Mitolojiden Patolojiye : Siklopi

     Siklopi ismi Yunan mitolojisinin tek gözlü devi Cyclops'tan geliyor. Bizim "Tepegöz" dediğimiz hani. Yunan mitolojisindeki tek gözlü devler ya da yaratıklar aslında yaratık falan değildi, insandı, hayvandı yalnızca siklopi hastasıydı. Ama insan olağan olana o kadar alışmıştır ki farklı olanı korkunç ya da kötü olarak nitelendirir. Ben zaten insanın bir şeyi görmeden üretebileceğine inanmıyorum, işte tek gözlü devlerin çıkışı da muhtemelen buydu.

     Peki neydi siklopi? Beynin ön kısmında görülen bir doğum kusuru. Siklopisi olan bireylerin çoğunlukla burnu yok, tek bir gözleri var ya da iki göz birleşerek tek gözü oluşturuyor. Siklopisi olan bebekler beyinleri tam gelişmediğinden genellikle anne karnında ölür, yaşamaları nadirdir. 100.000'de bir görülür ve neden böyle bir kusrun oluştuğu henüz anlaşılmış değildir. Kromozom anomalisi neden olmuş olabilir.


4 Yorumlar

  1. Ürkütücü ama aydınlandım.sanki aziz nesinin öykülerinde okumuştum boyle birinin hikayesini.

    YanıtlaSil
  2. Siklopi diye birşeyin varlığından bile haberim yoktu. Ben bu tek gözlü devleri keloğlan masallarında falan görmüştüm. Sahiden var mıymış ?

    YanıtlaSil
  3. Herşey bir nizam, kanun üzere yaratilmissa gördüğümüz herşeyin de o kanun ve nizam içerisinde bir açıklaması da mutlaka olmalıdır.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski