Eskimolar Hakkında Her Şey

     Eskimolar, Doğu Sibirya, Alaska, Kanada ve Grönland'da ikamet etmekteler.


     Karibu adı verilen kalın kürk giyerek soğuktan korunurlar. Yazın hayvan derisinden yapılan çadırlarda kışın Igloo adı verilen kardan evlerde yaşarlar.


     Bir yerden bir yere seyahat etmek için geyik ya da köpekler tarafından kar ve buz üzerinde çekilen kızakları kullanırlar. 


    Hikaye anlatma, mitoloji ve dans kültürlerinin en temel noktaları. Yaygın olarak Inuktitut dili konuşurlar. İnançları animizm, yani var olan her nesnenin ve canlının bir ruhu olduğuna inanma. 

     Dışarıda öpüştüklerinde tükürükleri donabileceğinden burunlarını birbirlerine değdirerek sevgilerini gösteriyorlar. Kökenlerinin Moğollar olduğuna inanılır.

     Karaciğer, balina derisi, ren geyiği, fok, kutup ayısı, kan çorbası genelde tükettikleri yemeklerdir. Avcılık hayatlarının %80'ini oluşturur. Sürekli balık tükettiklerinden B vitamini eksikliği yaşamazlar, tuz tüketmezler ve oldukça sık su içerler. Beslenme şekillerinin sonucu olarak genellikle kardiyovasküler hastalıklara yakalanmazlar ve kanlarında trombosit agregasyonundaki azalma olur, bu nedenle kanamaları uzun sürer. Avrupalılarla temas edene dek oldukça sağlıklı bir milletmiş. Ne zaman Avrupalılarla yakınlaşmışlar o zaman tüberküloz gibi pek çok hastalıkla tanışmışlar. 


   Kaynak
- Birket-Smith K, Calvert VE, Forde CD. (1936). The Eskimos. London.
- Dyernerg J, Bang HO. (1979). Hemostatic Function and Platelet Polyunsaturated Fatty Acids İn Eskimos. The Lanced. 314(8140): 433-435
- Grzybowski S, Styblo K, Dorken E. (1976). Tubercle. 57(4): 58
https://www.guncelicerik.com/2018/02/eskimolar-hakkinda-15-ilginc-bilgi.html

6 Yorumlar

 1. harika . Ben de isterdim eskimo olmayı

  YanıtlaSil
 2. Hayatta yaşayamazdım orda ya helal olsun

  YanıtlaSil
 3. benim sevdiğim bir ırk özellikle inançları çok hoşuma gidiyor ..

  YanıtlaSil
 4. Her özellikleri güzel fakat Kan çorbası pek hoşuma gitmedi diyebilirim... Burunlarını birbirlerine sürmeleri ayrı bir yüzellik katmış bu topluma

  YanıtlaSil
 5. Yaşamları çok zor olsa gerek.

  YanıtlaSil
 6. Şu giysileri giydiğimizi hayal edemiyorum

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski