Medeniyet Göstergeleri

1. Sokaklarda çöp olmaması


Çocuklara verilmesi gereken ilk eğitim bulunduğu yeri temiz bırakmalarıdır. Evde odaları, yürüdükleri sokaklar, okuldaki sınıfları, gittikleri her mekanda bulundukları yeri temiz bırakmaları hem kendi sağlıkları hem de toplum sağlığı açısından önem teşkil eder. Çocuklar söylenenden ziyade uygulanana bakar. Anne babası çocuğun ilk rol modelidir. Anne baba yere çöp atmaz, çevreyi korumanın bilincini aşılarsa çocuk da topluma sorumluluklarını bilen bir birey olarak dahil olur. 

2. Yere tükürenlerin olmaması


Neden yapıldığı hala bilim insanları tarafından çözülememiş hareket biçimi. Evrimsel geçmişte maymunlarda dahi görülmeyen bir davranış.

3. Okuma oranının yüksek olması


Kitap okumak insanı maceredan maceraya sürükleyen, hayata geniş perspektiften bakmasını sağlayan olumlu bir alışkanlık. En sevdiğiniz yemeği yiyerek yaşadığınız bedensel tatmin, okuduğunuz romanın güzel biten finalinin verdiği ruhsal tatminle hemen hemen aynıdır. bir toplum ne kadar çok okursa birbirine o kadar tahmmüllü ve saygılı olur.


4. Sorunların konuşularak çözülebilmesiÇağın en büyük sorunu iletişim eksikliği. Konuşmuyoruz, konuşanı anlamak istemiyoruz. Haliyle sorunlar aramızda kocaman birer duvar gibi kalıyor. Sorunlardan kaçmak yerine konuşalım demek tüm yükleri omzumuzdan kaldıracak oysa. Yeni tanıştıklarımızla "siz" dilinde konuşmak, bir sorun üzerinde konuşurken de suçlayıcı dilden kaçınmak gerekir. Anlaşılmama kaygısı içindeyken anlamıyorsun yerine anlatamıyorum diyerek yeniden anlatmak gerekir.

5. İkili ilişkilerin tehdit, şantaj ve zorbalıkla bitmemesiBiten her şey için karşındakine teşekkür edip uzaklaşmak gerekir. Her son yeni, mutlu bir başlangıç için bir fırsattır.


6. Tarihi eserlere zarar verilmemesiBilinçsiz bireylerin yanlarındaki sivri aletlerle en yakın tarihi mekanı kazıp şekiller çizdiğini, isimlerini yazdığını, aşkını haykırdıklarını görmüşsünüzdür. Bir rivayete göre Mısır piramitlerinde bile bizim insanımızın isimleri varmış. Ne gurur verici!

8. Kadın ve erkek bireyler için şartların eşit olması (eve dönüş saatinin risk oluşturmaması, giyim kuşam kurallarının eşit olması)Akşam eve gireceğimiz saate teyzeler ve dayıların karar vermediği seviyeye geldiğimizi görecek kadar uzun yaşayabilecek miyiz ya da sokaklar hepimiz için tehlike olmaktan çıkabilecek mi kimbilir?

9. Kısa süreli bir yağmurda şehir alt yapısının çökmemesiYanlış kentleşme doğanın dengesini alt üst etti, insan elini attığı her yeri mahvetti. Yüzlerce beton binadan oluşan şehir merkezlerinde toprak kalmadı. Yağmur ve kar sularını çekemeyen toprak ve yetersiz kanalizasyon sistemleri şehirleri her fırsatta yapay göllere çeviriyor. 

10. Kaldırımda yürürken birbirine yer vermek 


İnsanların üzerine üzerine yürüyüp banane o yol versin düşüncesinin aksine karşıdan gelene yol vermek nezaket göstergesidir.

11. Hayvanların sevilmesi, herhangi bir kötü olayda haber başlığı olmaması


Hayvanlarla birlikte yaşayan çocuklar daha merhametli oluyor.

12. Trafikte küfür ve kavganın değil nezaketin hakim olması13. Eğitim sisteminin çocukları kendi ilgi alanlarına yönlendirmesi14. Dayı ile değil puanla kurumlara yerleşilmesi15. Gösterişten uzak sade bir yaşam14 Yorumlar

 1. Bunların hepsini yapabilen bir medeniyetin yıkılması mümkün değil. Düşünsenize okuyarak zihnine ziyafet çeken bir toplum da liyakatle iş başına gelen insanlar var. Hiç bir şey yapmasanız da o toplum yürür gider

  YanıtlayınSil
 2. başka bambaşka ülkelerde malesef...

  YanıtlayınSil
 3. Türkiye'de bir gün gelecek böyle bir nesil yetişecek ama biz görürmüyüz görmezmiyiz bilemiyorum.

  YanıtlayınSil
 4. maalesef ütopik olmuş bu basit ama güzel şeyler

  YanıtlayınSil
 5. Yaşadığımız toplumda hiçbirinin olmaması.. Ya hadi her şeyi ama her şeyi geçtim ama masum canlılara zarar veren sadistlerin keşke soyu tükense. Bu arada çoğu madde medeniyetten de önce 'insan olmanın' göstergeleri bence.

  YanıtlayınSil
 6. Türk toplumu bu anlattıklarınızın tam tersini yapıyor inşallah toplumumuz bilinçlenme.

  YanıtlayınSil
 7. Çok doğru tespitler, dilerim bu yönde doğru değişimler olur :)

  YanıtlayınSil
 8. Ah keşke bütün maddeler gerçek olsa hepsi uygulansa..
  aslında yapması da zor değil ama insanlar işte..

  YanıtlayınSil
 9. Bunları yapanları salak olarak gördüğümüz için onlar da vazgeçiyorlar.

  YanıtlayınSil
 10. Ülkemizde de olması dileği ile..😊

  YanıtlayınSil
 11. 2'ye gelmeden ne kadar uzağız dedim

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski