yoldan öğrenmek zornda klaıyorsanız o ilişkide ciddi problemler vardır ... devam etmemeli ...

  YanıtlaSil
 3. Sosyal Medya Uzmanlığı gibi bu da meslek olursa şaşırmam.

  YanıtlaSil
 4. ay ne ilginç yaaa bu kadar olduğunu duymadıydım. ben hayatta yapmam bunlarııı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen bana havale edersin ben senin yerine stalklarım :)

   Sil
 5. Evet gerçekten çağımızın hastalığı stalk. Ve giderek daha da tehlikeli bir hal almaya başlıyor. E mail adresi telefon vs gibi bilgilerden aratılan platformlar olduğunu da bilmiyordum. Dikkatli olmak gerekli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güvenlik açısından düşününce evet epey sakıncalı.

   Sil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski