İdrar Yolu Enfeksiyonuyla Mücadele

İdrar yolu enfeksiyonu, mesane, üretra ya da böbreklerde meydana gelen enfeksiyondur. Mesanedeki enfeksiyon sistit, üretradaki enfeksiyon üretrit böbreklerdeki böbrek enfeksiyonu olarak adlandırılır. 

Sık tuvalete gitme, idrar çıkışında yanma, kokulu akıntı, kasıklarda ağrı, ağrılı regl, reglde gecikme, halsizlik gibi belirtiler gösterir. Erkeklerde de gözlenir

Tam kurtuldum derken yeniden tekrarlıyor ve sebebini anlayamıyorsanız doğru yerdesiniz. İdrar yolu enfeksiyonunun onlarca sebebi olabilir fakat en tabi sebebi yaşam şeklinizde yaptığınız hatalar. Peki bundan kurtulmanın yolu var mı? Elbette. 1. İç çamaşırı türü ve değişim sıklığı


Naylonumsu çamaşırlardan uzak durun, onun yerine pamuklu çamaşırları tercih edin. Kuruyan akıntı nedeniyle kirlenen çamaşırın uzun süre giyilmesi de idrar yolu enfeksiyonuna davetiye çıkarıyor. Mutlaka her gün temiz çamaşır giyin.

2. Günlük pedler


Günlük pedler, gün içinde çamaşırın daima temiz kalması için kullanılıyor fakat günün temposu nedeniyle çoğunluyla yeterince sık değişilmiyor. 2 saatten uzun ıslak kalan günlük pedler idrar yolu enfeksiyonuna ve mantara davetiye çıkarıyor. Özellikle naylonumsu yapıdaki günlük pedlerden kaçınmak gerekiyor. İlle kullanmak isteyenler %100 pamuk ya da koton yazan pedleri tercih etmeli. Bazı uzmanlar pedlerde emiciliğin artması için kullanılan kimyasalların toksik şok sendromuna neden olabileceğini ifade ediyor.

3. Pedler 

Bunlar da günlük pedler gibi ama regl akıntısı daha yoğun olduğundan vajina nemli ortama daha fazla maruz kalıyor, bu nedenle bakteri oluşumu kolaylaşıyor. Bir ped kanama az olsa dahi 4 saatten fazla süreyle takılmamalı. En sağlıklısı yıkanıp kaynatılan bezler olmasına karşın günümüzdeki iş yoğunluğu nedeniyle bu pek mümkün olmuyor. Onun yerine %100 pamuk olan organik pedler kullanılmalı. Aşağıdaki linklerden ikisini de temin edebilirsiniz. 

Sağlıklı yıkanabilir bez pedler : TIK TIK

Organik %100 pamuk ped : TIK TIK
                                               TIK TIK

3. Vajinal duş

Kadınların yaptığı EN BÜYÜK HATA bu. Vajinayı haşır huşur yıkamak ya da sabun, şampuan gibi yabancı maddelerle yıkamak temizlik sağlamaz, aksine bölgenin kimyasal yapısını bozarak mikroorganizmaların vajina girişine ortam hazırlar. Bu durum da rahme bile ulaşabilen enfeksiyonlara davetiye çıkarır. 

4. Soğuktan kaçınma

Çıplak ayak dolaşmak, uzun süre suda kalmaktan kaçının. Soğuk havalarda bel ve kasık bölgenizi sıcak tutun, kışın termal tayt ve külotlu çoraplardan destek alın, terlikli ve mümkünse ev içinde çorapla dolaşın. 

5. Beslenme

Haftada bir gün papatya suyu tüketmek, yarım çay kaşığı çörek otu yemek, maydanoz tüketmek enfeksiyonun sökülüp atılmasında yardımcı olur. 

NOT: Doktorunuz uygun gördüğü takdirde enfeksiyonlar için antibiyotik kullanımı şarttır. Başkalarından ilaç tavsiyesi almayın, sık antibiyotik kullanımından kaçının. Lütfen her yıl düzenli olarak jinekoloğunuza ya da üroloğunuza giderek idrar tahlili yaptırarak, kullanmanız gereken ilaçları kullanın.

2 Yorumlar

  1. Kadınların en büyük sorunu bu, naparsan yap tekrarlıyor , sinir bozucu.

    YanıtlayınSil
  2. Çok fenadır, ilaçsız kurtulmak zor mu zor.

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski