Neden Mutlu Değilsin?


     Eğitimi almadığınız bir mesleği yapıyorsanız muhtemelen mutsuzsunuzdur. Atanmak zor, işsizlik fazla, haliyle bulduğunuz işte çalışmak istediniz. En yakın zamanda biraz cesaretle iş değiştirmeniz gerek.

     İş arkadaşlarınız kötü, dedikoducu, birbirinin arkasından kuyu kazan tipler mi? Arada kalmayın, herkesle anlaşayım da politik olayım diye düşünmeyin, kendinizden taviz vermeyin, bu tiplerden uzak durun.

     Yeterince çalışmıyor musunuz? Belki de işiniz iyidir ama siz yeterince çalışmıyor ve başarısız oluyorsunuzdur, bu sebeple işinizi sevmiyorsunuzdur. Özeleştiri şart.

     Kendinizi ait hissetmediğiniz bir şehirde sırf kozmopolit bir şehir ya da adı var diye oturuyorsanız huzurlu olmanız mümkün değil. İnsan önce nefes aldığı yeri sevmeli.

     İkili ilişkilerde istediğinizi bulamıyor musunuz? Belki de alttan alması gereken sizsinizdir, insanlara çok sert yaklaşıyorsunuzdur, bekli de yanlış devirdesinizdir, öyleyse denginizi bulmak için uğraşmayın, olması gerekiyorsa olur, o sizi bulur. Çevre baskısı nedeniyle ille hayatımda biri olmalı diye de düşünmeyin. Biri varken yalnızlıktansa yalnızken yalnızlık daha evlâdır.

     Ne istediğinizi bilmiyor musunuz? Bu durum sabit kararlar vermenizi engeller. Önce kendinizi tanımanız gerek. Yeni hobiler edinmeye, farklı mekânlara girmeye özen gösterir. Belki olaylarda detaylarda kayboluyor, amaçtan çok araca odaklanıyorsunuzdur.

     Çevreyi çok mu dinliyorsunuz? Hepimizin iyi arkadaşları olduğu gibi kıskanç ve köstek arkadaşları da var. Sizi seviyor olsalar da iç seslerine yenilip yanlış yönlendirdikleri oluyor. Karar alırken, hayatınıza birilerini dahil ederken onların tecrübelerini dinleyin ama yap dediklerini yapmayın, kendi akıl süzgeciniz ne için doğru diyorsa o doğrudur.

     Özeleştiri yapmıyorsunuzdur belki de dik kafalısınızdır, yersiz ego sahibisinizdir, insanlara zaman ayıramayacak kadar meşgulsünüzdür, insanlara biri gider biri gelir vurdumduymazlığıyla yaklaşıyorsunuzdur, maddi manevi yaptıklarınızın karşılığını bekliyorsunuzdur, zor zaman değil iyi zaman dostusunuzdur. Kimse kendine kötüyü kondurmaz genelde ama hayatımızda kötü giden şeylerden biraz da biz sorumluyuz unutmayın. Hamız pişene hatta yanana dek boynumuzu eğersek mutluluk hepimizi bulacaktır, eminim.

3 Yorumlar

  1. Bizi en üzen kısmı işsizlik. Binlerce üniversite mezununun 20 yıl emek verdiği eğitimin sonunda yeni doğmuş bir bebek gibi bakıma muhtaç kalması

    YanıtlaSil
  2. işsizlik ayrı bir üzüntü, işteki yaşananlar ayrı bir stres eskilerin deyimiyle kötü devir

    YanıtlaSil
  3. Bir taraf üniversite için deli gibi çalışırken diğer tarafta mezunlar iş arıyor.Birde çevrenizde meslek sahibi veya üniversite kazanmış biri varsa siz bir şeyi başaramadığınızda size tavsiye(!) verme ayağına incitiyor ya insan asıl buna üzülüyor

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski