Bir Ekosistemin Yok Oluşu - Avustralya Yangınları


     Avustralya yaklaşık 2 aydır bir faciayla karşı karşıya. Sıcak ve rüzgarlı hava nedeniyle oradan oraya sıçrayan yangınları söndüremiyor. Yangının bilançosu korkunç: 66.000 km karelik alan yok oldu, 24 insan ve 500.000'e yakın canlı hayatını kaybetti. Dünyadaki koala nüfusunun yaklaşık 3'te 1'i yok olmuş durumda. 

     Fotoğraflara bakamıyorum. Yangınlar uzun bir süre daha kontrol altına alınamazsa üzülerek söylüyorum ki kıta diye bir şey kalmayacak. Dünyanın bu konuya neden bu kadar sessiz kaldığını anlamak güç.

     Peki bu olay, bizi neden ilgilendiriyor? Çünkü sebep biziz. Doğaya yaptıklarımız yüzünden, doğa intikamını alıyor. "İnsan yokken de yangın vardı, Avustralya çok sıcak, orası yanmayacak da Alaska mı yanacak" diyen tipleri duymuşsunuzdur. O vurdumduymazları boş verin. Yarın sıra kendilerine geldiklerinde ilk vah edecek olan kesim onlar. 

     İklim değişimi konusunda daha çok konuşmalıyız, sosyal medya aracılığıyla bu konuda üzerimize düşenlerden bahsederek özellikle genç nüfusta farkındalık oluşturabiliriz. Bir de maddi olarak ülkenin çok yıprandığını okudum, kolay değildir eminim aylarca bir yangını söndürmek için uğraşmak. O nedenle bağış da yapılabiliyor. 

Yangının son durumunu şu siteden takip edebilirsiniz : https://myfirewatch.landgate.wa.gov.au/

İklim değişimi için ne yapabiliriz konusunda yazım : http://www.yazimbari.com/2019/10/iklim-degisikligi-ve-greta.html

10 Yorumlar

 1. Çok üzücü, geleceğimizi kendimiz yok ediyoruz. En kötüsü de bütün bunlara neden olan biz, hiç bir olmamışçasına davranabiliyoruz, acı.

  YanıtlayınSil
 2. çok üzülüyorum ama dediğin gibi özellikle bir commonwealth ülkesi olarak niye İngiltere'nin yardım etmediğini anlamıyorum :-((

  YanıtlayınSil
 3. Çok üzücü. Kendi elimizle kendi sonumuzu hazırlıyoruz maalesef...

  YanıtlayınSil
 4. O masum hayvanların haline çok üzüldüm .

  YanıtlayınSil
 5. Avustralya için dua ediyorum insanlar bir yandan hayvanlar bir yandan yanıyor.Aynen farkındalık yaratılmalı doğa için el ele vermeli. :(

  YanıtlayınSil
 6. Dünya nasıl bir kötülük içinde. :(

  YanıtlayınSil
 7. Neyseki okaliptuslar kendini en çabuk yenileyen bitkiler.

  YanıtlayınSil
 8. Gerçekten çok ama çok üzücü bir durum. Oradaki hayvanların çaresizliği, insanların çaresizliği gerçekten çok kötü. Dünya, her geçen daha kötü bir hale geliyor ve bunu biz insanlar yapıyoruz maalesef.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski