Zıppıdı Bıppıdı Ritüeli

     Son zamanlarda youtubeda bir ritüel furyası başladı ki sormayın. Sevmediklerine savaş ilan edenler mi dersiniz, düşmanlarının hayatlarını alt üst etmeye çalışanlar mı, eski sevgilisini geri getirmeye çalışanlar, bana daha yakın olsun diye dostlarının birbirleriyle arasını açanlar ile beğendiği beyi kendisine aşık etmeye çalışanlara kadar. Ve bunlara inanan bir kitle. Bir şeyin olması için çabalamak yerine telefon arkasına nane koyarak olacağına inanan bir grup insan. Sayılarının azımsanamayacak kadar fazla olması oldukça ürkütücü. Biz bu gençlerde bilim çalışmalarını, kendilerinden sonra gelecek olanlara aydınlık bir gelecek sağlamalarını bekliyoruz. Gitgide neslin içinin boşaldığının, durumumuzun ne derece vehamete ulaştığının en tabi göstergesi bu. 

     Tariflerin ve sunulanların ne derece absürtleşebildiğini anlamak için youtubeun arama kısmına ritüel yazmanız yeterli. Ben bir videonun reklamı ile denk geldim zaytung haberi gibi geliyor başta ama değil ciddi ciddi böyle videolar var. Derlemek için ve size boyutun vehametini gösterebilmek için tek tek izledim, acı verici. Videolarda devamlı emeğim için beğenin cümleleri uçuşuyor, bir de garantili , müthiş şöyle böyle gibi cümlelerle videolara tıklanmasını sağlıyorlar. 

Ritüelin birinde kağıda beni ara yazıp telin arkasına koyuyormuşuz kırmızı giyiyormuşuz hoop sizi düşünmeyen bey arayıveriyormuş. Aa adımı x yazdı hadi onu arayayım diyormuş sanırım. Başka bir ritüelde adınızı ve bir beyin adını adımızdaki harf kadar yazıyormuşuz yastığımızın altında dileğiniz olana kadar duracak sonra da yakacakmışız. Sonsuza dek yastığın altında kalsın o zaman hadi bakalım :-D Bir başka ritüelde sevdiğimiz kişinin ismini yazıyormuşuz sonra üzerine kendi adımızı yazıyormuşuz çevresine de bana mesaj at yazıyormuşuz ve hoop beyimiz mesaj atıveriyormuş. Suya konuşarak istediklerini iddia edenler hatta evlilik teklifi aldıran ritüeller bile varmış. Bakın boşuna ikili ilişkilerde sabır, anlayış, iki taraflı iletişim ile uğraşıyorsunuz iki tane ritüel yapsanız hop nikah masası. Bir de malzemeli malzemesiz versiyonları varmış bunların. 5-6 video izleyebildim sanırım daha fazla dayanamıyorum. 

     Belki inançlısınızdır diye söylüyorum hurafe bunlar, batıl, 3 dinde yeri yok 3 hak dini geç hiçbir dinde gelenekte yeri yok. Bir kere akılda mantıkta yeri yok. İlk etapta her konu için akletmez misin diyor Allah, söyle verilen aklı bu şekilde kullanmak Hak mıdır? Madem aklın var niçin akletmezsin? Umut fakirin ekmeği anlayışı bir bahane değil. Umudu kılan çabadır. Fiilen yapman gerekenleri yapar ardından bekleyiş evresine geçerel umut etmeye başlarsın. İyi ya da kötü bir sonuca ulaşırsın, kötü de olsa olması gereken olur olmayacak şeyleri zorlamanın da anlamı yoktur. Ve bunları iddia eden kadınlar 20-35 yaş grubu kadınlar yani çocuk değil koskoca kadınlar. Bu yaşa dek ilişkilerinde sorunları konuşmak, istediklerini açıkça söylemek (beni ara, özledim, sorunlarımızı konuşalım demek gibi) yerine kağıda yazarak hadi yazsın diye bekleyerek adama yazdırıyormuşuz. İnsan böyle bir şeyi neden yapar, nasıl inanırın ötesinde neden kendisini biri arasın diye bu kadar çabalar.  İnsan bunu kendine yediremez ya. Onu geçtim mesela böyle bir videoyu çeken eski sevgilisini, sevgilisini gören adamlar ne düşünüyor bu konuda aa bak ben mesaj atayım diye nelerle uğraşmış. Özgüvensizlik midir bunun nedeni nedir anlamak güç ama muhtemelen sağlıklı bir psikolojiye sahip değil yapanlar.  Mantığın hüküm sürdüğü, kendi değerinizi farkında olduğunuz, kendinize güvendiğiniz hayatlarınız olsun dilerim.

5 Yorumlar

  1. lucifer/good omens/heartland/jane eyre BBC/blindspot/dix pour cent/the village/what if/blacklist/power. bu dizileri de bir dene. bir dolu nefis dizi var yaaa :)

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski