Mavi İnsanlar : Arjiri


     Arjiri (Argyria), vücutta uzun süre gümüş birikmesi sonucu ortaya çıkabilen bir cilt kusuru. Gümüşü yuttuğunuzda, mide asidinizde korozyona uğrar ve kan dolaşımınızdan geçerek cildinize girebilecek gümüş tuzuna dönüşür. Güneş ışığına maruz kaldığında, gümüş tuzu tekrar gümüşe döner ve cildinizi mavi renklendirir. Cildin, iç organların hatta diş etlerinin bile mavi renge dönmesine neden olur. Cilt renginin dönüşümü bazen aylar bazen sürüyor. Her daim güneşe maruz kaldığından yüzde diğer bölgelere oranla daha belirgin. 


     Sigara bıraktırma pastilleri, diş eti kanaması ve varisli damarların tedavisinde kullanılan gümüş nitrat, varis ve yara tedavilerinde kullanılan bazı merhemler hastalığa neden olabiliyor. Sürekli gümüş takı kullanmak da risk nedeni. En kötü yanı deri rengi bir kez maviye çaldıktan sonra tedavi olsanız bile eski haline gelmiyor. Reçetesiz ilaç kullanımından, gümüş içeren göz damlaları veya burun spreylerinden uzak durmak gerek. Eğer gümüşle temas ettiğiniz bir işte çalışıyorsanız eldiven kullanmanızda fayda var.


4 Yorumlar

  1. Ayy adam Şirin Babaya dönmüş :) Bilinçsiz ilaç kullanımı ne kadar tehlikeli. Gümüş takıların risk oluşturması sanki biraz abartılı gibi geldi bana ...

    YanıtlaSil
  2. Duymuştum bunu her şeyin fazlası zarar işte.

    YanıtlaSil
  3. Çok ilginçmiş gerçekten 😳

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski