İklim Değişikliği ve Greta

 

     Dünya var olduğu günden beri iklim değişiyor. Bu değişimler Dünya'nın aldığı güneş ışığı miktarında değişimlere sebep oldu. Geçmiş yıllarda karbondioksit ve diğer gazların ısınmasının tek sebebinin doğa olduğu düşünülmesine rağmen bugün sorumlunun büyük oranda insan olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki nasıl yapıyoruz bunu? Tabi ki fosil yakıt kullanarak, ormanları tahrip ederek, çevreyi ve denizleri kirleterek, hayvanları avlayıp ekosistemlerini bozarak ve küresel ısınmaya sebep olan aktivitelerde (sprey deodorant kullanmak gibi) bulunarak yapıyoruz. Küresel ısınma deyince aklınıza gelen ozonun delinmesi (aslında ozonun moleküllerinin azalması) ile Dünya'ya UV-B zararlı ışınları girerek canlılara zarar vermesi. Küresel ısınma ve iklim değişimi birbiriyle bağlantılı ama tabi aynı şeyler değiller.  

     Artan karbondioksit nedeniyle Dünya'nın ortalama sıcaklığı 19.yy'dan sonra 1.62 derece yükseldi. Eskiden de küresel ısınma vardı fakat bu derece telaşlanmamızı sağlayan 2010'dan sonra ısınmanın çok hızlı şekilde gerçekleşmiş olması. Bu değişimin ilk sebebi  insanın tarımdan endüstriye geçmesiyle sera gazı salınımlarındaki artış.      Ülkemizde Ses Getirişi - Greta Thunberg

     İklim değişimlerinin etkileri okullarımızda senelerdir konuşulagelen bir konu fakat ses getirişi bir kaç gün önce yapılan Birleşmiş Milletler'in iklim konulu toplantıda genç bir kızın konuşmasıyla oldu. Greta Thunberg. Greta 16'sında İsveçli bir aktivist. Asperger sendromuna sahip ve OKB hastası. İklim değişimine dikkat çekmek amacıyla önce kendi halinde eylemlerde bulunmuş daha sonra onun gibi düşünenlerin de destek vermesiyle hareketi kitlesel bir eyleme dönüşmüş. Konuşmasında iklim için bir an önce bir şeyler yapılmasını talep ediyor ve politikacıları eleştiriyor. Hayatında dikkatimi çeken bir nokta oldu, ailesini vegan olmaya ve uçakla seyahat etmemeye ikna etmiş. Üstelik annesi onun istekleri doğrultusunda kariyerinden vazgeçmiş. Doğru ya da yanlış bunu tartışmayacağım ama bizde olsa anası babası ağzına zorla et sokar, çocuktur geçer der, zorla okula yollar. En azından kendisini ne yaparak iyi hissediyorsa onu yapmasına izin veriyorlar bu takdire şayan. Tabi sevenleri de oldu sevmeyenleri de eleştirenleri de oldu destekleyenleri de. kimisi bunun bir show olduğunu söyledi kimisi samimi buldu. Çoğunluk Türkiye'yi BM'ye şikayet ederken daha fazla salınıma neden olan Çin'i neden şikayet etmediğini eleştirdi. Kimisi de konuşması esnasındaki mimiklerine taktı. Bence bu gıyabındaki en anlamsız yorum. Bazı insanlar jest ve mimiklerini fazla kullanır bazıları kullanmaz. Bu elde olan bir şey değil. Kaldı ki bu kızın hastalıkları var, bence normal. Nasıl dediği değil de ne dediğine odaklanılması daha faydalı olur diye düşünüyorum. Ülkemizde Greta'nın konuşmasından sonra yapılan bazı yorumlar şöyle :

Bu şekilde giderse iklim değişikliklerinin gelecekte yaratabileceği olası felaket senaryoları  

➱Temiz hava solumak pek çok bölgede hayal olacak
➱İçme suyu temin etmek zorlaşacak belki su kaynaklarımız bitecek
➱Gıda kıtlığının doğurduğu yetersiz beslenme sağlık sorunlarına sebep olacak
➱Tüm canlılar için güvenli barınak temini zorlaşacak
➱Kasırgalar, rüzgar ve yağmur gibi doğa olaylarının şiddeti artacak. Bu da maddi ve manevi kayıplara neden olacak. 
➱Sıtma, ishal ya da salgınlar nedeniyle pek çok insan yaşamını yitirecek
➱Grönland ve Antartika'daki buzulların erimesi ve okyanusların yükselmesiyle pek çok kara parçası -özellikle de adalar- su altında kalacak ve hayvanların yaşam alanları kısıtlanacak. 

Ne yapmalıyız?

➱ Bilinçlenmek ve bilinçlendirmek. Okullarda küresel ısınma ve iklim değişikliği ile ilgili seminerler düzenlenebilir, en azından Coğrafya öğretmenleri bu konunun üzerinde durabilir. 
➱ Temiz çevre. Okyanuslar karbonun %50'sini emer. Biz kirlettiğimiz okyanuslarda canlı ölümlerine sebep oldukça deniz ekosistemi yerle bir olur. 
➱Ağaç katli. Ormanlar da yüksek oranda karbon emiciler. Bırakın ağaç kesmeyi evreni ne kadar ağaçlandırabilirsek kötü sondan o kadar uzaklaşabiliriz. 
➱Doğum kontrolü. Dünya'da durdurulamayan bir nüfus artışı var. Bazı ülkelerde doğum kontrol altına alınmış olsa da genellikle gelişmemiş ülkelerde bu durum sorun olarak görülmüyor. Oysa ki nüfus kontrolsüz şekilde arttıkça kaynak sıkıntısı yaşanıyor, kaynağı sağlamak için üretime yüklenmesi de sera gazı emisyonlarında artışa neden oluyor. 
  

Yorum Gönderme

12 Yorumlar

 1. Söylenene değil söyleyene bakınca, anlatılan anlaşılmıyor işte :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru. Maalesef odak noktamız çok farklı. Boş işlerle oyalanma içindeyiz ne yazık ki! :(

   Yazarımıza da böyle ciddi bir konuya değindiği için çok teşekkür ediyoruz.

   Sil
 2. Bu yazıya baya emek vermiş olmalısın. Tebrikler. Dolu dolu bir yazı olmuş.

  YanıtlayınSil
 3. greta çok seviyom tabi, onunla ilgili o olumsuz şeyleri söleyenler geri zekalı mı ne :) ay bi deee senin kharkov aklımdaaa, kışın gitmek uygun olur diyoduum, gidince senin yazın rehber olacak :)

  YanıtlayınSil
 4. bi de bizim ülke böyle yaa, hep bir alay aşaılama eleştiri hakaret, en çok da twitirda, hiç desteklemek yok hep karalamak. yabancılar hep tatlı yorum yapıyo, biz ise birbirimizle uğraşıyoz :)

  YanıtlayınSil
 5. aşağılamayı ve hakareti maharet sanıyor insanlar özellikle sosyal medyada en acımasız yanlarını ortaya çıkartıyorlar, karşısındaki kişiyi ne kadar ezerse o kadar yüceldiğini sanıyor bazısı, kimisi de hiçbir fikri bilgisi olmadan konuşuyor boş bir zihinde bulabildiği anlamsız ne kadar kelime bulup yan yana getirebilirse sayıyor bu şekilde. anlamadıkları bilmedikleri şeyi oturup anlamaya öğrenmeye ve yorumlamaya çalışmak yerine kötülemek ve dışlamak onlara daha kolay geliyor. Acınası bir durum bu. Greta için söylenenleri daha önce de bir yerde okumuştum akıl alır gibi değil bu insanlar biraz da hem sinir bozucu hem komik yani yaptıkları, ağızlarından çıkan sözler kendilerini küçük düşürüyor farkında değiller ne diyeyim allah akıl fikir versin :)

  YanıtlayınSil
 6. Emeğinize sağlık, aylar önce olduğu gibi sizi blogumda görmekten mutlulu duyacağım.

  YanıtlayınSil
 7. Merhaba editör
  yeni keşif ettim sizi takip ve izlemeye aldım
  Uygun zamanda bana da beklerim
  başarılar

  YanıtlayınSil
 8. Malasef ki insan oğlu kendinden başka hiç bir şey düşünmediği için dünyamız her geçen gün yaşanmaz bir hal alıyor umarım çocuklarımıza yaşanacak bir dünya bırakabiliriz takibe aslım sizi saygılar emeğinize sağlık

  YanıtlayınSil
 9. bu kızı seviyorum. eleştirenler kendileri ne yapıyor acaba? elini taşın altına sokmuşlar mı? yazı da çok detaylı olmuş,güzel olmuş, teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 10. Başlangıçta ben de Greta'yla çok dalga geçtim ama çok haklıymış.

  YanıtlayınSil
 11. Çok değil 10 sene sonra doğa intikamını acı acı alırken görürüz umursamayanları.

  YanıtlayınSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)