Evlenme Teklifi

Günümüz laçka ve gösteriş temelli ilişkileri hepimizce malum. Abartılı evlilik teklifleri kanayan yaramız. Amerikan kültüründen aldığımız evlenme tekliflerini o kadar geliştirdik ki akla zarar görüntüler çıktı ortaya. İki insanın hayatını birleştirmeye kadar verdiği en özel an artık tüm manşetlerde!


  Gerek var mı cidden? Herkesin içinde, dünyanın parasının akıtıldığı, samimiyetten uzak safi gösterişe? Bence yok. Şundan 10 sene önceye kadar evlilik teklifi mi vardı? Erkeklere bilmeden büyük bir yük yükledik sanki. Herkesin maddi gücü aynı değil. Bir buket çiçeğin 70 liradan aşağı olmadığı şu dönemde yüzlerce gül, kamera, ekipman, ayarlanmış onlarca kişi beklemek bence biraz haksızlık. Yapmak isteyen yine yapsın tabi. Karşınızdakinin durumu iyiyse ve kendi isteğiyle yapmak istiyorsa gayet güzel olay. 

Kadınlar beklenti içinde değil diye kolaya kaçmak da hoş olmaz tabi. Yapabilecek imkanın var, karşında çok sevdiğini söylediğin bir kadın var ama geçiştiriyorsun. Bu da sinir bozucu. Sahil kenarı, sevdiğiniz ya da sizin için anlamlı olan bir mekanda, romantik bir sürpriz iyi olabilir. Çoğu kadın zannedilenin aksine restoranda herkesin dikkatini çeken tekliflerden hoşlanmaz. Hele avmlerde, aile ya da akraba yanında aman diyim. Kilit nokta başbaşalık ya da en azından en yakın arkadaşınızın olduğu rahat bir mekan. Dronelarla çekeceğim diye kasmaya da gerek yok. Hiçbir kamera kaydı hafıza kaydı kadar kıymetli olamaz. 

Onlarca evlenme teklifine şahit oluyoruz gün içinde. Kimi rezaletken kimi da hayır denemeyecek kadar naif oluyor. 

   Geçenlerde bir adam tutuklanıyormuş gibi yapıp kadının aklını almış ardından teklif etmişti. Kız kalp krizi geçirse de görsen gününü dedim içimden. İnsan bu kadar akıl yoksunu nasıl olur? Orjinal olmak, yeni fikirler bulmak çok hoş ama farklı olacağım diye de saçmalamamak lazım. 


 Yemeğe yüzük koymalar vardı bir ara. Nihayet bitti onlar. Hekimlerimizi uğraştırmamak lazım. 


 Yakın arkadaşlardan yardım alınan teklifler muzip ve şirin olabiliyor. 


Bir gamera mı aşıksınız? O zaman kaçınılmaz bir son sizi bekliyor olabilir :)


Peki ya emek kokan bir Flipbook teklifi?


Hayatımda gördüğüm en şirin şey bu olabilir. 


Bunlar çok hoş evet, keşke sevdiğiniz adam orjinal ve şirin bir teklifle gelse ya da istediğiniz şekilde yapsa. Ama bazen olmaz, bunu sevgiyle bağdaştırmamak lazım. Dünyanın parasını bir şirkete dökmesi sizi çok sevdiği anlamına gelmez, kendisi hiçbir emek göstermediyse bir şeyleri satın alabilmesinin ne kıymeti var ki? Bunu yapmak isteyip yapamıyor da olabilir. Anlatmak istediğim yapmıyorsa ille de teklif bekliyorum, kafam kadar taş bekliyorum deyip modaya uymak için aradaki sevgi bağına zeval getirmeyelim. Paralı adam ya da gösterişli yerleri her daim bulabilirsiniz ama gerçekten seven bir insan bulmak, işte esas zor olan o bu çağda. Sevgiye odaklanalım. Sevgimizi x komşuya, y düşmana değil de birbirimize bağıralım. 

11 Yorumlar

 1. Bu evlenme konusuyla ilgili bir ara bloglar arasında sohbet vardı. Dedikleriniz de çok haklısınız valla. Aşkın önüne gösteriş geçmiş. Ayrıca gamerın evlenme teklifine bayıldım :D

  YanıtlayınSil
 2. İşin suyunu çıkartmayı seven insanlar olduğu sürece abarttıkça abartırlar

  YanıtlayınSil
 3. Ne hoş ne içten sürprizler bunlar bayıldım. Kesinlikle küçük bir sürpriz yeter de artar bile. Seni seviyorum kadar mutlu eden bir cümle daha var mı ki ❤

  YanıtlayınSil
 4. Çok ilginç ve orjinal teklifler oluyor. Bazıları da çıtayı çok yukarıya koyuyor zor durumda kalıyoruz:) Flipbook çok iyiymiş.

  YanıtlayınSil
 5. Yazının ne hakkında olduğunu anladığım an gözüm bir de bu meseleyi kişinin çevresine anons etmesiyle ilgili bir şeyler aradı ki son cümlede buldum. Bunun daha acı hali, çocuk meselesi. Doğana kadar bin türlü gösteriş, doğunca ayrı, büyüdükçe ayrı... Belki listelerinde çok istemelerine rağmen çocuk sahibi olamayan arkadaşları var, nasıl olur da bunu düşünemeyecek kadar sığlaşabilirler, aklım almıyor. Sevgi çok değerli, dilerim herkes gerçek olanına kavuşur ve ruhlarıyla yaşar. Bu arada evlenme teklifi örneklerinden "flipbook" sanırım bana en çok hitap eden; ben olsam "evet" derdim sanki buna :)) Neşeli sevgilerle :)

  YanıtlayınSil
 6. Görgüsüzlük, sonradan görme dizboyu. Farklı olacağım diye şekilden şekile girmeye ne gerek var

  YanıtlayınSil
 7. İki insanın evlenmek istemesi zaten yeterince özel bir şey iken bunu gösteriş meselesi haline getirmek aşırı saçma bence de. İki kişi içinde özel, abartısı olmayan bir şey yeterli olmalı herkes için. Flipbook şahane bir öneri mesela. Ama işte..

  YanıtlayınSil
 8. komik örnekler vermişiiin :)

  YanıtlayınSil
 9. Hiç gerek yok böyle şeylere istediğini bilsem yeter

  YanıtlayınSil
 10. Abartı değil ama en azından bir organizasyon yapsın diye beklerim yalan yok.

  YanıtlayınSil
 11. Ödüm kopuyor toplulukta teklif alıcam diye.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski