Canan Karatay Meselesi

Şimdiye dek Canan Karatay'ın içerisinde bulunduğu sansasyonel açıklamaları sizin için derledim.Veganlar tahıl beyinlidir.

Bu sözünü "Hipokrat diyor ki ne yerseniz osunuz, tahıl yerseniz tahıl beyinli olursunuz" sözleriyle desteklemişti. Veganlar öfke patlaması yaşamıştı. Ben de noodle beyinliyim bu şartlarda 😀

Şeker zehirdir. Hamilelere şeker yüklenmesi, çocuklara ve bebeklere şeker ilacı verilmesi yanlış.

Bildiğim kadarıyla şu an tüm hamilelere şeker yüklemesi yapılıyor, bu durum bana da tuhaf geliyor. Annenin ihtiyacı yoksa günlük şeker alımı iyiyse neden yükleme yapılıyor sorusu kafamı kurcalıyor. Tabi hekimler daha iyi bilir. 

Pakete girmiş hiçbir şeyi yemeyeceksiniz ve içmeyeceksiniz.

Kutu meyve sularının içinden çıkanlar malum, konserve gıdaların da hormonları bozduğunu biliyoruz. Bunlardan ben de uzak duruyorum fakat pakete girmeyen hiçbir şeyi yememek mümkün değil.

Kebap yiyin ama altındaki patatesi, pilavı yemeyin.

Bunu neden dediğini bilmiyorum. Hadi pilav ısıtılıp duruyor tü kaka, güzelim patatesi neden üzelim?Yemekten sonra çay içilmez.

Her şeyi kabul eder ama çaysız bir hayatı kabul etmez bu halk. Çay kolu, kanadı bu milletin. :) Kahvaltıda çay içilmesinin demir eksikliğine sebep olduğunu biliyoruz fakat yemekten sonra niye içmiyoruz onu anlayamadık.

Çaya şeker yerine tereyağı atın.

Deneyen ve midesi kaldıran varsa tanışmak isterim.

Bal, reçel, pekmez yok.

Burada itirazım var diye bağırmak istiyorum. Pekmez bekletildikçe kanser oluşumuna sebep olabilir ama biz kendi pekmezimizi kendimi yapıyoruz, kısa zamanda tüketiyoruz. Hazır pekmez almayın dese anlardım. Pekmez kansızlığa demir eksikliğine birebirdir, üşümeyi önler, içerisinde pek çok vitamin ve mineral barındırır. Bal ise içerisindeki kalsiyumla kemikleri güçlendirir. Reçel umrunda değil, kendisini sevmem, ona düşman olsak da olur olmasak da. Şeker hastaları ve kilo problemi olanlar hiç tüketmesin tamam. Kalanlar da kararında tüketsin ama insanlara hiç tüketmeyin demek bence doğru değil. 

Tavuk dönere karşıyım.

Tavuğun doğal, kullanılan yağların hayvansal yağ olmadığını düşündüğü için söylemişti bunu. En sağlıksız yiyecekler arasında top 5'i zorlasa da dönercilerin tepkisinden kaçamadı.

Koronavirüsü ve enfeksiyonlardan korunmak için ev yoğurdu, ev sirkesi, ev turşusu, turşu suyu tüketin, gripten farkı yok.

Umarım Çinliler sirke içmeyi akıl eder. 

Aşı içerisinde aliminyum var.

Doğru, aşıların içerisinde sodyum-etil cıva tiosalisilat var. Ama bu cıvanın insana zarar verdiğine dair bir araştırma yok. Üstelik tıpkı diğer tükettikleriniz gibi vücudunuzdan tamamen atılıyor. Bu açıklama en faciasıydı. Çünkü halk cahildi ve korkunç bir sonuca doğru gidebilirdi ülke, hala gidebilir. Aileler takır takır çocuklarına aşı yaptırmaktan vazgeçti. Hem kendi çocuklarını hem başkalarının çocuklarını tehlikeye attı. Cıvayı tanımla desen tanımlayamayacak ailelerin hepsi bir anda kimyager, hekim, senelerin araştırmacısı kesildi. Sadece bu sene tamamen yok olan çiçek hastalığı geri geldi, kızamık salgınları arttı. Hastalıklar çocukları yalnızca öldürmez, sinir sistemine yerleşebilir, beyne kalıcı hasarlar verebilir. Velilerin umrunda değil, biz hekim miyiz, tüm dünya çocuklarına zarar verir mi böyle saçmalık olur mu demiyorlar da biri çıktı şöyle dedi hadi onu yapalım diyorlar. Aşısız çocukları diğer ülkeler okullara bile almazken bizler sağlıklı küçücük çocukları cehaletin ateşine atıyoruz. Çok üzücü. Bu açıklamanın sonucunda bir daha açıklama yapılmasının engellenmesini isterdim.     Haklı Olduğu Hiç Konu Yok Mu Peki?

⇒Vejeteryan ve veganlar kızmış olsa da kelle, paça, işkembe kokoreç yiyin derken haklı bir noktaya temas etmişti. Ben kırmızı et yemiyorum ama kırmızı etin bedenimiz için öneminin yadsınamaz olduğunu düşünüyorum.

⇒Ekmek ve gazlı içecek tüketilmemesi konusunda haklı olabilir. Toplumun büyük bir kısmında reflü, gastrit gibi mide hastalıkları var. Aynı zamanda gluten duyarlılığı da var. Japonya gibi gluteni hayatlarından neredeyse tamamen çıkarmış ülkelerde hastalık oranları gluten tüketenlere göre oldukça düşük. Bu nedenle ekmek yememek gerçekten sağlıklı olabilir. Ben uzun zamandır yemiyorum ama Canan Karatay dedi diye değil seneler önce mideme zarar verdiği için bırakmıştım. 

⇒Tuzun azaltılıp yerine kaya tuzu kullanılması konusunda da haklı olabilir. Biz senelerdir iyotsuz tuz kullanıyoruz, tiroit hastalıklarının ülkemizde oldukça yaygın olduğunu unutmamak lazım.

⇒Margarin kullanılmayacak demesine kimse tepkili değil çünkü herkes margarin içerisinde trans yağ olduğunu biliyor.

     Bu birkaç konuda haklı olması yine de aşı mevzunda gelinen sonuçları göz ardı etmemize mani oluyor. Hekimlik çok kutsal meslek. Gayeleri yaşatmak ama böyle giderse kaş yaparken göz çıkacak gibi.

Yorum Gönderme

8 Yorumlar

 1. Çay içine tereyağı koyun açıklamasını duymamıştım. Denememe gerek yok ruhum kustu bile. b-(

  YanıtlayınSil
 2. Günde bir bardaktan fazla çay içmiyorum. Onu da şekersiz içeceğime hiç içmem daha iyi. :)

  YanıtlayınSil
 3. ne güzel irdelemişsiniz
  çok sevdim yazınızı

  YanıtlayınSil
 4. Canan hoca farklı fikirler öne sürüyor. Bunlar bugüne kadar alıştığımızın dışında olduğundan bazılarımıza tuhaf gelebilir. Ancak samimiyetle söylüyorum, yaklaşık 2 yılı aşan süredir paketlenmiş ıvır zıvırları, asitli içecekleri falan kullanmıyorum. Şekeri de bundan çok uzun zaman önce kullanmayı bıraktım. İnanın olumlu etkiler elde ettim. Canan hoca doğal beslenin diyor ki bunun da kötü bir yanı yok. Bence ön yargıları bırakıp, önerilerini dinleyelim derim.

  YanıtlayınSil
 5. Hımm döner ve aşı tartışmaları bayağı uzun sürer..Gülhan hanımın dediklerine katılıyoz..Karatay hocanın bir bildiği var demek ki..😊

  YanıtlayınSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)