Corona Virüsü

     Corona burun, sinüs ve üst solunum yollarında enfeksiyona neden olan, ölümcül bir virüs. 1960'larda tanımlanan bir virüs olmasına rağmen salgın halini aldığından bizler ismini yeni duyuyoruz. Virüs,  develer ve yarasalar da dahil olmak üzere birçok farklı hayvan türünde yaygın, hayvanlardan insanlara bulaşmıyor, tabi onları yemeğe kalkmadığınız sürece. Semptomları tıpkı grip gibi; burun akıntısı, öksürük, üst solunum yolu enfeksiyonu, ateş.   Burun ve boğaz kültürleri, kan testleri hastalığı teşhis etmekte temel adımlar. Henüz iyileştirici antiviraller yok, hastalar yoğun bakım ünitesinde durumları kritikleşmesin diye destekleyici tedaviler alıyor. 


     Geçmişe Bir Bakalım

     Hatırlarsanız 2003'te SARS ile tanışmıştık, 700'ü aşkın birey yaşamını yitirmişti. 2012'de ise Suudi Arabistan'da çıkan MERS isimli bir virüs diğer ülkelere yayılarak 800'ü aşkın kişinin ölümüne neden olmuştu. Diğer ülkelere giren hastalığın tek sebebi insanın taşımasıydı, o zaman da gerekli önlemler alınmamıştı. 

Hastalık yaşlılar için gençlerden daha büyük tehlike arz ediyor. Çünkü virüs enfeksiyonu alt solunum yoluna yayılırsa yaşlı insanlarda, kalp hastalığı ve zatürreye sebep oluyor. 

Çin sağlık yetkilileri, Aralık 2019'un sonlarında Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) bir grup viral pnömoni vakası bildirmiş. Hasta insanların çoğu, Çin'in doğusunda büyük bir şehir olan Wuhan'da bir deniz ürünleri ve hayvan pazarından geçmiş. 
    Peki ya İddialar ?

     Virüsün nasıl yayıldığı henüz kesinleşmiş değil. Yılan ve yarasalardan geçmiş olabileceği düşünülüyor. Sosyal medyada virüsün Çin tarafından nüfus planlaması için yaşlıları öldürmek amacıyla çıkarıp, kontrolü kaybedince tüm dünyaya yayıldığı ile ilgili iddialar var. Virüsün şuan yalnızca yaşlıları öldürdüğü düşünülecek olursa iddialar doğru olabilir. Açıkçası ben virüslerin bir kısmının biyolojik silah olarak kullanılmak amacıyla ülkelere gönderildiğini düşünüyorum. Zamanında İsrailli bir bilim adamının belgeselini izlenmiştim, Afrika'ya virüsleri biz yaydık çünkü nüfus planlamasına ihtiyaç vardı demişti. 
    Endişelenmeli Miyiz?

     Dünya Sağlık Örgütü salgının uluslararası endişe verici acil bir durum olduğunu belirtti. ABD'de 6 kişi enfekte olmuş durumda. Almanya, Japonya, Tayvan ve Vietnam'da vakalar ortaya çıkıyor. Çin'de yaklaşık  7,680 kişi enfekte olmuş durumda, 170 kişi yaşamını yitirdi, 56 milyon kişi karantinaya alındı. Ülkemizde de bir kaç şehirde belirtiler görüldüğüne dair haberler yapıldı, en son Aksaray'da coronadan şüphelenilen hastalarda H1N1 virüsü olduğu yani domuz gribi oldukları gözlendi. Hastalığın en büyük dezavantajı kuluçka süresinin 14-24 gün olması yani çoktan bir sürü hasta başka ülkelere ulaşmış olabilir.

United Airlines ve British Airways dahil olmak üzere birçok havayolu Çin'e uçuşları iptal etti. Pek çok ülkenin havaalanları tarama önlemleri aldı ve bazı ülkeler vatandaşlarını Wuhan'dan tahliye etmek için çalışıyor. Honda, toyota, general nissan üretime ara verdi. Starbucks, çin’deki şubelerini kapattı. Alternatif bir tedavi hemen bulunmazsa, ülkemizde Çin uçuşları durdurulmadığı için endişelenmeliyiz. Termal kameraların yeterli olmadığını düşünüyorum, tedbir konusunda çok kötüyüz, olur da yayılırsa olacağı vardı oldu diyerek kaderci bakış açısına bağlarız gene. Eğer ben evde oturuyorum, hastahanelere ve toplu alanlara zaten girmiyorum virüs beni nerden bulacak diyorsanız, endişelenmeyin. 
     Nasıl Korunabiliriz

     * Enfekte olmuş kişilere ve onların dokundukları nesnelere dokunmayarak
     * Sık sık ellerimizi yıkayarak
     * Etin fazla pişirilmesi
     * Bir müddet Asya ülkelerine seyahat etmemek
     * Metro ve otobüslerde maske kullanmak
     * Zorunda kalmadıkça umumi tuvaletleri kullanmamak (Virus kişilerin dışkısında da tespit edildi.)


     Dipnot : Sirke viral bir enfeksiyona etki edemez.Bu konuda yazılanlara itibar etmeyin.

7 Yorumlar

 1. Bende insanları öldürmek için özellikle oluşturulmuş bir virüs olduğunu düşünüyorum coronanın. Daha fazla yayılmadan kontrol altına almaları dileğiyle.

  YanıtlaSil
 2. Süreç nasıl işler bilmiyorum ama SARS kadar tehlikeli değil yakında çözümü bulunacaktır diyorlar dilerim öyle olur.

  YanıtlaSil
 3. Geçmişte tarihe baktığımızda bu tip hastalıklar Çin'den dünya ya yayınmış. İpek yolu aracılığıyla, umarım ki Türkiye'ye gelmeden çözümü bulunur.

  YanıtlaSil
 4. aman yaaa valla bitsin buu korkuuu :)

  YanıtlaSil
 5. Corona eksikti ülkede o da gelsin

  YanıtlaSil
 6. Aslında çok basit önlemlerle bir çok hastalıktan kurtulabilmemiz mümkün. Fakat bunun farkında ancak ciddi bir rahatsızlığa yakalanınca varıyoruz. O zaman da haliyle iş işten geçmiş oluyor. Umarım daha fazla kimse bu salgından etkilenmez ve bir an önce çaresi bulunur. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 7. Durum git gide ciddileşiyor umarım ülkemize gelmez.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski